Вважається, що можливість завагітніти стрімко падає після 35 років. Утім, вчені відкривають дедалі більше нового про цей процес, і як виявляється, все дещо складніше.
Джерело: ВВС.
35 років – вік, який, мабуть, нічим особливо не вирізняється. Якщо ви не жінка, яка сподівається завагітніти. Тоді ця цифра набуває іншого значення.
Довгий час вчені вважали цей вік переломним для жіночої фертильності. Теорія стверджувала, що до 35 років більшість жінок не матимуть проблем із зачаттям, але після – можливість завагітніти починає різко знижуватися.
Для тих, хто вагітніє пізніше, існують навіть спеціальні медичні терміни – “геріатрична вагітність” чи “старший вік матері”.
Але реальність складніша, кажуть експерти.
Це правда, що багато жінок у віці 35+ матимуть труднощі із зачаттям, іноді вони також мають більший ризик ускладнень вагітності та пологів, ніж жінки у 20-35 років.
Однак зниження фертильності відбувається досить повільно, а не різко, до того ж цей процес дуже різний у жінок.
“Починаючи з 35 років, темп зниження якості та кількості яйцеклітин прискорюється”, – каже Лоррейн Касавен, акушерка-гінеколог і клінічна дослідниця Імперського коледжу Лондона, яка вивчає фертильність.
“Однак ці темпи дуже залежать від людини”.
Безпліддя – яке клінічно визначають як неможливість спонтанно завагітніти після року спроб – стає більш імовірним, чим старшими стають майбутні батьки.
Одне з найбільших досліджень на цю тему виявило, що з 2820 данських жінок, які мали статевий акт принаймні двічі на тиждень, протягом 12 менструальних циклів завагітніли 84% жінок у віці 25-29 років, 88% жінок у 30-34 роки та 73% жінок у 35-40 років.
Звичайно, неможливість завагітніти протягом року не означає, що жінка вже ніколи не матиме дітей.
Інше дослідження показало, що понад половина жінок у віці 35-40 років, які не завагітніли після року спроб, зробили це природним шляхом протягом наступних двох років. 50% – якщо їхній партнер був молодшим та 43% – якщо йому було 40.
Для тих, хто далі звертається до допоміжних репродуктивних технологій, надії більше.
За останніми даними, у 2020 році 40,6% усіх заморожених яйцеклітин у пацієнток від 35 до 37 років у США допомогли їм народити дитину.
Це менше, ніж середній показник 54,1% для жінок молодше 35 років. Але зниження тримається стабільно до 38-40 років, коли можливість завагітніти природно досягає 26,9%. Для пацієнток старше 40 років вона знижується до 9,3%

Звичайно, це відсоток успіху на одну вилучену яйцеклітину.
Пацієнтки, які продовжують процедуру зачаття протягом кількох циклів, мають ще вищі шанси.
Так, одне дослідження, в якому взяли участь понад 150 000 жінок, показало, що у жінок віком до 40 років, які використовують власні яйцеклітини, імовірність народження живої дитини після шести циклів ЕКЗ (екстракорпоральне запліднення) становить 68%.
Для жінок віком від 40 до 42 років показник успішності шести циклів був вдвічі менший. (Хоча варто зазначити, що середній вік учасниць дослідження був 35 років).
Ці цифри вказують на спад, який відбувається ближче до 40 років. Однак вони також свідчать, що більшість жінок у віці 35+ завагітніють природним шляхом протягом року. Результати також показують, що справжній переломний момент може бути у 40 років, а не 35.
“Більшості жінок важко завагітніти після 40 років, навіть якщо вони входять у менопаузу в середньому у віці 51,7 року”, – каже Аня Бісгаард Пінборг, керівниця відділу фертильності Копенгагенської лікарні Rigshospitalet і професорка клінічної медицини в Університеті Копенгагена.
То 35 чи 40?
Один нещодавній науковий огляд вивчав імовірність завагітніти без медичної допомоги у жінок, яких визначили безплідними. У 35 років ці жінки мали 29% шансів протягом року.
Цей показник залишався стабільним до 38 років, після чого знижувався швидше. У 39 років 25% жінок мали успіх, у 40 – 22%, у 41 – 18% і у 42 – 15%.
Але навіть ці дані слід інтерпретувати з обережністю, зазначає Спенсер Макклелланд, акушер-гінеколог Денверської лікарні охорони здоров’я у США.
“Статистика показує зниження фертильності у 38. Але чи це клінічно значуще зниження? Можливо, ні”, – каже він.
“Чи відрізняються 29% у 35 років від 22% у 40? Ймовірно, більшість людей не відчули б великої різниці. Отже, з точки зору жінки чи лікаря, це означає, що ми не повинні по-різному коментувати вік у 35 років і 40, коли обговорюємо можливість завагітніти”.
Цифра 35 зʼявилася не лише з церковних реєстрів XVIII століття. Її підкріпили також результати генетичних тестувань плоду у 1970-х роках.
Тоді єдиним способом генетичного тестування був амніоцентез, коли за допомогою голки забирають трохи амніотичної (навколоплідної) рідини, і таким чином визначають ризик народження дитини з синдромом Дауна.
Ця процедура має ризик викидня. У якому віці ризик викидня, спричиненого амніоцентезом, математично переважує ймовірність синдрому Дауна? Близько 35 років.
Проте навіть цей розрахунок ризику та користі зараз застарів, зазначає він.
Сьогодні ймовірність викидня через амніоцентез становить приблизно один із 500, порівняно з одним із 200 у 1970-х роках.
Це означатиме, що процедура буде менш ризикованою у молодшому віці, ніж у 1970-х роках, тобто до 32,5 років, а не 35.
