Про патологоанатомів кажуть, що вони знають усе, про людину, яка померла. А от як їм працюється в епоху ковіду, чи внесла корективи ця хвороба в їхню роботу, та якими є їхні спостереження про коронавірус, – в інтерв’ю NTA з Артемом Канарейкіним, лікарем-патологоанатом Львівського обласного патологоанатомічного бюро.
Що бачить патологоанатом при розтині померлого від ковіду
Як виглядають легені, уражені «Дельтою»
– Як виглядають вражені коронавірусом легені, зокрема штамом «Дельта», під час посмертного дослідження тіла людини?
– Легені – це паренхіматозний парний орган. Грубо кажучи, коли вони в нормі, то мають світло-червоне, рівномірне по всій площі забарвлення. На вигляд і по консистенції нагадають «дрібноміхурцеву губку». При ураженні коронавірусом щільність легень стає значною (як у печінки), легені набувають насиченого темно-червоного, багряного відтінку. Уражені легені мають підвищену вологість і вагу (внутрішній термін – важка волога легеня). Це зумовлено розвитком респіраторного дистрес-синдрому дорослого типу. Решта внутрішніх органів «страждають», як правило, уже вторинно через гіпоксії.
Щодо штаму «Дельта». У нас немає можливості ідентифікувати той чи інший штам вірусу під час ростину. Але істотних морфологічних особливостей між смертельними випадками минулого та цього року я наразі не бачу.
– Як коронавірус вражає легені?
– На даний час відомі два шляхи інфікування Sars-CoV2. Перший контактний, коли вірус потрапляє на слизову оболонку рота, носа або очей через руки або інші предмети, на яких уже є вірус. Найнебезпечнішими в цьому плані вважаються грошові купюри. Другий – повітряно-краплинний, коли вірус потрапляє на слизову оболонку у вигляді аерозолю, який утворюється внаслідок чхання або приступу кашлю інфікованої людини.
– Чи є курці більш вразливі до коронавірусу?
– Однозначно так. Слиз (муцин), який секретують клітини бронхів та верхніх дихальних шляхів, – це елемент місцевого імунітету. Нікотин та смоли, які є невід’ємними у димі сигарет чи сигар, пригнічують та блокують на певний час – близько 1-2 години – муцинопродукуючу функцію вказаних клітин.
Хто помирає найчастіше
– Якщо порівнювати початок пандемії, то сьогодні ковід часто вражає ще й молодь. Чому?
– Це не зовсім так. Минулого року теж було багато молодих людей, які хворіли, проте по допомогу вони не звертались. Загальний стан їх був задовільний та не потребував госпіталізації. Існує поняття епідеміологічної тріади: наявність та джерело інфекції; готовність організму прийняти інфекцію; шлях передачі, умови, за яких інфекція може потрапити в організм.
Більшість хворих, які помирають, – це старші люди віком 60-85 років. З них 99% – не вакциновані.
Смертельні випадки людей молодого та середнього віку – не значні. Ці померлі мають зазвичай досить серйозні хронічні захворювання. Щодо збільшення кількості хворих на даний час, то я би виділив декілька основних причин:
- Нехтування елементарних правил індивідуального захисту;
- Низький рівень вакцинації;
- Агресивність нового штаму коронавірусу;
- Сезонність;
- Відсутня роз’яснювальна робота для населення.
Від коронавірусу чи діабету. Яка причина смерті
– Хворий, в якого діагностований SARS-CoV-2, помирає, але у нього є ряд супутніх захворювань. Чи можливо визначити, що було причиною смерті?
– Існує поняття – основна та безпосередня причина смерті. Основне завдання патологоанатома при посмертному дослідженні – встановити причинно-наслідковий зв’язок між основною та безпосередньою причиною смерті людини, беручи до ваги клінічні (прижиттєві), лабораторні та морфологічні прояви захворювання.
Поясню. Наприклад, у людини є коронавірусна хвороба. А ще є важка форма цукрового діабету з тривалим перебігом та відповідними ускладненнями та проявами.
Якщо на момент смерті у померлого розвинулась пневмонія вірусного генезу як прояв коронавірусної хвороби (клінічно-дихальна недостатність, низька сатурація, рентгенологічна та КТ-картина пневмонії, лабораторні дані, які свідчать про наявність недуги та ПЛР-дослідження), то респіраторний дистрес-синдром дорослого типу (розвивається, як правило, на 3-7 добу від початку захворювання), то, однозначно, основною причиною смерті у такому випадку буде – коронавірусна хвороба, що розвинулась на фоні цукрового діабету. Це поєднаний діагноз з двох основних захворювань, що погіршили перебіг одне одного та призвели до незворотних змін.
Інша ситуація: у пацієнта з важкою формою цукрового діабету діагностують коронавірусну хворобу методом ПЛР, інших клінічних провів коронавірусу у нього немає, а важкість стану зумовлена цукровим діабетом. Під час посмертного дослідження типових морфологічних ознак коронавірусу також немає. Тоді основною причиною смерті встановлюється цукровий діабет. Натомість коронавірусна хвороба рубрифікується як супутнє захворювання. Тобто стан, який не відіграв важливої ролі у танатогенезі основного захворювання, оскільки до моменту смерті клінічно не проявився. Тут безпосередня причина смерті – це укладення (одне або більше), яке призвели до смерті людини. При коронавірусній хворобі – це, як правило – прогресуюча дихальна недостатність.
Якщо повернутись до того ж цукрового діабету, то можливі декілька варіантів безпосередньої причини смерті – ниркова недостатність внаслідок діабетичної нефропатії; інтоксикація внаслідок гангрени кінцівки; набряк головного мозку внаслідок гіпер-або гіпоглікемії. Це класичні і найбільш поширені приклади.
Заразитися під час розтину. Не досліджено
– Чи можливо заразитись під час розтину?
– Імовірність зараження під час розтину є, але сказати, яка вона, – важко. Питання не досліджене. Згідно з рекомендаціями ВООЗ, працівники патологоанатомічних служб та підрозділів зобов’язані використовувати захисні костюми та респіратори, щитки та рукавиці (все одноразове) під час патологоанатомічних досліджень тіл померлих, якщо є встановлений прижиттєвий діагноз коронавірусної хвороби чи існує підозра на неї. Водночас, це правило стосується й інших особливо небезпечних інфекцій. У таких умовах працюють лікарі у медичних закладах, які обслуговують хворих з коронавірусною хворобою.
Забезпеченість усіма засобами індивідуального захисту працівників патологоанатомічної служби Львівської області – 100%. Але ні минулого року, ні цього жодних доплат за роботу в умовах ковіду ми не отримували. Наскільки мені відомо, така ж ситуація по всій Україні.
Особливості поховання померлих від ковіду
– Чому на початку пандемії встановили такі жорсткі умови та вимоги до поховання, коли рідним не давали побачити померлих, бо тіла видавали у мішках?
– На початку пандемії експертна група МОЗ розробила правила та алгоритм роботи патологоанатомічної служби. Наказом було затверджено правила видачі та поховання тіл померлих. Так, це була видача тіл померлих в пакетах (мішках) та щільно закритій труні. Тіло та сам пакет перед видачою оброблялись дезінфікуючими розчинами. Це було пов’язано з появою нової та агресивної інфекції, яка мала на той час невідоме походження. Спрогнозувати подальші наслідки було неможливо.
Станом на сьогоднішній день вимогу щодо пакетів та закритих трун скасовано. Тіла і зараз мають обробляти дезінфікуючими розчинами. Також дозволено проводити релігійні ритуали та прощання з померлими. Залишились загальновідомі вимоги – дистанція між людьми та не торкатись відкритих ділянок тіла померлого.
– Тоді ж родичам доводилось витрачати на поховання померлого від ковіду шалені суми…
– Мені важко щось коментувати за усю службу в цілому. Можу сказати лише за роботу КЗ ЛОР «Львівське обласне патологоанатомічне бюро», в якому я працюю, його підрозділи. Жодних коштів за розтин, видачу довідки про смерть, видачу тіла та інші подібні речі – ніхто не вимагав і не брав. Та й не міг цього робити, оскільки ніякої підготовки тіла до поховання, по суті, і не могло бути. Відбувався розтин, тіло мили, дезінфікували та вкладали у пакет, потім у труну, яку закривали та закручували, а родичі відразу везли на цвинтар. До речі, пакет родичі теж не купували, він видавався для кожного померлого безкоштовно.
Усі перераховані послуги в КЗ ЛОР «Львівське патологоанатомічне бюро» та його підрозділів завжди були і на даний час є безкоштовні, незалежно, від чого померла людина у будь-якому закладі охорони здоров’я.
Інше питання, якщо родичі померлого (якщо смерть наступила вдома і тіло не скеровується сімейним лікарем на розтин) звертаються у приватному порядку до різних ритуальних служб з різними проханнями щодо підготовки чи самого процесу поховання. Там свої порядки.
– Враховуючи ситуацію із ковідом, яка була ще пів року тому, чи збільшилось зараз роботи та навантаження?
– Однозначно збільшилось. Збільшилась кількість хворих, відповідно і кількість смертей.
Валерія Рабінович