п`ятниця, 29 березня

На заході України — бум на ринку продажу нерухомості

Ринок вторинної нерухомості поступово оговтується після колапсу, який спіткав його з початку повномасштабного російського вторгнення. Якщо в Харкові й Києві продаж житлових об’єктів «завмер» ще на початку лютого, то у Львові — тільки наприкінці зими. Який зараз вигляд має ситуація на заході України та чи доцільно, наприклад, купити квартиру у Львові для здачі в оренду — розберімося далі.

Що відбувалося на заході України до 24 лютого

Ситуацію навколо ймовірного російського вторгнення загострювали всі іноземні ЗМІ. Президент також попереджав, що в зоні ризику перебуває не тільки Харків, а й інші суміжні регіони. Тож чимало людей, які серйозно сприйняли цю інформацію, відправилися в західному напрямку. Відомо, що в першій столиці України число договорів з приводу купівлі-продажу житлових об’єктів ще до 24 лютого впало майже на 25%. Київ також не ряснів привабливими пропозиціями, та й число потенційних клієнтів зменшилося.

Натомість на заході України ситуація набирала обертів. Особливо, у місті Лева. До Львова переїжджали великі компанії. Відповідно, їхні працівники цікавилися не лише орендою, але й купівлею квартир. Побільшало інвесторів, які вкладали в житлову нерухомість з метою подальшої здачі в оренду.

Яка зараз ситуація на ринку нерухомості на заході України

Багато експертів сходяться на думці, що зараз буму на ринку продажу вторинної нерухомості немає. Інтерес — не дорівнює покупці.

Чому спершу ринок суттєво загальмувався

Відразу після початку повномасштабної війни Міністерство юстиції закрило доступ до Державного реєстру прав на нерухоме майно. Відповідно, будь-які офіційні операції з нерухомістю стали неможливими. Доступ до системних даних відновився лише в травні.

Проте й це не викликало серйозного пожвавлення, оскільки на власників житлових об’єктів і потенційних покупців наклали чимало обмежень. Наприклад, заборонялося здійснювати будь-які операції з житлом, яке знаходилося в окупованих регіонах. Відповідно, мешканці Чернігівщини або Сумщини, не мали змоги продати своє майно там і за вторговані кошти придбати щось на заході України.

Житло також не можна було продавати за довіреністю до червня 2022 року. Тож українцям, котрі виїхали за кордон, довелося б фізично повертатися в Україну, аби продати свою квартиру.

Інтерес, але не продажі

Аналітики говорять про те, що відвідуваність профільних сайтів на заході України складає лише 40-50% від довоєнного періоду. Виняток — Закарпаття, де показник сягнув 96%.

Люди справді почали активніше моніторити сайти з пошуку житла, але не завжди все закінчується купівлею. Імовірніше, люди перевіряють свою психологічну готовність залишатися в Україні й планувати своє майбутнє.

Первинний vs вторинний ринок

Попри те, що локальні забудовники відновили роботу майже над всіма запланованими ЖК, люди не поспішають інвестувати свої кошти в новобудови. Це пов’язано з високими ризиками, а також підвищеною вартістю оренди в місті. Статистика свідчить, що в травні 2022 року ціна оренди 1- і 2-кімнатних квартир зросла на:

  • 96% у Львові;
  • 81% у Тернополі;
  • 128% в Івано-Франківську;
  • 156% у Чернівцях;
  • 225% на Закарпатті.

Попри те, що деякі ВПО замислюються над купівлею власного житла, більшість все-таки схиляється до тимчасової оренди. Якщо й купують нерухомість, то за принципом «заїжджай і живи».

Чи варто зараз купувати квартиру для здачі в оренду

Попит породжує пропозицію. Потенційні інвестори бачать, що ціни на оренду квартир стрімко поповзли догори. Логічно, що з часом зростатиме ціна вторинної житлової нерухомості. Тож багато хто вирішує купувати зараз готову квартиру з ремонтом і одразу здавати її в оренду.

До таких інвестицій варто ставитися обережно. Важливо розуміти, що ціни зараз завищені. Звичайно, квартиру можна здати майже вдвічі дорожче, ніж до війни. Проте ніхто не може спрогнозувати, скільки триватиме такий ажіотаж.

З часом до міста повернуться студенти. З’являться молоді сім’ї. Всі ці категорії потенційних орендарів просто не матимуть змоги переплачувати за житло. Тож чимало квартир пустуватиме. Відповідно, підвищиться конкуренція й з часом ціни нормалізуються.

Вигідніше купувати квартиру для власного проживання. До того ж на ринку зараз з’явилося чимало привабливих пропозицій.

Скільки коштує квартира на заході України

Зрозуміти, скільки доведеться викласти за житло на заході України, допоможе проста статистика. Так, вартість житла зараз коливається в межах:

  • 24 954 грн/м² в Івано-Франківську;
  • 28 697 грн/м² у Тернополі;
  • 28 988 грн/м² у Хмельницькому;
  • 31 151 грн/м² у Луцьку;
  • 34 811 грн/м² у Рівному;
  • 36 183 грн/м² у Чернівцях;
  • 39 511 грн/м² в Ужгороді;
  • 50 449 грн/м² у Львові.

Логічно, що вища ціна продиктована попитом. До того ж Івано-Франківська приїхало менше ВПО, ніж до міста Лева.

Як ситуація розвиватиметься далі

Важко давати прогнози. Статистика свідчить, що 26% ВПО готові оселитися на заході України. Такі показники говорять про відкладений попит. Тобто люди приглядаються до житлових об’єктів, але приймати кінцеве рішення будуть після завершення активних бойових дій.

Експерти сходяться на думці, що підвищення цін не уникнути. Це пов’язано з девальвацією гривні, подорожчанням логістики й будівельних матеріалів. Також з часом виникне певний брак кваліфікованої робочої сили. Наприклад, тих же людей, які вміють якісно й швидко робити ремонт.

Ще одна категорія потенційних покупців — люди, які втратили своє житло. Вони розуміють, що зараз немає сенсу купувати квартиру. Якщо в майбутньому на державному рівні можуть прийняти певні законодавчі акти, якими буде передбачено матеріальне відшкодування. Це також впливає на відкладений попит на локальному ринку нерухомості.

Ціни поступово стабілізуються, але в доларовому еквіваленті. Вартість житла в гривні поступово зростає. Також на цінник впливатиме розташування квартири або будинку. Багато людей відразу попереджають, що не хочуть мешкати по сусідству з аеродромом, стратегічними військовими й інфраструктурними об’єктами.

Новини від "То є Львів" в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/inlvivinua.