Вівторок, 27 лютого

Чому важливо пам’ятати про COVID-19 в умовах війни?

На жаль, коронавірус зник хіба що з інформаційного поля. За даними Центру громадського здоров’я України нові випадки захворювання на коронавірусну інфекцію фіксуються й досі. За час повномасштабного вторгнення зафіксовано1 190 145 нових випадків інфікування, летальних випадків – 2 874 (періодз 24 лютого по 22 травня). Разом з тим, кількість підтверджених нових випадків захворювання зменшується.

Джерело: Куншт.

Наприкінці квітня міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко зазначив3, що ситуація з коронавірусною інфекцією стабілізувалась, однак додав, що статистика захворюваності не може бути точною, зважаючи на ситуацію в країні. У ЦГЗ також зазначають, що, ймовірно, кількість нових випадків COVID-19 занижена. Про це також заявив генеральний директор Всесвітньої організації охорони здоров’я Тедрос Аданом Гебреїсу ще 2 березня. 

Це й не дивно. Внаслідок повномасштабного вторгнення люди в деяких містах України опинилися в окупації, майже не виходять з укриття і не мають доступу до лікарень, тоді як самі медичні заклади обстрілюють та руйнують окупанти. Крім того, у багатьох населених пунктах просто фізично неможливо пройти ПЛР-тестування, як і загалом отримати якісні медичні послуги. Попри спільний заклик UNICEF, UNFPA (Фонду ООН у галузі народонаселення) та ВООЗ зупинити атаку на медичну систему України, російські загарбники й далі порушують закони ведення війни, а тому навмисні обстріли та пошкодження медичних закладів на території України тривають досі. Так, станом на 14 травня окупанти пошкодили616 медичних закладів, а 101 повністю зруйнували. Крім того вони блокують постачання ліків з підконтрольних територій України, вивозятьз лікарень медичне обладнання, серед якого й апарати штучної вентиляції легень, людям відмовляють в наданні медичної допомоги, а сам медичний персонал працює в нелюдських умовах. Станом на травень 2022 року під тимчасовою окупацією перебувають235 медичних закладів.

Тож в Україні є проблеми з повною та точною статистикою щодо нових випадків інфікування COVID-19. Схожа ситуація була до повномасштабного вторгнення в регіонах, близьких до окупованих територій: у 2020 році в Донецькій та Луганській областях реєструвалинайменше випадків інфікування, і водночас тут проводили найменше тестувань. Чи відповідали ці цифри дійсності? Ймовірно, ні, адже війна змінює ставлення людей до загроз і небезпек. Проблемою було і саме тестування, адже тоді в Донецькій області працювали лише дві лабораторії. Крім того, деякі населені пункти цих областей опинилися під тимчасовою окупацією, що також впливало на повну і достовірну статистику. За час повномасштабного вторгнення росії в Україну людей і далі госпіталізують через ковід. Тільки в Києві за 30 днів нового етапу війни пролікували900 хворих на ковід. 

Тому важливо й надалі вакцинуватись проти коронавірусної інфекції, якщо є така можливість. Зараз не можна допускати ще більшого навантаження на медичну систему нашої країни. Медики надають допомогу всім, хто цього потребує. Щодня вони борються за життя військових та людей, які постраждали внаслідок бойових дій. Тому якщо у вас є можливість зробити вакцинацію, щоб не потрапити потім з ускладненнями до лікарні, варто це зробити.

Вакцинація захищає від ускладнень, але це не означає, що вакцинована людина не може захворіти чи бути резервуаром вірусу. Ще 27 квітня серед областей, де можнавакцинуватись, були Волинська, Одеська, Івано-Франківська, Закарпатська, Львівська, Чернівецька, Рівненська, Полтавська, Чернівецька. Але зважаючи на обставини, перед тим як вакцинуватись, дізнайтесь, чи можна це зробити у вашому населеному пункті в лікаря або за телефоном 16-77 Національної служби здоров’я України.

За час повномасштабної війни станом на 27 квітня у Києві провели10 майже 23 тисячі щеплень проти COVID-19. Так, вакцинація – це, мабуть, не перше, що спадає на думку зараз, але вона потрібна. І ось чому. У Північній Кореї, де не було проведено вакцинування населення проти COVID-19, наразі фіксують11 спалах. Хоча ще до 12 травня цього року, коли було повідомлено про перший випадок інфікування захворюванням за увесь час пандемії, влада Північної Кореї заперечувала12, що в країні є хворі на COVID-19.

Чи досі треба ходити в масках?

Карантинні обмеження в Україні під час воєнного стану послабили. Наразі скасований поділ областей на карантинні зони, а працівників, які не були вакциновані проти COVID-19, не мають відсторонювати від роботи. Також  сертифікат про вакцинацію проти коронавірусної інфекції тепер відображатиметься протягом 545 днів від дати щеплення, що дасть змогу отримати інформацію про уже наявні щеплення у людини проти COVID-19. Проте ані вакцинацію, ані дотримання протиепідемічних заходів ніхто не скасував13. Тому людей і надалі закликають за можливості вакцинуватись проти коронавірусної інфекції. Крім того, носіння масок, хоч і не є обов’язковим, але залишається рекомендованим. Якщо ви маєте ознаки респіраторного захворювання, за можливості зверніться до лікаря, уникайте тісних контактів з людьми. Не забувайте про правила особистої гігієни, ретельно мийте руки, якщо маєте доступ до води, використовуйте за наявності антисептик. 

