п`ятниця, 19 квітня

У Львові взялися реставрувати один з найстаріших храмів міста

У Львові відновлюють сакральні споруди. Цього року розпочалися ремонтні роботи з реставрації однієї з найстаріших церков міста – церкви св. Миколая (вул. Б.Хмельницького,28).

церква св. Миколая (вул. Б.Хмельницького,28).

«Сотні років нашим храмом піклується святий Чудотворець Миколай. У ці дні Він приніс нам подарунок – що міська влада взяла на себе святий обов’язок покрити наш храм бляхою, зробити капітальний ремонт, зробити дренаж на подвір’ї. Ми дуже вдячні за це, що нам допомагають відновити наш храм, найстаріший храм Львова. Ми багато років чекали на цей ремонт. А своїми силами, за свої кошти таких робіт не в змозі провести», – розповів настоятель храму о. Володимир Хрептак.

«Оскільки у храмі давно не проводили жодних реставраційних робіт, його потрібно було докладно дослідити. Тому підхід до нього був особливий.

Цього року тут ми плануємо і вже почали першочергові роботи, які будуть запобігати руйнації храму. Територія, де розташований храм, знаходиться під Замком. Тому вся вода із Замку стікає під храм. Тут не було жодного відведення дощових вод, не було колекторів і вода текла під храм і підмивала фундамент. Тому була велика небезпека щодо конструкцій стін, бо вже почали з’являтися тріщини.

Щодо даху, то бляха давно поржавіла і прогнила, дахові конструкції теж прогнили. Один з хрестів ледь тримався. Потрібно було демонтувати усі три хрести. Зараз вони знаходяться на реставрації.

Роботи триватимуть до кінця року, тобто до кінця реставраційного сезону. Маємо надію, що усі роботи закінчимо в теплу пору року», – розповіла Лілія Онищенко, начальник управління охорони історичного середовища ЛМР.

За її словами, в церкві св.. Миколая буде повна заміна даху, проведуть гідроізоляцію, повністю відновлять благоустрій території. Ззаду храму зроблять підпірну стінку, щоб закріпити схил.

Реставрацію демонтованих хрестів проводить Юрій Миколаїшин. За його словами, за місяць часу хрести будуть відреставровані до автентичного вигляду.

«На храмі маємо три хрести. Два хрести були демонтовані бляхарями під час ремонту даху. Один ми демонтували вчора. Хрести знаходяться в хорошому стані. За радянських часів вони, напевно, були помальовані бронзовою фарбою, під імітацію позолоти.

Перед нами стоїть завдання реставрувати хрести, відреставрувати позолоту декоративних елементів, відновленню яблук нижньої частини хреста. Так само кронштейни ми маємо законсервувати і відновити, бо при демонтажі останнього хреста було виявлено, що кронштейн був наполовину зігнилий. Його будемо повністю відновлювати», – розповів Юрій Миколаїшин, реставратор металу кузні «Оберіг».

Також цього року триватимуть роботи і в інших храмах Львова, зокрема ремонтно-реставраційні роботи пам’ятки архітектури національного значення 1607 р. – костел Непорочного зачаття Монастиря сс. Кларисок («Музей Пінзеля»), вул. Личаківська, 2. Вартість робіт у 2016 р.  – 1 430,21 тис. грн. У 2017 р.  заплановано завершення робіт по фасадах. Цього року продовжуються ремонтно-реставраційні роботи костелу Петра і Павла ордену Єзуїтів на вул. Театральній, 11. Вартість робіт у 2016 – 986, 742 тис.грн. Продовження робіт реставрації храму святої Трійці на вул. Тершаковців, 1а. Вартість робіт у 2016 – 99,40 тис. грн. та реставрація костелу Домініканців на пл. Музейній,3. Вартість робіт у 2016 р. – 182,30 тис.

Довідка

Церква св. Миколая є однією з найдавніших церков міста. Точна дата будівництва храму невідома, однак, за деякими джерелами, у 1300 році храм уже був збудований.

Церква збудована у традиціях давньоукраїнської архітектури. Грубі стіни збудовані із блоків тесаного каменю. На жаль, на сьогодні верхні частини втрачені і не дають повної уяви про первісний вигляд храму. Церква ґрунтовно перебудовувалась у XVII – на поч. XIX ст., постраждала під час пожежі 1783 р. У 1924-1935 роках під час реставрації було розкрито первісну білокам’яну кладку нижньої частини стін.

У 2016 році було виготовлено проектно-кошторисну документацію на реставрацію церкви. Вартість ПКД – 128,01 тис. грн.

Відповідно, цього року розпочали ремонтні роботи з реставрації храму. Роботи проводить підрядна організація КП «Центр Комплекс».

Найбільша проблема споруди сьогодні – замокання стін. Тому, під час ремонтних робіт передбачено ремонт дахових конструкцій із заміною покриття на мідь, гідроізоляція фундаментів і перепланування подвір’я.

Основне завдання – відвести воду від стін, завести її в дощову каналізацію, а зі сторони гори зробити дренаж.

На реставраційні роботи церкви св. Миколая цього року виділили з міського бюджету майже 3,5 млн грн.

Джерело

Новини від "То є Львів" в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/inlvivinua.