Кабмін дозволив відпрацьовувати заборгованості по комуналці в якості двірників

Боржники замість оплати можуть прибирати свої двори і під’їзди

Тепер боржники ОСББ по компослуги можуть частково відпрацювати недоїмку – це дозволяє новий порядок погашення боргів за ЖКП мешканцями багатоповерхівок, днями затверджений Кабміном.

В уряді вважають, що нововведення допоможе зменшити суму боргів, в ОСББ воліють взяти товарами, а фінансисти кажуть, що не опрацьовано питання з податками, пише Сегодня.

Теорія

Право використовувати працю мешканців в обмін на оплату “комуналки” прописано в чинному більше року законі про об’єднання власників багатоквартирних будинків (ОСББ). А ось жителі квартир в багатоповерхівках, обслуговуванням яких займаються керуючі компанії (колишні ЖЕКи) такої можливості позбавлені – тільки гроші.

Зараз Кабмін нарешті розробив порядок взаємозаліку за схемою “борг проти роботи” для ОСББ і затвердив типові договори. Нововведення в тому, що дозволено приймати рішення щодо відпрацювання боргу нема на загальних зборах, а рішенням правління, що набагато оперативніше. Ініціатором може бути як боржник, так і правління, але тільки добровільно.

Укладається договір за підписами сторін про виконання робіт на суму, яка не перевищує розміру заборгованості. Після його виконання і остаточний звіт інспекції боржника видається довідка, на скільки зменшився борг. Але відпрацювати можна лише один вид боргу – з утримання будинку та прибудинкової території. За воду, газ, електроенергію, опалення, вивезення сміття розрахуватися працею не вийде, так як це послуги сторонніх організацій.

Боржник може виконувати або некваліфіковану роботу (прибирання території), або – при наявності кваліфікації і відповідного посвідчення електрика, зварювальника або сантехніка – міняти лампочки, ремонтувати проводку, крани і так далі.

Практика

Голови ОСББ обережно оцінюють ідею. Глава одного з київських ОСББ Валерій Гуманенко розповів нам, що з боржників вони часом брали будматеріалами, необхідними для утримання будинку.

“Ціна зазвичай договірна, – уточнив Гуманенко. – А ось випадків відпрацювання я не пригадаю, в основному зверталися з заявами про реструктуризацію боргів. Та й найбільші борги у них – за опалення і гарячу воду, а не за утримання будинку.

Не думаю, що ця ідея стане масовою, адже часто неплатники, навпаки, “качають права”, намагаючись знизити суму в рахунках за обслуговування будинку. Мовляв, прибирають погано, сніг не чистять”.

Також, за його словами, такі тимчасові працівники не вигідні, бо не вирішують проблему із закриттям вакансій. Реальні варіанти – попрацювати двірником на час його відпустки або за договором підряду виконати кваліфіковану роботу в будинку: відремонтувати батарею, електропроводку, полагодити дах …

А мешканці схвалюють нововведення.

“У мене дружина в декреті, заробляю поки небагато, накопичився борг. Працюю позмінно, тому нам цілком реально відпрацювати хоч якусь частину боргу, потрудившись двірником або прибиральником під’їздів в своєму будинку. Чи запропонує правління ОСББ такий варіант – буду розглядати”, – розповів нам житель багатоповерхівки на столичних Позняках Юрій Пластун.

Треба платити податки

Як роз’яснила нам головний бухгалтер одного з ОСББ Києва Валентина Земченко, в постанові Кабміну не вказано, хто повинен платити податки з такого “відпрацювання”.

“Фактично це дохід боржника, тому ми як податковий агент повинні нарахувати на цю суму 22% ЄСВ, 18% податку на доходи фізосіб (ПДФО) і 1,5% військового податку, – каже Земченко. – Кабмін забороняє брати з боржника більше, ніж сума боргу.

Виходить, податки повинно платити ОСББ. Наприклад, на погашення боргу в 1000 грн ми за рахунок інших мешканців повинні сплатити 415 грн податків. Сумніваюся, що це буде працювати”.

За словами Земченка, навіть якщо податки включити у вартість боргу, наприклад з 1000 грн – 585 відпрацювання, 415 податки, то сплатити їх треба живими грошима, взаємозалік не вийде, а у боржника, припустимо, грошей немає.

У УКРІНФОРМ підтвердили, що такий взаємозалік оподатковується, так як є доходом боржника:

“На нього повинні нараховуватися ЄСВ, ПДФО та військовий збір. 22% має сплатити ОСББ, решта – той, хто отримав дохід”.

“Пропозиція проблеми не вирішує”

Керуючі компанії (колишні ЖЕКи) мало зацікавлені в нововведенні. Головна причина – невеликі суми боргів саме за статтею “утримання будинків і прибудинкової території”, які можна відпрацювати.

Як нам розповіли в компанії, що управляє “Україна Житлосервіс” (Київ), багатотисячні борги мешканців накопичуються в отопсезон у тих, хто не оформив субсидію.

“Ціна утримання будинку та прибудинкової території в хрущовці або брежневка – 5-6 грн з “квадрата”, квартири там маленькі, тому навіть з” троячки “виходить близько 400 грн/міс., які проблему не вирішують. Зазвичай люди це оплачують, а з великими боржниками – 20-30 тис. грн – ми працюємо через суди”, – роз’яснили нам у фінвідділі компанії.

Новини від "То є Львів" в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/inlvivinua.
ТЕГИ: