COVID-19: як хворіють вакциновані та скільки щеплених дійсно потрапляють до лікарень

На сьогодні в Україні 7,7 мільйона осіб повністю вакцинувалися від коронавірусу. Це становить 17,5% населення. Проте результати соціологічного опитування “Рейтинг” проведеного у жовтні свідчать, що 43% дорослих Українців не готові щеплюватися від коронавірусу. Теза про те, що вакциновані люди також хворіють на COVID-19 є одним із головних аргументів антивакцинаторів.

Скільки насправді вакцинованих людей інфікується коронавірусом та яка ймовірність потрапити до лікарні або померти внаслідок ускладнень COVID-19 – пояснює Суспільне.

Чи може вакцинована людина інфікуватися SARS-COV-2

Жодна вакцина від будь-якої бактеріальної чи вірусної інфекції не захищає людину на 100%. Медики завжди очікують незначну кількість так званих “проривних інфекцій” – випадків зараження серед повністю вакцинованих осіб. Про це свідчать цифри щодо ефективності вакцин, які виробники оприлюднили після завершення клінічних досліджень.

Вакцина Comirnaty від Pfizer-BioNTech

Вакцина Comirnaty від Pfizer-BioNTech захищає людину від дикого типу SARS-COV-2 на 95%. Результати дослідження, опублікованого у The New England Journal of Medicine свідчить, що вакцина на 93,7% ефективна проти інфікування штамом “Альфа” та на 88% проти “Дельти”, яка за даними МОЗ України зараз найбільш поширена в Україні.

Вакцина Moderna

Наприкінці клінічних досліджень було відомо, що вакцина Moderna на 95% ефективна проти інфікування коронавірусом дикого типу. Результати нещодавнього дослідження, проведеного в провінції Онтаріо (Канада), свідчать, що вакцина на 84% ефективна проти інфікування штамами “Бета” і “Гамма” та на 87% проти зараження “Дельтою”.

Вакцина CoviShield

Вакцина від AstaraZeneca на 80% знижує ризик інфікування коронавірусом. Її розробила компанія AstaraZeneca у співпраці з Оксфордським університетом. Україна закупила та використовує вакцини CoviShield – розробку AstaraZeneca, вироблену в Індії.

Індійські науковці проаналізували ефективність CoviShield проти штаму “Дельта” серед місцевих медиків – рівень проривних інфекцій у пік поширення Дельти становив 18,65%. Рівень госпіталізацій не перевищував 19%. Водночас лікарі контактують із великою кількістю інфікованих людей і мають більше вірусне навантаження. Тобто, в реальному житті щеплена вакциною CoviShield людина може мати меншу ймовірність повторно заразитися коронавірусом.

Вакцина CoronaVac від Sinovac Biotech

Дослідження, опубліковане у The New England Journal of Medicine, яке проводили навесні 2021 року в Чилі, свідчить про ефективність CoronaVac у запобіганні інфікування поширеними штамами SARS-COV-2. Щеплення обома дозами вакцини на 65,9% захищає від інфікування штамами “Альфа” та “Гамма”. Вакцина у 87% випадків убезпечує від тяжкого перебігу COVID-19 та на 86% від смерті в результаті ускладнень. CoronaVac також ефективна проти штаму “Дельта”, свідчать результати дослідження, оприлюдненого в журналі Emerging Microbes & Infections. Вакцина на 59% ефективна проти симптоматичного перебігу COVID-19, на 70,2% проти захворювання середньої форми тяжкості й на 100% проти важких випадків.

Один на п’ять тисяч. Наскільки поширені випадки хвороб після вакцинації

Велике дослідження у штаті Вашингтон (США) охопило 4 мільйони повністю вакцинованих осіб. Його результати свідчать, що у період між 17 січня та 21 серпня 2021 року 1 з 5000 повністю вакцинованих людей мали повторну інфекцію SARS-COV-2.

Центр контролю захворюваності США наголошує на тому, що поширеність зараження коронавірусом серед вакцинованих з часом збільшуватиметься. Це пов’язано з поступовим зниженням імунітету після вакцинації, а також поширенням нових більш заразних і небезпечних варіантів коронавірусу.

Який ризик госпіталізації та смерті серед вакцинованих

За даними американського Центру контролю захворюваності, станом на 7 вересня 2021 року в США 176 мільйонів людей отримали обидві дози вакцини. 11 440 повністю вакцинованих осіб потрапили до лікарні з позитивним тестом на SARS-COV-2. З них 2 491 не мали симптомів COVID-19 і опинилися в шпиталі з інших причин, а 8 949 осіб звернулися по допомогу лікарів через симптоми коронавірусу.

Ці цифри свідчить про те, що ризик повністю вакцинованої людини потрапити до лікарні становить 0,00005%.

Серед 8 949 вакцинованих, які потрапили до лікарні, померло 2 182 людини. Тобто ризик смерті внаслідок тяжкого перебігу COVID-19 після щеплення двома дозами вакцини становить 0,00001%.

Що відомо про Україну

В Україні лише 0,7% людей із діагнозом COVID-19 були щеплені обома дозами вакцини. Тільки 0,4% госпіталізованих пройшли повний курс вакцинації проти коронавірусу. Це показав аналіз даних із Електронної системи охорони здоров’я України за травень – липень 2021 року. Дослідження досі триває, тому оприлюднені цифри поки що попередні і не враховують пацієнтів із безсимптомним перебігом коронавірусного захворювання, а також хворих, які не зверталися до лікарень. Однак, результати вже свідчать про ефективність вакцин щодо запобігання тяжкого перебігу COVID-19 і госпіталізацій.

Які симптоми COVID-19 мають люди після вакцинації у разі захворювання

Директор Офісу підготовки і реагування на критичні події Джона Гопкінса Доктор Габор Келен наголошує на тому, що вакциновані мають м’якші симптоми COVID-19 у порівнянні з невакцинованими. Це можуть бути легка гарячка, ознаки застуди або погіршення проявів алергії. Людина може навіть не помітити, що хвора, але передавати інфекцію іншим. Тому при найменшій підозрі на COVID-19 слід звернутися до лікаря і здати ПЛР-тест. До отримання результатів тесту важливо соціально ізолюватися, аби не поширювати інфекцію.

Хто належить до групи ризику

Будь-яка вакцинована людина може підхопити SARS-COV-2, але люди з ослабленим імунітетом мають підвищений ризик. До них належать:

  1. Особи з вродженими імунодефіцитами,
  2. ВІЛ-інфіковані,
  3. Люди після трансплантації органів, які змушені приймати імуносупресори,
  4. Онкохворі.

Для підсилення захисту від SARS-COV-2 у людей з ослабленим імунітетом Національна технічна група з питань імунопрофілактики рекомендувала МОЗ України дозволити щеплення третьою (бустерною) дозою вакцини від коронавірусу.

Новини від "То є Львів" в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/inlvivinua.