Вівторок, 16 квітня

11 правил виховання дітей в країнах Північної Європи. Тепер ви зрозумієте, чому скандинави такі прогресивні?

В кожній культурі є прийоми і техніки, які варто запозичити іншим. Скандинави і тут попереду всієї планети. Їхні діти слухняні, а батьки розслаблені. Їх пріоритети і розмежування цінностей, починаючи з прогулянок у будь-яку погоду і закінчуючи помірним навантаженням на дитину, роблять дітей щасливими і дають їм можливість насолоджуватися справжнім моментом життя.

Пропонуємо вашій увазі найбільш вражаючі та корисні правила виховання дітей від скандинавських батьків, які ви з легкістю зможете застосувати на практиці.

1. Не треба зациклюватися на розвивальних заняттях

Жителі Скандинавії дотримуються тактики “розслабленого батьківства”. Це означає, що вони не зациклюються на розвивальних заняттях, гуртках і секціях, не намагаються навчити малюка китайській грамоті та синхронному плаванню одночасно.

Для них набагато важливіший особистий контакт з дитиною. Згідно їх філософії у дітей має бути час для байдикування, коли можна нікуди не поспішати, побути наодинці з собою і погратись. На їхню думку, це допомагає розвивати важливі навички, вчить керувати емоціями і розвиває уяву.

2. Не варто купувати багато іграшок

Скандинавські мами і татусі вважають, що коли у дитини велика кількість ляльок, машинок і настільних ігор, вона частіше відволікається, гірше зосереджується. А мала кількість іграшок дає малюкові можливість застосувати фантазію і вчить цінувати те, що він має.

3. Заохочуйте прагнення дитини до самовираження

На дитячому майданчику ви ніколи не почуєте гучне “Не ходи туди, забруднишся”!. Навпаки, батьки заохочують будь-яке прагнення дитини до самовираження: доторкнутись до брудного каменя – будь ласка, пострибати в калюжі – ласкаво просимо.

Дітям дозволяють гратись так, як їм подобається, без повчань. А якщо дитина прийшла з прогулянки в чистому одязі, значить вона й зовсім не гуляла, вважають скандинави.

4. Прищеплюйте любов до природи і прогулянок в будь-яку погоду

В норвезькій мові є навіть спеціальне слово – friluftsliv, яке означає “вільне повітря життя”, тобто єднання з природою, вміння уповільнюватися і споглядати навколишню красу. Сьогодні це слово означає цілу філософію і міцно вкорінилося в їхній культурі.

Вчені стверджують, що такий підхід до життя допомагає мінімізувати стрес, поліпшити стосунки в сім’ї і навіть підвищити рівень ендорфінів, відповідальних за щастя.

Також в Скандинавії суворий клімат, гарна погода буває нечасто. Тому скандинави не бояться поганої погоди – вони просто одягаються відповідно і свято вірять, що саме погана погода допомагає дитячій імунній системі стати міцнішою і більш успішно справлятися з різними вірусами.

5. Не забувайте про роль батька в сім’ї

Батько не просто бере участь в житті дитини, а бере на себе всі повсякденні обов’язки. Почалось це все з державних програм, які заохочують вихід татусів у декрет. Декретна відпустка батька в Норвегії складає приблизно півроку, в Данії – 4 місяці, в Швеції – 3, і всі є оплачуваними повною мірою.

Такі умови спонукають батьків проводити більше часу зі своїми дітьми. В результаті вони активно беруть участь в житті дітей, а обов’язки не розділяються між батьками за патріархальними принципами.

6. Займайтеся спортом, а не гонкою за медалями

Любов до фізичної активності прищеплюється з дитинства. Вони не оцінюють результати, не контролюють “придатність” дитини до того або іншого виду спорту. Якщо дівчинці із зайвою вагою подобається займатися гімнастикою, їй не скажуть ні слова проти ні батьки, ні тренери.

7. Забудьте про фізичні покарання

Швеція в 1979 році стала першою країною у світі, де офіційно були заборонені тілесні покарання дітей як в школі, так і вдома. Усі розбіжності прийнято вирішувати розмовами і поясненнями.

Наприклад, якщо перехожі на вулиці побачать, що батько ляснув дитину по попі, то відразу зателефонують в поліцію. В такому випадку малюка можуть передати в у іншу сім’ю, а його законного представника посадити в камеру попереднього ув’язнення і порушити кримінальну справу.

Якщо буде доведений факт багаторічного “побиття” з боку батька, то його посадять у в’язницю терміном 1,5 року.

8. Не спирайтеся на гендерні стереотипи

Коли малюк з’являється на світ, йому не купують рожеві або ж блакитні речі. Дітей вважають за краще одягати в нейтральні кольори. У цьому є практичний намір: речі нейтральних кольорів можна буде залишити для молодших.

Окрім одягу, іграшки теж купують незалежно від статі, не нав’язують стереотипні гендерні ролі. А ще у них є гендерно-нейтральні дитячі садочки, де дітей не розділяють за статевою ознакою і звертаються до них просто по іменах.

9. Навчіть дитину любити власне тіло

Мами і татусі в Скандинавії дозволяють дітям бігати голяка, наприклад, на задньому дворі будинку, причому навіть в погану погоду.

Вони не вселяють думку, що голяка ходити соромно, навпаки, заохочують цікавість дитини до вивчення власного тіла, відмінностям від інших, щоб згодом у дитини не було комплексів, коли їй доведеться роздягатися в громадському місці, у басейні, сауні чи на пляжі.

10. Забезпечте самостійність дитини

У багатьох областях скандинави вважають за краще давати дітям свободу: від самостійної гри до прогулянки.

Дітям дозволяють виконувати дрібну роботу по дому, наприклад, мити посуд. Так, ймовірно, дитина не зробить це так само добре, як мама, та зате вона зробить це сама. Це маленька, але самостійність. Свобода і довіра з боку батьків виховують в дітях почуття відповідальності.

11. Вчіть берегти зуби з дитинства

Тут скандинави відзначилися прагматичним підходом: чим здоровіші зуби в дитинстві, тим менше грошей доведеться витрачати на них в дорослому віці.

Так, у Швеції розроблені спеціальні державні програми стоматологічного обслуговування дітей; вигадані різного роду розважальні прийоми, щоб малюк лікував зуби без страху, а батьки роблять все можливе, щоб їх малюк правильно за ними доглядав.

Джерело

Новини від "То є Львів" в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/inlvivinua.
ТЕГИ: