Фабіо Кіджі був інтелектуалом, знавцем мистецтва, доктором філософії, теології та права.
Джерело: ВВС Україна.
https://ichef.bbci.co.uk/news/800/cpsprodpb/A8C4/production/_118140234_7613ffc6-bf4c-4b7c-a4c6-d21056af60ad.jpg
Але коли він став Папою Олександром VII, то зіткнувся з епідемією, про яку в наукових книгах нічого не писали.
Однак в критичний момент глава католицької церкви не розгубився, і коли чума дісталась Риму, оголосив суворий карантин.
Сучасні дослідники вважають, що його дії в XVII столітті могли врятувати тисячі людей, оскільки число загиблих в місті було значно нижче у порівнянні з іншими постраждалими районами.
Чума, смерть та перші обмеження
![Чума в Італії. Картина маслом](https://ichef.bbci.co.uk/news/640/cpsprodpb/F3D6/production/_118122426_gettyimages-186507725.jpg)
Масштабна епідемія чуми викосила половину населення Європи
Чума вразила не лише територію сучасної Італії – за оцінками науковців, після кількох хвиль епідемія знищила близько половини населення Європи.
Згідно з дослідженням Луки Топі, італійського історика і професора Римського університету Ла Сап’єнца, з 1656 по 1657 рік від чуми загинуло 55% населення Сардинії, половина населення Неаполя та 60% мешканців Генуї.
Але згідно з даними, який у 2017 році оприлюднив італійський науковий журнал, у Римі офіційний показник смертності від чуми був менш ніж 8% (9500 смертей на 120 тисяч населення).
Коли новини про чуму в Неаполітанському королівстві досягли Риму, Олександр VII вже рік як був понтифіком.
Спалах тривав з травня 1656-го по серпень 1657 року, і Папа запровадив низку заходів, що дуже нагадують сучасні обмеження під час пандемії коронавірусу.
У ті часи Папа Римський був не просто провідником католицької віри. Окрім крихітного міста-держави Ватикан, йому підпорядковувалась так звана Папська держава, до складу якої входив Рим, його околиці та значна частина того, що сьогодні є центральною Італією.
Оскільки ситуація в сусідніх регіонах постійно погіршувалася, Олександр VII поступово запроваджував у Римі обмеження, які незабаром перетворилися на повну ізоляцію.
![Ватикан, картина митців XVII століття](https://ichef.bbci.co.uk/news/640/cpsprodpb/11AE6/production/_118122427_gettyimages-535823059.jpg)
Ватикан, картина митців XVII століття
Майже всі ворота в Рим були зачинені. Відкритими залишили тільки вісім, але їх цілодобово охороняли солдати під наглядом “дворянина і кардинала”. Будь-який в’їзд у місто фіксувався і потребував обґрунтування.
15 червня у Римі зафіксували перший випадок чуми: це був неаполітанський солдат, який помер у лікарні.
Жорсткі заходи не змусили себе чекати.
З 20 червня громадян зобов’язали повідомляти про всі відомі випадки “Чорної смерті”, священники відвідували хворих кожні три дні, усіх парафіян, що підчепили чуму, фіксували в офіційному реєстрі.
Середньовічний локдаун
![Олександр VII](https://ichef.bbci.co.uk/news/640/cpsprodpb/F6E4/production/_118140236_7c5d5b50-752a-4bd1-8025-c49e97a9a6f0.jpg)
Карантин Папи Олександра VII нічим не відрізнявся від сучасних обмежувальних заходів
“Родичі жертви також були інфіковані, чимало з них померли”, – розповідає Райлсон Араужо, студент богослов’я Папського католицького університету у Сан-Паулу (Бразилія).
У відповідь влада ізолювала весь район.
“Коли епідемія почала прогресувати, Папа впровадив інші обмеження: видав наказ про соціальне дистанціювання, заборонив зустрічі, релігійні заходи та будь-які інші зібрання, – каже Араужо. – Дипломатичні візити скасували, дороги контролювалися”.
![Площа Святого Петра, велика площа перед базилікою Святого Петра у Ватикані](https://ichef.bbci.co.uk/news/640/cpsprodpb/141F6/production/_118122428_gettyimages-1231848880.jpg)
Щоб стримати епідемію, тоді, як і зараз, церковні зібрання призупинили
Папа також заборонив постити — щоб на випадок хвороби населення було ситим і сильним. Якщо у будинку був хворий, на ізоляції лишалися всі, хто був з ним у контакті.
