Львівські ОСББ заявили про шантаж «Львівгазу». Що відбувається?

Протягом останнього тижня одразу у кількох львівських будинках, які обслуговують ОСББ або управителі, вимкнули газ. Мешканцям пояснили, що в будинках виникла аварійна ситуація – витік газу. Однак після усунення аварій «Львівгаз» не відновив газопостачання. Мешканцям пояснили – отримають газ лише тоді, коли голова ОСББ підпише документ про відповідальність за внутрішньобудинкові газові труби. Нібито без такого документа увімкнути газ вони не мають права.

Голови ОСББ називають такі дії «Львівгазу» шантажем, а юристи називають методи газового монополіста незаконними. Натомість у «Львівгазі» заявляють, що навпаки керуються законодавством. ZAXID.NET спробував розібратись у цій ситуації.

«Так виходить, що ми вже тиждень без газу»

У новобудові на вул. Олени Степанівни немає газу уже тиждень. У четвер, 27 серпня, працівники «Львівгазу» вимкнули постачання газу до всіх 80 квартир. Спочатку мешканцям пояснили, що трапилась аварійна ситуація. Потім мешканцям заявили, що не відновлять газ, поки ОСББ не погодиться взяти на себе відповідальність за обслуговування газових труб в будинку.

«Ми подзвонили на гарячу лінію «Львівгазу» і нам повідомили, що йдуть протиаварійні роботи і відновлення постачання газу відбудеться о 17:00. Але ввечері газ нам не підключили. Натомість до мене подзвонила особа, яка представилася представником «Львівгазу» і сказала, що треба підписати акт розмежування балансової належності, в іншому випадку газ не включать», – розповів ZAXID.NET голова ОСББ «Сусіди Олени Степанівни» Сергій Лисенко.

Акт про розмежування балансової належності – це документ, який визначає межі відповідальності за газові мережі. Простіше кажучи, документ передбачає, що «Львівгаз» обслуговує газові труби до будинку, а ОСББ має взяти на себе відповідальність за труби всередині будинку. Оскільки ОСББ не має ліцензії на обслуговування газових мереж, то надалі має підписати угоду з ліцензованою компанією. Підписання таких документів – це вимога Кодексу про газорозподільні мережі, яка почала діяти торік. Однак голову ОСББ Сергія Лисенка обурює не стільки ця норма законодавства, скільки метод, яким «Львівгаз» вирішив спонукати голів ОСББ підписати такий документ.

«Я пояснив працівникам «Львівгазу», що мені необхідно ознайомитись із цим документом перш ніж прийняти рішення. Тоді вони повідомили, що будинок до газу підключати не будуть, мовляв, у нас стався виток газу. Я попросив їх ліквідувати виток газу і відновити газопостачання, однак мені відповіли, що вони зможуть це зробити лише тоді, коли я підпишу з ними угоду про обслуговування мереж. Вважаю таки дії «Львівгазу» неправомірними, бо НКРЄ чітко прописує, які можуть бути причини відключення газу. Такої причини, як відсутність акту про розмежування, немає», – каже Сергій Лисенко.

Через відключення газу у будинку Сергій Лисенко заявив в поліцію про незаконні дії зі сторони «Львівгазу». Він називає методи «Львівгазу» шантажем та тиском на ОСББ.

«Так виходить, що ми вже тиждень без газу. Зверталися до народних депутатів, до місцевої влади, до «Львівгазу», але поки ситуація така», – каже чоловік.

«Ми вам відключили газ, а ви тепер думайте»

У будинку на вул. Пасічній, 39В також вимкнули газ під приводом аварійної ситуації у четвер, 27 липня. Управитель цього житлового будинку Андрій Глуховський розповідає, що «Львівгаз» примушує його підписати акт про відповідальність за газові мережі у терміновому порядку. Інакше газ у квартири мешканцям не повернуть. Окрім того, у будинку з’явилось оголошення про необхідність оплатити борги за доставку газу, в іншому випадку постачання газу у будинок опиниться під загрозою.

«Нам не пояснюють абсолютно нічого. Немає людини, яка б дала нам чітке розуміння, що треба зробити. Якби нам офіційно прийшло повідомлення про те, щоб укласти угоду, ми би розуміли, що на лист треба відповісти – укласти угоду чи відмовитись від неї. Але вони нас поставили перед фактом: ми вам відключили газ, а ви тепер думайте», – каже Андрій Глуховський.

Після вимкнення газу у будинку на вул. Пасічній, 39в з’явилось оголшення від «Львівгазу»

Андрій Глуховський поскаржився на дії «Львівгазу» в Антимонопольний комітет та у поліцію. Управитель будинку каже, що «Львівгаз» уже запропонував мешканцям 20-квартирного будинку обслуговувати їхні газові труби за 5 тис. грн в рік.

«Вони вимагають, щоб всі газові мережі у будинку або ми обслуговували, або щоб ми знайшли якусь підрядну організацію з ліцензією, яка б це обслуговувала за гроші. Відповідно вони пропонують себе, і щоб ми скорше думали, проводять нам відключення газу», – розповідає про ситуацію Андрій Глуховський.

Ще одне львівське ОСББ «На Жасминовій 5Б», яке обслуговує десятиповерховий будинок, після чотирьох днів відсутності газу таки прийняло рішення підписати акт про розмежування відповідальності за газові труби. За словами голови ОСББ Ігоря Крука, через відсутність газу будинку, де проживає понад 200 сімей, довелось у терміновому порядку приймати таке рішення.