Якщо ви захворіли, намагайтесь уникати місць масових скупчень людей, щоб зменшити ризики передачі захворювання. Але якщо так сталось, що ви перебуваєте в укритті з великою кількістю людей, намагайтесь дотримуватись правил особистої гігієни, при кашлі та чханні прикривайтесь ліктем. Також варто подбати, щоб в аптечці були жарознижувальні препарати (рекомендований вміст аптечки від МОЗ на випадок надзвичайної ситуації – тут14). Не забувайте пити достатньо води, особливо якщо у вас гарячка чи симптоми інфекційного захворювання (діарея, блювота), внаслідок яких людина може втратити багато води, що може призвести до зневоднення. Не займайтеся самолікуванням, купуючи і приймаючи антибіотики чи противірусні препарати, якщо перед тим не проконсультувалися з лікарем. Якщо стан погіршується, необхідно звернутись за медичною допомогою. Зараз, коли люди змушені довго перебувати в укриттях, холодних підвалах, тісних приміщеннях, які не провітрюються, ризики занедужати лише зростають.

Війна за здоров’я

І поки в Україні МОЗ та ЦГЗ рекомендують населенню вакцинуватись і берегти своє здоров’я особливо під час війни, у росії міноборони продовжують вирощувати фейки стосовно біологічної зброї. На цей раз дісталось15 не українським бойовим голубам, а виробникам вакцин Pfizer та Moderna, які нібито беруть участь у військово-біологічній діяльності США в Україні. Раніше російські пропагандисти звинувачували16 лабораторії України в незрозумілих військово-політичних програмах, згідно з якими проводились експерименти зі зразками різних інфекційних захворювань, зокрема коронавірусу. Апогеєм стали заяви, що нібито українські біолабораторії стали джерелом COVID-19.

Ще одним фейком стала заява17, що компанія «Мотор Січ» нібито створює модифікації безпілотників Bayraktar задля поширення вірусів аерозольним розпилювачем. Проте ані ця, ані попередні заяви не мають нічого спільного з реальністю чи здоровим глуздом. Тим часом в країні-агресорі використовують вакцину Sputnik V, яка досі не є визнаною ВООЗ, а через повномасштабну війну, яку розпочала росія проти України це можливе визнання затягується18 на невизначений термін. Жахливо, що це не завадило19 російським загарбникам поширювати цю вакцину ще в серпні 2021 року на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей. В Україні, на відміну від росії, використовували та використовують визнані ВООЗ вакцини проти COVID-19 серед яких AstraZeneca, Coronavac, Moderna, Comirnaty/Pfizer-BioNTech.

Ризики під час війни

У Центрі громадського здоров’я України зазначають, що «глобальний ризик, пов’язаний з новими варіантами SARS-CoV-2, у контексті пандемії COVID-19 та переміщення великої кількості людей внаслідок повномасштабної війни в Україні визначено як дуже високий». За даними ООН, станом20 на 11 травня кількість тих, хто виїхав, становить 6 029 705 осіб. Серед них 90% – жінки та діти. Міграція людей всередині країни і поза її межі, а також повернення назад до України впливає на трансмісію інфекційних захворювань. 

Крім того, якщо вірус циркулює та поширюється серед населення, це призводить до появи нових мутацій і, як наслідок, нових варіантів вірусу. На виникнення мутованих варіантів вірусу SARS-CoV-2 також впливає21 і тривала чи хронічна коронавірусна інфекція. Якщо новий варіант вірусу виникає серед певної популяції, міграція лише сприяє поширенню цього нового варіанту серед мешканців інших країн. Саме тому ще на початку пандемії багато країн закрили кордони для перетину. На трансмісію вірусу також впливає кількість людей у популяції, які не мають імунітету до вірусу, саме тому вакцинація і є одним з шляхів зменшення поширення інфекції. 

Якщо у вас є можливість вакцинуватись за кордоном, то зробіть це, і йдеться не лише про вакцинацію від COVID-19. Для дітей важливо отримати всі рутинні щеплення проти захворювань, від яких рятує лише імунізація (гепатиту В, туберкульозу, поліомієліту, дифтерії, кашлюка, правця, кору, епідемічного паротиту, краснухи, гемофільної інфекції). Дорослим потрібно22 вакцинуватись від правця та дифтерії кожні 10 років. Не відкладайте вакцинацію на потім.

Після нашої перемоги нам потрібно буде докласти багато зусиль для відбудови країни, а хворіти – не найкраща ідея, якщо можна цьому завадити. Тож поки Збройні Сили України боронять нас на передовій, потрібно забезпечити надійний і здоровий тил, якщо є така можливість.

Бережіть себе і рідних!

Новини від "То є Львів" в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/inlvivinua.