Понеділок, 22 липня

«Вирій 2015» завершив експедицію Закерзонням


фото4
Уже всьоме відбувся історико-краєзнавчий табір-експедиція «Вирій 2015». У серпні молоді люди з України, Польщі та Чехії мали змогу ознайомитись з історією етнічних українських земель, що сьогодні знаходяться у східній прикордонній зоні Польщі.

Під час «Вирію 2015» учасники розпочали відновлення українського цвинтаря в неіснуючому сьогодні селі Суха Воля, який після депортації автохтонного українського населення до УРСР у 1945 році залишився наодинці з часом та забуттям.

Село Суха Воля було розташоване за 11 км від повітового міста Любачева. Воно було закладене магнатами Синявськими на початку XVII ст. У 1785 р. займало територію 30,58 кв.км. Парохіяльний цвинтар розташовано в лісі на підвищенні. Заснований у XIX ст., площа 0,3 га, найстаріший надгробок датується 1861 роком. У 1920—1930-х роках в селі діяли читальня Просвіти, кооператива «Згода», філія товариства «Сільський господар». За даними Володимира Кубійовича, до початку Другої світової війни у селі було 1870 мешканців, з них 1690 українців, 80 українців-латинників, 10 поляків, 50 польських колоністів, 35 євреїв, 5 німців.

фото1У серпні 1944 р. почався терор поляків проти місцевого населення: грабунки, підпалювання господарств, вбивства. Через рік село було оточене польським військом, і всіх українців вимушено до переселення. Викинуті зі своїх домівок люди очікували на транспорт до УРСР під голим небом неподалік залізничної станції Олешичі. Щойно наприкінці листопада мешканці Сухої Волі прибули на Тернопільщину, де людей розселили переважно в Гусятинському районі.

За час табору учасникам вдалося розчистити цвинтар від зайвої рослинності, почистити близько 100 хрестів, частину з яких вирівняно і поставлено на первісне місце. Також було проведено інвентаризацію почищених хрестів та створено докладну мапу цвинтаря. Над кількома надгробками працювали студенти-реставратори каменю під керівництвом фахового реставратора, випускника Львівської Політехніки Романа Колодія.фото5

В рамках мандрівної частини табору учасники відвідали терени Надсяння, Західної Бойківщини та Лемківщини, ознайомились з розмаїттям матеріальних пам’яток, поспілкувались з живими свідками історичних подій.

Новини від "То є Львів" в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/inlvivinua.