Ризик витоку радіації на ЗАЕС: 8 відповідей на запитання щодо йодної профілактики від МОЗ

У разі витоку радіації розчин йоду неефективний, єдиним препаратом для ефективної йодної профілактики залишається калію йодид. Однак його не рекомендовано вживати людям старше 40 років. Крім того, препарат не можна використовувати “для профілактики”. Про це повідомили в Міністерстві охорони здоров’я України — передає Lviv1256.

Чому розчин йоду неефективний? Адже в його складі той самий йодид калію

Інші види йодних розчинів (спиртовий розчин йоду, розчин Люголя, повідон-йодне всмоктуються та не накопичуються в щитоподібній залозі, отже, не захистять від радіоактивного йоду. Йдеться як про приймання всередину, так і про нанесення йодних сіточок.

Прийом зазначених препаратів в кращому разі не принесе жодного ефекту, в гіршому ж – зашкодить, призведе до хімічних опіків ротової порожнини, стравоходу тощо.

Тому єдиним препаратом для ефективної йодної профілактики залишається калію йодид.

Чому калію йодид не рекомендовано вживати людям 40+?

Після 40 років щитоподібна залоза майже не накопичує радіоактивний йод, отже, прийом калію йодиду може завдати більше шкоди, ніж користі.

Варто пам’ятати, що калій йодид захищає лише щитоподібну залозу і не може захистити інші органи.

Чи можна використати для йодної профілактики препарати, що містять меншу кількість такої ж активної речовини?

Подібні препарати або харчові домішки містять у сотні разів меншу дозу калія йодиду, ніж необхідно для профілактики опромінення в разі ядерних подій. Прийом сотень таблеток таких препаратів не може розглядатися як реальний профілактичний захід, оскільки людина просто фізично не здатна спожити таку величезну кількість таблеток.

Як розрахувати потрібну дозу йодиду калію дітям?

Слід дуже уважно ставитися до дозування препарату. Потрібну дозу допоможе розрахувати лікар. Украй важливо не плутати міліграми (мг) і мікрограми (мкг). Зокрема, препарат, доступний для йодної профілактики в Україні, містить 125 мг активної речовини в 1 таблетці.

Якщо жінка, старша за 40 років, вагітна або годує грудьми, чи потрібно їй приймати йод?

Так. У цьому випадку приймати калій йод треба. Під час вагітності та годування грудьми щитоподібна залоза жінки є активнішою, ніж у невагітних жінок, і кількість радіоактивного йоду, що поглинається, збільшується.

Чи потрібно приймати калію йодид людям, у яких видалена щитоподібна залоза? А якщо видалена одна доля?

Якщо вам повністю видалили щитоподібну залозу, калію йодид приймати не потрібно. У разі, якщо видалення було частковим, й одна доля залишилася, потрібно проконсультуватися зі своїм лікарем.

Коли приймати калію йодид?

Препарат не можна використовувати “для профілактики”. Його приймають одноразово виключно після оповіщення від офіційних органів влади.

Оптимальним є приймання калію йодиду за 6 годин до впливу радіоактивного йоду. Зважаючи на малу ймовірність прогнозування такої ситуації, припустимим для приймання препарату є проміжок часу від 24 годин до моменту надходження радіоактивного йоду до організму та до 8 годин після його впливу.

Пізніший прийом препарату є шкідливим для організму.

У будь-якому разі потрібно дочекатися офіційного оголошення місцевих органів влади про початок йодної профілактики.

Що робити тим, хто вже приймав калію йодид профілактично, наприклад, приймав 5 днів?

Якщо приймали калій йодид щодня у повній дозі 125 мг, то слід негайно припинити його прийом, оскільки це є недоцільним передозуванням і шкідливим перевантаженням щитоподібної залози. Якщо ж вживали інші засоби зі значно меншою дозою активної речовини, – то не звертати на це уваги і виконувати поточні вказівки з йодної профілактики рекомендованим препаратом (фармацевтична форма 125 мг).

Новини від "То є Львів" в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/inlvivinua.