«Коли після відключення газу мешканці почали дзвонити в аварійну службу, тут почалися різні версії. Спочатку їм казали, що вони не включать газ, бо у нас є боржники. Друга версія – що десь на 10 поверсі встановили несанкціоноване обладнання і необхідно надати їм туди доступ. Третя версія – що трапилась аварія. А насправді таким чином вони намагались змусити нас підписати угоду про обслуговуванням газових мереж будинку. Але ніхто не хотів розуміти, що є відповідна процедура: треба скликати мешканців, зібрати підписи – а це нереально зробити за кілька днів у такому великому будинку», – розповідає Ігор Крук.

Газу в будинку на вул. Жасминовій не було чотири доби. Газопостачання повернули одразу після того, як управитель будинку підписав акт про розмежування відповідальності. Тепер голова ОСББ думає про те, щоб відкликати цей документ, вважаючи його неправомірним.

А що кажуть «Львівгазі»?

Начальник управління зовнішніх комунікацій ПАТ «Львівгаз» Ярослав Альохін пояснює ситуацію, що склалася у львівських будинках ОСББ, необхідністю виконати вимоги законодавства. За його словами, «Львівгаз» не може пустити газ по трубах доти, доки ОСББ не визнає за собою відповідальності за ці труби.

«Згідно кодексу газорозподільних систем, ОСББ має підписати з нами, як оператором газорозподільчих мереж, акт розмежування балансової належності та експлуатаційної відповідальності. До травня 2019 року цей акт можна було підписувати у добровільному порядку, але потім він набрав чинності як обов’язковий документ. Тепер якщо в будинку стається витік газу, а в цього ОСББ немає такого підписаного акту, наша аварійна служба ліквідовує витік, але пуск газу ми не можемо здійснити через відсутність цього акту. Лише коли документ буде підписано, наші служби зможуть відновити газопостачання», – пояснює Ярослав Альохін.

За його словами, випадки з відключенням газу через відсутність підписаного акту про відповідальність за мережі траплялися у Львові і раніше.

«А зараз так співпало, що на декількох будинках одночасно ставалися виклики на аварійну службу. Відповідно, аварійні бригади приїжджали на місце і дізнавалися, що у цих будинків немає підписаних актів», – каже Ярослав Альохін.

Представник «Львівгазу» пояснює, що зараз на ринку є кілька компаній, які мають ліцензію на обслуговування газових мереж, і ОСББ не обов’язково укладати угоду виключно з «Львівгазом». Якщо ж ОСББ вирішить укласти договір на обслуговування мереж з «Львівгазом», то платіж за таке обслуговування виставляється раз в рік окремим рахунком. Такий рахунок отримує ОСББ, яке у свою чергу, буде збирати ці гроші з мешканців.

«Вони не мають права відключати будинки від газопостачання»

Юрист ГО «Ресурсний центр для ОСББ» Андрій Бурий пояснює ZAXID.NET, що конфліктні ситуації між ОСББ та «Львівгазом» почали виникати через різне трактування законодавства.

«Кодексом газорозподільних мереж передбачено порядок визначення балансової межі належності та експлуатаційної відповідальності між оператором газорозподільної мережі і споживачем. Оці акти якраз і виникають з цього порядку, і в них передбачені межі відповідальності. Але якщо такий акт не підписаний, оператор газорозподільної мережі не має права вчиняти дії по відключенню споживачів від споживання газу», – переконаний юрист.

На думку Андрія Бурого, «Львівгаз» не до кінця виконує свої обов’язки як оператор газорозподільчих систем.

«Є закон «Про житлово-комунальні послуги», в якому передбачено, що газопостачання має здійснюватися безперебійно. Більше того, договір на газопостачання є індивідуальним, він укладається не з ОСББ, а з конкретним споживачем – власником квартири. Тому оператор має відновити газопостачання і надати газ до конкретної квартири. І тут виникає неоднозначне трактування цих норм з боку операторів газорозподільних мереж. Тому що вони трактують так, що виявили витік газу, приїхали і вимкнули газ, не відновивши безперебійне постачання і перекидають відповідальність на ОСББ. Зрозуміло, що ОСББ в такій ситуації не може виступати від імені всіх співвласників і підписувати якийсь документ. Взагалі питання підписання акту – це вже інша площина. Зараз ця ситуація виглядає як шантаж – можна приїхати в будь-який будинок, виявити витік газу, мотивувати, що може бути небезпечна ситуація і вимагати підписання акту», – пояснює юрист.

За словами Андрія Бурого, подібні ситуації час від часу виникають в Україні протягом останніх двох років, бо підписання актів про розмежування відповідальності за газові труби – це вимога законодавства. А таку активність «Львівгазу», яка спостерігається останнім часом, юрист пояснює розробленими змінами у законодавство, які можуть вплинути на стосунки між операторами газових мереж та споживачами.

«Згідно з розробленими змінами, в ОСББ буде можливість укласти договір на обслуговування мереж, а якщо вони цього не зроблять, то оператор, у нашому випадку «Львівгаз», буде змушений виставляти рахунки кожному споживачу окремо. А їм набагато легше працювати з юридичною особою, ніж виставляти індивідуальні рахунки», – пояснює юрист.

За інформацією ZAXID.NET, протягом останнього тижня «Львівгаз» також вимкнув під приводом аварійної ситуації від газопостачання ще кілька будинків: на вул. Китайській,2, Братів Міхновських, 23, вул. Лінкольна, 10а. У всіх цих випадках від голів ОСББ вимагають підписати акт про відповідальність за газові мережі в будинку.

Новини від "То є Львів" в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/inlvivinua.