У Японії в жовтні цього року почали клінічні випробування препарату для вирощування нових зубів. Поки що його безпечність випробовують на здорових дорослих добровольцях, які втратили хоча б один зуб. Утім він спрямований на вирощування зубів у дітей з рідкісним генетичним захворюванням, внаслідок якого вони не мають частини зубів від народження. Науковці сподіваються, що до 2030 року така терапія пройде усі випробування та стане альтернативою зубним імплантам і протезам. Про це розповів Science Alert — передає nauka.ua.
Як проводитимуть випробування?
Розроблений японськими науковцями препарат блокує білок USAG-1, який стримує ріст зубів. Це активує ріст зачатків третього набору зубів, який є у кожної людини, але не виростає без медичного втручання. Ліки уже успішно простимулювали ріст нових зубів у мишей і тхорів, а випробування на людях були заплановані на вересень. Науковці вважають, що вже у першій фазі випробувань ліки можуть показати свою ефективність, спровокувавши ріст зубів в учасників дослідження.
Розробники препарату сподіваються, що технологія допоможе не лише дітям із вродженою відсутністю зубів, на яких клінічне випробування проведуть пізніше, а й дорослим, які втратили зуби через травми чи хвороби. Це може змінити традиційні підходи у стоматології, використовуючи власну здатність організму до регенерації для продовження здорового періоду життя людей, особливо у популяціях зі значною часткою населення старшого віку, як у Японії.
- А от давні мешканці Тайваню, навпаки, вибивали собі зуби для того, щоб здаватися привабливішими чи сміливішими або ж показати, що стали повноцінними членами суспільства.
Підтримайте проект на Patreon