Лунає дещо абсурдно, але підвищення безпеки амніоцентезу означає, що вік, у якому ми визначаємо ризик, пов’язаний із вагітністю, є меншим, а не більшим.
Чому завагітніти стає важче
Чому взагалі завагітніти стає складніше?
Фахівці пояснюють це насамперед двома факторами – кількістю та якістю яйцеклітин.
Дівчата народжуються з усіма яйцеклітинами, які в них коли-небудь будуть. При народженні їхня кількість – близько двох мільйонів, але вже до статевого дозрівання – близько 600 000. Резерв яєчників продовжує знижуватися в дорослому віці.
“З віком у жінок усе менше яйцеклітин, і якість яйцеклітин також погіршується, – каже Касавен. – Отже, стає важче завагітніти природним шляхом, і навіть якщо ви починаєте лікування безпліддя, загальний рівень успіху може бути нижчим порівняно з тим, якби ви робили це у молодшому віці”.
Якість яйцеклітин також важлива. З віком у нас залишається більша частка аномальних яйцеклітин.
Ось чому фертильність сама по собі є лише одним з аспектів, який слід враховувати.

Ще один ризик – викидень.
“До того ж ближче до 40 років хромосоми 21 першої пари стають більш нестабільними – і тому існує підвищений ризик хромосомних порушень, як-от синдром Дауна. Тому багато вагітностей закінчуються викиднем”, – каже Пінборг.
Одне дуже велике дослідження понад 1,2 мільйона вагітностей виявило, приміром, що ризик викидня становив близько 10% для жінок у віці 20-24 років, але починав різко зростати ближче до 35 років, коли він перевищував 20%.
До 42 років понад половина запланованих вагітностей – майже 55% – завершувалися втратою.
Вроджені дефекти та мертвонародження також стають більш поширеними з віком, але, як правило, ближче до 40 років, а не до 35.
В одному дослідженні 1,2 мільйона пологів, зареєстрованих у Норвегії з 1967 по 1998 рік, вчені вивчали середній вік батьків. Вони виявили, що патології при пологах були більш поширеними, коли середній вік батьків становив 40-44 роки (середній вік матері 38 років, батько – 45 років).
Ризик народження мертвої дитини починав зростати з 35-39 років (середній вік матері 34,5 року і батька майже 39). І був помітно вищим у віковій групі 45-49 років.
Утім, ризик народження мертвої дитини не завжди повʼязаний з віком.
На якість яйцеклітини впливають такі фактори, як куріння, вживання алкоголю та ожиріння.
Інші ризики, які зазвичай пов’язують із “похилим віком матері”, також мають нюанси.
Наприклад, часто можна почути, що ризик прееклампсії (підвищення артеріального тиску після 20-го тижня вагітності) зростає після 40 років.
Але одне авторитетне дослідження, яке вивчало понад 25 000 вагітностей протягом 10 років, виявило, що після врахування інших факторів ризику, наприклад, куріння матерів, сам по собі вік не підвищує ризик цього стану.
Те саме дослідження також виявило, що інші часто обговорювані ризики, як-от екстрений кесарів розтин або передлежання плаценти, зростали у віці 40 чи 45 років, а не 35.
Винятком був ризик гестаційного діабету, який підвищувався з 30 років.
Чоловіки
Водночас увага лише до жіночої фертильності змушує забувати, що вік чоловіків також має значення.
Дослідження європейських пар показало, що, хоча вік батька до 35 років не впливає на ймовірність завагітніти, ближче до 40 ситуація змінюється.
“Серед 35-річних жінок частка пар, яким не вдається завагітніти протягом 12 циклів, зростає з 18%, якщо чоловікові-партнеру 35 років, до 28%, якщо чоловікові-партнеру 40”, – пишуть дослідники.
АВТОР ФОТО,GETTY IMAGES
Якщо майбутній батько старше 40 років, зростає також і ризик викидня.
Дослідження показали, що якість сперми погіршується з віком, як її кількість, так і рухливість та відсоток нормальної сперми.
Хоча на відміну від яйцеклітин, сперма регенерується кожні два-три місяці, погіршення якості може виникати через пошкодження ДНК, токсини навколишнього середовища та зниження гормонів.
Отже, який висновок мають зробити пари у віці 35-40 років?
Фахівці кажуть, що під час екстракорпорального запліднення (запліднення у пробірці) використання молодших яйцеклітин, заморожених або донорських, значною мірою пом’якшує вплив віку матері на успішне народження живої дитини у старшому віці.
Ось чому багато тих, хто працює в цій галузі, рекомендують заморозити яйцеклітини, якщо жінка хоче зберегти свою фертильність і може дозволити собі цей процес. Утім, кожен пацієнт також повинен зважити витрати та вигоди, зазначає Касавен.
“Якщо ви заморожуєте яйцеклітини у 20 років, це невигідно, – каже лікарка, адже багато жінок у ще мають багато часу, щоб завагітніти природним шляхом”.
Дослідження, які намагалися визначити середній найбільш рентабельний вік жінки для заморожування яйцеклітин, показали, що це приблизно 35 років.
Коли Пінборг бачить пацієнтку, яка хоче стати мамою, але ще зустріла партнера, з яким хотіла би народити дитину, лікарка починає з простого запитання.
“Коли приходить самотня жінка, я завжди питаю: “Яким ти бачиш своє життя? Чи бачиш ти себе з дитиною?”
Якщо жінка відповідає, “я не бачу свого життя без дитини, це завжди була моя мрія”, я кажу їй подумати про вагітність до 40 років. Можливо, використати донорську сперму, коли їй буде 37-38″.
“Сьогодні є так багато способів створити сім’ю”, – каже Пінборг.