Часто буває так, що ви начебто вхопили суть теми, але губитеся в деталях. Здається, що вивчили і добре знаєте предмет, але, почавши пояснювати, розумієте, що це не так, і ваші знання тільки поверхневі.
Щоб не потрапити в таку ситуацію, перевіряйте свої знання за методом Фейнмана.
У чому полягає метод?
Отже, ви вивчили щось і хочете перевірити свої знання. Суть техніки полягає в тому, щоб пояснити вивчену тему іншій людині, далекій від цього предмета. При цьому зовсім не обов’язково, щоб така людина була присутньою поруч з вами.
Візьміть аркуш паперу, напишіть свою тему і починайте пояснювати її.
Уявіть, що пишете людині, яка нічого не розуміє в вашому предметі, а ще краще – дитині років восьми.
У дітей в цьому віці достатньо знань, щоб зрозуміти прості пояснення, але їх словниковий запас досить малий, так що спеціальні терміни доведеться описувати простими словами.
Як це працює?
Ще зі школи багато хто звик зубрити матеріал. Ми згадуємо терміни, не розуміючи точно, що вони означають. Часто це відбувається не тому, що ми лінуємося уточнити, що означає те чи інше поняття, або докладніше розібрати механізм роботи, а через звичку зубрити матеріал.
Вам здається, що розумієте тему, однак такі знання дуже поверхневі – слова, які не підкріплені образами, швидко забуваються, в знаннях виявляються прогалини.
Пояснюючи тему восьмирічній дитині, не зможете використовувати терміни і завчені фрази. Вам доведеться описувати все своїми словами, максимально просто і доступно.
Дуже скоро побачите місця, які не можете пояснити простою мовою. І не тому, що дитина занадто мала, а оскільки і самі не до кінця розумієте, що відбувається в цей момент.
Якщо у вас відразу вийшло написати пояснення, перечитайте його ще раз і поставте під сумнів всі моменти, які здаються нелогічними, заплутаними і складними. Спробуйте розписати їх докладніше, щоб дитина напевно зрозуміла, про що йде мова.
Тепер справа за малим – залишилося дійсно розібратися в усіх моментах, які ви не розуміли, і закінчити своє пояснення. Якщо у вас є людина, що не розуміється на темі, яка погодиться прочитати пояснення, – ще краще. Вона зможе поставити питання зі всіх незрозумілих моментів і допомогти вам ще більше поглибити свої знання.
Де застосувати метод Фейнмана?
За допомогою цього методу можете перевіряти будь-які знання: формули, принципи роботи різних пристроїв і функціонування живих організмів, економічні механізми і багато іншого.
Ця техніка допоможе не тільки в процесі навчання, а й під час роботи. Наприклад, можете застосовувати її для підготовки доповідей або презентацій. Проста мова завжди сприймається і запам’ятовується краще, ніж презентація, розказана складною мовою, з великою кількістю спеціальних термінів і оборотів. Метод Фейнмана допоможе по максимуму спростити свою доповідь і упевнитися в тому, що її зрозуміють всі слухачі.
Підтримайте проект на Patreon