Вівторок, 10 вересня

Готуємо на багатті. Король відпочинку на природі – «Бограч»

Відпочиваючи на свіжому повітрі, які страви ви готуєте? У нашій родині донедавна було лише три фаворити – шашлики, куліш і юшка.

Але після мандрівки Закарпаттям до цієї компанії додався ще один – «бограч». Саме він припав до душі моєму братові – Станіславу. Він, як і всі чоловіки в нашій родині, теж має неабиякий хист до кухні.

Повернувшись додому на Полтавщину, спробував відтворити цю страву – результат перевершив усі сподівання. Тому мені просто не терпиться поділитися з вами рецептом, аби в один з вихідних і ви насолодились цією стравою, якій, як стверджують деякі кулінарні книги, може бути не мало і не багато – близько 3 тисячі років.

Щодо рецепту бограча, то тут як з рецептом борщу – кожен має свій і стверджує, що саме він є еталоном. Але, все ж таки, існує більш-менш класичний рецепт. І якщо зі складниками ще злегка можна експериментувати, є одна важлива умова, якої слід дотримуватись, інакше смак буде не той. Бограч готується на відкритому вогні, тобто на дровах. І не важливо, яка пора року за вікном.

Є ще один, як стверджують закарпатці, неодмінний ритуал – випивати по 50 грамів під час готування і закусувати хлібом, умоченим у посмажене сало з цибулею та приправлене паприкою. Чи буде бограч несмачним, якщо цього не робити, я не знаю. Не пробував.

Повернемось до рецепту. Спочатку представляю вам так звані класичні інгредієнти. Цих складників вистачить на восьмилітровий казан. Попереджаю, що їх чимало.

Тож нам знадобляться:

  • Копчене сало – 150 г
  • Яловичина – 0,5 кг
  • Телятина – 0,5 кг
  • Свинина – 0,5 кг
  • Копчені ребра – 250 г
  • Домашня ковбаса – 200 г
  • Голяшка – 0,7-1 кг
  • Цибуля– 300 г
  • Паприка – 3 ст. ложки
  • Картопля – 1 кг
  • Морква – 250 г
  • Перець (солодкий: зелений, червоний)
  • Помідори свіжі або томатна паста – 150 г

За смаком: часник, кмин, спеції, кріп, петрушка та перець чилі.

Скажу чесно, що ми усе це різноманіття м’яса безжально замінили на свинину – використовували тільки ребра. Ця частина, як кажуть у мене вдома, добре наварюється. І навіть при цьому результат був гідний.

Готування страви не складне, проте займає трохи часу, особливо якщо ви готуєте на велику компанію.

Бограч. Фото Андрія Волика

Бограч. Фото Андрія Волика

В першу чергу, підготовлюємо сало та цибулю. Їх нарізаємо невеликими кубиками.

Бограч. Фото Андрія Волика

Бограч. Фото Андрія Волика

Перше у нагрітий казан кладемо сало, після того, як воно віддасть жир і почне перетворюватись на шкварки, додаємо цибулю. Смажимо до золотистого кольору.

Бограч. Фото Андрія Волика

Бограч. Фото Андрія Волика

Після цього додаємо паприку і добре перемішуємо. Саме в цей момент потрібно закусити моченим хлібом .

Бограч. Фото Андрія Волика

Бограч. Фото Андрія Волика

Тепер настав час додавати м’ясо. Його потрібно нарізати невеликими порційними шматками.

Бограч. Фото Андрія Волика

Бограч. Фото Андрія Волика

Якщо ви готуєте за класичним рецептом, то кладіть все, крім ковбаси, голяшку не рубайте, кладіть цілою. Після цього перемішайте і залийте водою так, щоб вона злегка покривала його.

Бограч. Фото Андрія Волика

Бограч. Фото Андрія Волика

Зробіть, щоб вода у казані кипіла зовсім трохи, аби м’ясо добре протушкувалось. Це може забрати трохи часу. Щоб не байдикувати, начистіть картоплю і поріжте на невеликі шматки.

Бограч. Фото Андрія Волика

Бограч. Фото Андрія Волика

Слідкуйте за тим, щоб рідини завжди було достатньо, якщо википить – доливайте. Якщо клали до казана голяшку, її готовність можна перевірити наступним чином: м’ясо має відстати від кістки. Якщо готове, дістаньте його, заберіть кістки, м’ясо поріжте на шматки і покладіть назад у казан та додайте порізану кубиками моркву.

Бограч. Фото Андрія Волика

Бограч. Фото Андрія Волика

І ось підійшла відповідальна мить – додавання спецій. На цьому етапі потрібно бути дуже уважним, аби не зіпсувати страву. Так, бограч має бути гострим на смак, але зважайте на уподобання усіх, для кого ви його готуєте. Тому краще недосолити і недоперчити, аніж переборщити з цими спеціями. Особливо тоді, якщо його куштуватимуть і діти.

Як варіант, для спецій можна використати спеціальну суміш, яку кладуть у бограч або гуляш. Мені знайомі привозили такі із Словаччини, там ця страва також популярна.

Бограч. Фото Андрія Волика

Бограч. Фото Андрія Волика

Після цього покладіть у казан порізані перець, помідори або томатну пасту і картоплю. За класичним рецептом, в цей момент потрібно додати ковбасу, порізану на невеликі шматки. Якщо потрібно, долийте воду і варіть до готовності.

Бограч. Фото Андрія Волика

Бограч. Фото Андрія Волика

Читав, що закарпатці в кінці приготування додають в бограч ще щось подібне до галушок, це, напевно, замість хліба. Але, як на мене, він і так ситний. Ми ж наприкінці приготування додаємо лише подрібнену зелень і якщо бажаєте – склянку вина. Ось і все. Наш бограч готовий – можна подавати.

Смачного!

Джерело


Підтримайте проект на Patreon

Новини від "То є Львів" в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/inlvivinua.