Куди поїхати на вихідні зі Львова: до «замку біля колії»

Усього за 22 кілометри біля Львова розташовується село Старе Село.

Кожен, хто частенько їздить залізницею у бік Івано-Франківська мав змогу помітити величезні мури, які ніби загубилися і випадково потрапили до нас із Середньовіччя.

Цими вихідними пропонуємо на трохи залишити рутинні справи і дізнатися більше про «замок біля колії», передає Tvoemisto.tv.

mein_6c7c1

Де розташовується?

В Україні є кілька десятків сіл із назвою Старе Село. Однак лише в одному, що на Львівщині , розташований п’ятикутний оборонний замок – пам’ятка архітектури 16-17-го століть, а точніше те, що від нього залишилось. Старе Село розташовується у Пустомитівському районі Львівської області за 22 км на південний схід від Львова.

Що подивитися?

Старосільський замок. Він одним з найбільших замків України, межі якого займають близько 2 гектарів площі. Його також можна назвати найсильнішим замком Львівщини з поміж усіх інших, так як він не один раз вистоював напад ворожих народів і залишався цілим після закінчення битв.

Українські і польські історики донині дискутують, коли саме постав замок у Старому Селі. Хтось стверджує, що будували наприкінці XVI століття, на замовлення князя Костянтина Острозького, хтось вважає, що замок збудований пізніше, всередині XVII століття Домініком Заславським, а ще можна почути іншу версію, що князі Заславський і Острозький замінили дерево на каміння і цеглу.

selo

Замкові стіни мали висоту у 8 метрів, товщина їх була 2 метри. Башти підвищувались на 14-16 м. У плані це був неправильний п’ятикутник. Обороноздатність форпосту підсилювалась ровами, валами та болотом, що оточувало замок

Невдовзі після будівництва, замок зазнав руйнувань під час турецької облоги. У XVII столітті був відновлений у стилі східноєвропейського пізнього ренесансу.

У XVIII столітті власник Старого Села магнат Адам Миколай Сенявський відреставрував форпост. У 1731 році фортеця належала княжому роду Чарторийських, а останнім власником старих мурів до 1939 року був граф, маршалек Галицького Сейму, намісник Королівства Галичини і Лодомерії,  ординат у Ланьцуті Альфред Потоцький ( від ред.: саме він замовив будівництво Палацу Потоцьких у Львові).

Замок у Старому Селі, як і всі інші, оповитий легендами. І нині у селі охоче розповідають, як у будівельний розчин, коли зводили замок, додавали курячі яйця для міцності. Яйця звозили з усіх довколишніх сіл. Одному шляхтичу, засудженому на смерть, дали шанс на життя, але за умови, якщо він привезе віз яєць і жодне не розіб’ється. Чоловік вдався до хитрощів і привіз варені яйця. Страти, щоправда, не оминув.

На території замку святкували сільські весілля та інші свята. Також там знімався фільм під назвою «Від Бугу до Вісли». Зараз на двогектарній площі організовуються фестивалі, з’їзди байкерів та інші розважальні події.

Мурований храм Пресвятої Богородиці, який колись був польським костьолом. Причому саме цим словом («костьол» із наголосом на другий склад) храм (в минулому часі) називають місцеві мешканці. Й переконують, що саме так називається польський римо-католицький храм.

храм Пресвятої Богородиці (

храм Пресвятої Богородиці (

Костьол в Старому Селі стояв здавна. В письмових документах він згадується під 1454 роком. Деякі джерела стверджують, що сучасна будівля костьолу, який нині є греко-католицькою церквою, зведена у 17 столітті. Якщо це правда, то дійшла вона до нас у сильно перебудованому вигляді.

Храм Усікновення Голови Івана Хрестителя. Цей старосільський храм розташувався на цвинтарі на крутому пагорбі, в північній частині населеного пункту. Це храм Усікновення Голови Івана Хрестителя, який вважається дерев’яним, хоча насправді значна частина фасаду – дешевий метал.

храм Усікновення Голови Івана Хрестителя

храм Усікновення Голови Івана Хрестителя

Церкву збудували у 1742 році. Спочатку це був звичайний тридільний храм. Пізніше до нього прибудували захристію й продовження бабинця. А вже в «наш час» храм оббили оцинкованим залізом. Поряд із церквою стоїть дерев’яно-мурована дзвіниця.

Як дістатися?

Зі Львова до Старого Села можна дістатись з приміського вокзалу електропоїздами Львів-Ходорів або Львів-Жидачів. Маршруткою зі Львова до старого Села можна доїхати від Автостанції № 5. Що на вулиці Луганській, 2. Географічні координати : 49°42′16″ пн. ш. 24°11′17″ сх. д.

karta_c55cf

Власною автівкою дорога до старого Села зі Львова забере близько години часу.

Новини від "То є Львів" в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/inlvivinua.
ТЕГИ: