Нереалізоване “Карпатське море” – що далі?

У 1980-х роках розпочалось будівництво водосховища в Карпатах на річці Стрий. Головна мета – забезпечення водою Львова і гідроелектростанції потужністю 50 МВт. Повна реалізація проекту передбачала відселення мешканців довколишніх сіл, зокрема, Довгого, Рибника та Нового Кропивника.

Джерело: Фотографії старого Львова.

Часткове переселення людей відбулось, але будівництво було припинено.
На згадку залишились різні будівлі і об’єкти: будинки для персоналу ГЕС, озеро, залізобетонні конструкції верхнього і нижнього переливу води та інше.
Останню в народі прозвали “Сова”.

 Так звана "Сова"
Так звана “Сова”

З часом з’явилась назва неіснуючого водосховища – “Карпатське море”. Про нього  була чудова стаття “«Карпатське море», або як радянське керівництво ледь не затопило половину Карпат”. Можна додатково знайти різні статті в інтернеті, але ніде немає карти, яка б наочно показала проектовану водойму (200 млн кубометрів води).

Отож, якби “Карпатське море” збудували, то була б залита водою значна територія. З аналізу карт можна встановити, що висота верхнього переливу води на правому березі Стрия – 490 м н.р.м. На картах він показаний в правому нижньому куті. У лівому верхньому куті – нижній водозлив, тобто ця сама “сова”.

Дамба і Стрий на мапі
Дамба і Стрий на мапі
Дамба і Стрий на мапі
Дамба і Стрий на мапі

Якщо замалювати верхню частину долини річки по горизонталі 490 м н.р.м., стає очевидним, що під водою мали опинитись повністю села Довге Гірське і Перепростиня, а також більша частина сіл Рибник і Новий Кропивник. У правому нижньому кутку червоним кольором позначено “сову” і теоретичну дамбу.

Карпатське море - зона затоплення.
Карпатське море – зона затоплення.

На жаль, історія має властивість повторюватись. У 2011 році ТОВ «Балфорд Україна» розпочала реалізацію інвестиційного проекту малої ГЕС на р. Стрий в с. Довге Гірське. Вартість проекту понад 10 млн євро. МГЕС повинна бути меншою, аніж радянський варіант: потужність – від 2,5 до 5 МВт, висота дамби – 3-5 м, а площа затоплення становитиме 12-15 га. 

Новий проект не передбачає жодних переселень – зона затоплення не зачепить сільські будинки. У тому ж році приватне підприємство «ГЕОВІВАТ» виконало комплекс топографо-геодезичних робіт по обстеженню потенційної зони затоплення МГЕС по річці Стрий на території с. Довге Гірське Дрогобицького району Львівської області.

У “Технічному звіті з топогеодезичних робіт” опубліковано їхні висновки:

Потенційна зона затоплення МГЕС по річці Стрий. Карти взято з "Технічного звіту з топогеодезичних робіт"
Потенційна зона затоплення МГЕС по річці Стрий. Карти взято з “Технічного звіту з топогеодезичних робіт”
Потенційна зона затоплення МГЕС по річці Стрий. Карти взято з "Технічного звіту з топогеодезичних робіт"
Потенційна зона затоплення МГЕС по річці Стрий. Карти взято з “Технічного звіту з топогеодезичних робіт”

У 2019 р. ТОВ “Балфорд” компанія ТОВ «Балфорд Україна» отримала позитивну оцінку з впливу на довкілля від Департаменту екології та природних ресурсів Львівської обласної державної адміністрації.

Проектована МГЕС на річці Стрий. Джерело: balford.com.ua/
Проектована МГЕС на річці Стрий. Джерело: balford.com.ua/

А отже залишилось тільки чекати на початок безпосередні робіт по створенню “малого” Карпатського моря у селі Довге Гірське.

Новини від "То є Львів" в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/inlvivinua.