“З’явилися побоювання, що носіями хвороби стануть священники”, – каже Араужо.
Тому Олександр VII розділив священників і лікарів на дві команди: тих, хто контактував з хворими, і тих, хто цього не робив (лишаючись “чистим” і спроможним дбати про інших).
Оскільки лікарі теж боялися зараження, “їм заборонили їхати з Риму”, – додає Катанія.
Для тих, хто на карантині створили мережу підтримки.
“Сім’ям, які не могли вийти з дому, допомагали фінансово, а їжу передавали через вікно”, – каже Катанія.
У розпал епідемії на порушника карантину могла чекати навіть смертна кара.
Скептики і фейки
![Скептики і поширювачі фейків - також не сучасний феномен](https://ichef.bbci.co.uk/news/640/cpsprodpb/127D8/production/_117963757_gettyimages-1228996475.jpg)
Скептики і поширювачі фейків – також не сучасний феномен
“Одні звинувачували Папу в створенні епідемії заради популярності”, – каже Міртічелі Медейрос, дослідник з Папського григоріанського університету в Римі.
“Інші виступали проти жорстких заходів, щоб не сіяти паніку серед населення”, – додає вчений.
Навіть найближчі союзники Папи, за словами Медейроса, побоювалися: якщо розкриються справжні масштаби хвороби, то обвалиться економіка.
Скептики XVII століття нічим не відрізнялися від нинішніх, вважає Араужо: “Були купці, які переконували Папу відмовитись від додаткових обмежень та приховати ситуацію, щоб паніка не росла, а бізнес працював”.
Збереглися архівні записи про лікаря, який поширював фейки і стверджував, що “рішення папи були політично мотивованими”, – каже історик Віктор Міссіато, професор пресвітеріанського коледжу Маккензі в Бразилії.
“Лікаря звинуватили у наклепі та засудили до роботи у чумній лікарні”, – додає Міссіато.
Але загалом запобіжні заходи діяли і допомогли стримати поширення чуми.
Здолати “Чорну смерть”
![Колонада Берніні, що обрамляє площу Святого Петра, у Ватикані](https://ichef.bbci.co.uk/news/640/cpsprodpb/16906/production/_118122429_2ab4ba8f-c78c-4767-999f-223e5d9b0317.jpg)
Папа Олександр VII змінив обличчя Ватикану
Найефектнішим з них була чудова колонада у стилі бароко на площі Святого Петра, створена скульптором та архітектором Лоренцо Берніні.
“Так у ті часи папи демонстрували свою міць. Багато з найвидатніших пам’яток Риму побудували саме з цих міркувань”, – пояснює Медейрос.
“Олександр VII був палким поціновувачем мистецтва і дружив з Берніні, – додає науковець. – Його раннє папство затьмарила чума, і масштабне будівництво ознаменувало кінець того похмурого періоду: колонада у соборі Святого Петра символізує розкриті обійми церкви”.
Не єдиний приклад
![Гравюра базарного дня під час епідемії холери в Італії.](https://ichef.bbci.co.uk/news/640/cpsprodpb/175F8/production/_117963759_gettyimages-1056710126.jpg)
У XIX столітті під час епідемії холери католицька церква знову запровадила суворий локдаун
“Подібні обмеження були й в інших італійських єпархіях, особливо в XIX столітті, під час епідемії холери”, – каже Медейрос.
І навіть набагато раніше, у XVI столітті, кардинал архієпископ Карло Борромео також запровадив сувору ізоляцію, коли Мілан потерпав від чуми.
За словами Медейроса, навіть месу проводили з дотриманням соціальної дистанції: “Священник стояв на розі вулиці й правив службу, а віряни молилися зі своїх вікон”.
Віра, сила і наука
400 років тому наука не цінувалася так високо, як сьогодні.
“У XVII столітті абсолютизм [коли монарх має абсолютну владу над своїми підданими] був нормою в Європі. Політична і релігійна влада повністю переплелися”, – каже Міссіато.
“Наукова революція ще не наступила. Віра у божественне була величезною і розглядалась як єдиний шлях до порятунку”, – додає Міссіато.
Ось чому дії Олександра VII мали таке велике значення: “Вони демонструють гармонію між вірою і наукою. Коли віра твердо стоїть на землі”, – каже Араужо.
Підтримайте проект на Patreon