п`ятниця, 29 березня

Рання історія Львова

Завдяки археологічним дослідженням території Львова було достовірно встановлено, що люди оселилися тут ще в V столітті.

У VII -VIII століттях на території міста (район ринку Добробут, позаду театру імені Заньковецької) вже існувало поселення, де ремісники того часу активно розвивали виробництво шкіряних виробів та обробку дорогоцінних каменів.

Також, в районі площі Святого Духа близько костелу Єзуїтів були знайдені останки виробництва давньослов’янської кераміки того ж часу. Археологи знайшли безліч підтверджень, що поселення розташовувалося вздовж берега річки Полтви і стало прабатьком майбутнього м.Львова.

У Х столітті територія Львова, як і багато інших землі Західної України, входили до складу Великоморавської держави – однієї з перших слов’янських держав, яка існувала на території сучасних Угорщини, Польщі, Словенії, Чехії.

В кінці Х століття за землі Прикарпаття почалася боротьба між давньопольською державою і Київською Руссю. За історичними даними з 960 по 980 рік вся територія нинішньої Львівської області входила до складу польського князівства Велика Польща.

А в 980 році, згідно з літописом літописця Києво-Печерського монастиря Нестора, територію Львова захопив Київський князь Володимир Великий. З тих пір Львівська територія входить до складу Київської Русі.

Перша згадка в літописах про місто з назвою Львів датується 1256 роком. Засновником Львова вважається Галицько-Волинський князь Данило Галицький, який назвав місто на честь улюбленого сина – Лева.

Завдяки вдалому географічному розташуванню, Львів швидко починає рости і розвиватися так, як знаходиться на перетині головних торгових шляхів між Чорним і Балтійським морями, а так само між Київською Руссю і Західною Європою.

Через Львів в день проходило сотні караванів, що не могли не помітити підприємливі городяни. У місті починає швидко розвиватися бізнес здачі житла. Особливо заїжджі двори були повні в зимовий час так, як зима у Львові була дощовою і холодною, і мало який мандрівник міг собі відмовити зупинитися в місцевому готелі для обігріву і відпочинку.

високий замок та княжа гора в X століттіУ ті далекі часи, поселення складалося з трьох частин: Високого Замку, Окольного Міста і Підгороддя. Високий Замок знаходився на горі, яка в наш час називається Княжа гора, і служив захистом від нападів загарбників, не раз рятуючи городян від набігів татаро-монгольських орд, угорців і поляків.

По північному схилу гори тягнулось Окольне Місто, яке було добре укріплене, оскільки жили тут заможні городяни Львова. Передмістя розташовувалося на західній стороні гори, уздовж правого берега річки Заплави. Тут жили звичайні ремісники і дрібні торговці.

Передмістя не мало своїх укріплень, тому жителям не раз доводилося відбудовувати його після набігів загарбників, а самим рятуватися в Високому Замку. У підніжжя гори з боку Окольного міста був побудований Ринок, де проходящі повз купці обмінювалися товарами з місцевими умільцями.

Завдяки жвавій торгівлі, Львів швидко перетворився в одне з центральних міст Галицько-Волинського князівства.
У 1349 року Львів захопив польський король Казимир і подарував Львову Магдебурзьке право, що дало поштовх до переходу міста до феодального середньовіччя.

Саме середньовічний Львів подарував нам велику частину архітектурних пам’яток, які є в наш час головними пам’ятками Львова.

Новини від "То є Львів" в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/inlvivinua.