Вівторок, 23 квітня

Бібліотека з гідністю У Львові урочисто відкрили Центр Шептицького

У неділю, 10 вересня, відкрився Центр Митрополита Андрея Шептицького – новітній інформаційно-ресурсний центр та бібліотеку, що розташована на території студмістечка Українського католицького університету. Це – перша за часи незалежності будівля, збудована спеціально для бібліотеки.

Будівництво п’ятиповерхової бібліотеки Українського католицького університету (яка є більше, ніж просто бібліотекою) тривало два роки. Проект Центру Шептицького розробила архітектурна фірма Behnisch Architekten. Його вартість склала 5,7 млн доларів, пише zaxid.net.

Площа Центру Шептицького становить 6027 м2. Серцем простору є бібліотека, однак разом із нею тут є конференц-зал, навчальні аудиторії, адміністративні приміщення, кав’ярня, дитяча кімната та сувенірна крамничка.

Святкові урочистості розпочались із літургії у храмі Святої Софії Премудрості Божої та освячення нової університетської будівлі
(фото Ірини Рєвунової/ ZAXID.NET)

***

«Я добре пам’ятаю, коли нас вперше запитали, чи зацікавить нас пропозиція збудувати бібліотеку для УКУ. Можна говорити про філософію архітектури, але хороший університет в першу чергу базується на ідеї, на концепції викладання. А архітектура може лише допомогти», – розповідає головний архітектор проекту Стефан Беніш.

У панорамних вікнах Центру з одного боку відображається Стрийський парк, з іншого – храм Святої Софії Премудрості Божої. Площа студентського містечка продумана так, що всі чотири будівлі (бібліотека, церква, академічний корпус та колегіум) взаємодіють між собою.

«Що ми казали архітекторам: наша естетика є делікатна, філігранова. У нас яєчка помальовані, ми – у вишивках. І ви подивіться на цей фасад: це є відповідь Стефана Беніша на наш дух», – вважає владика о. Борис Ґудзяк.

Краєвид на студмістечко з тераси на другому поверсі бібліотеки (фото Ірини Рєвунової/ ZAXID.NET)

«Я добре пам’ятаю, як ще шість, сім чи вісім років тому отець Борис Гудзяк, водячи наших гостей чи працівників десь на краєчку цього пустиря, з тим страшним недобудованим будинком, з купами каміння і сміття, і козами, які блукали, він розказував, випробовуючи межі нашої уяви, віри і довіри. Він описував те, що ми зараз з такою легкістю бачимо, відчуваємо і спостерігаємо навколо себе», – згадує Володимир Турчиновський, декан факультету суспільних наук УКУ.

Студмістечко УКУ, розташоване між вулицями Козельницька та Стрийська, почали будувати у 2010 році. У 2012-му тут відкрився студентський колегіум, через рік запрацював новий академічний корпус. Минулого року освятили університетський храм Святої Софії Премудрості Божої. Нарешті у 2017 році запрацювала бібліотека.

Користуватись інноваційною бібліотекою зможуть всі львів’яни (фото прес-служби ЛМР)

Як наголосив почесний президент УКУ та його колишній ректор владика Борис Ґудзяк, університет може стати справжнім інтелектуальним центром для всієї Західної України, а нова будівля Центру Шептицького – його штаб-квартирою.

«У цьому місці, звідки мала йти комуністична пропаганда і контроль, мало постати щось дуже людське. У дусі Львова – але з ХХІ століття. І в країні, де ми не довіряємо один одному, навіть чверть століття після краху комунізму, ми хотіли, щоби довіра росла, також через архітектуру. Це – гуманне містечко, яке відновлює Богом дану людську гідність», – каже владика Борис.

Будівлю вартістю понад 5 млн доларів університет не міг звести самотужки. Тому необхідно було залучати жертводавців та донорів з усього світу. Як раніше розповідала директорка Львівської бізнес-школи Софія Опацька, збір коштів на будівництво Центру Шептицького був частиною великої промоційної кампанії УКУ, яка тривала 7 років. Загалом на розбудову студмістечка та відкриття нових навчальних програм було зібрано 67 млн доларів.

Головним жертводавцем став Костянтин Джеймс Темертей – громадянин Канади родом з Донеччини, один з найбільших меценатів серед української діаспори. Темертей є засновником та власником кількох компаній, що займаються програмним забезпеченням та енергозберігаючими ресурсами. Він є доволі скромною особою та уникає публічності, коли мова йде про його діяльність. Однак, дякуючи за внесок у розбудову бібліотеки, Борис Гудзяк подарував Темертею символічний ключ від Центру Шептицького.

«Це неймовірний день і це велика честь – бути тут на відкритті Центру митрополита Андрея Шептицького. Що може бути більшим, ніж те, що моє ім’я, ім’я моєї дружини та родини назавжди асоціюватиметься з великим українцем, митрополитом Андреєм Шептицьким? Це велика честь для нашої родини. Я був тут зі своєю дружиною Луїзою кілька місяців тому, і я трошки боявся – що я тут зустріну? І коли я підійшов, то сказав: Луїзо, це ж краще, ніж на малюнках!

Мені приходять українські газети, і в одному журналі було інтерв’ю з архітектором цієї будівлі, Стефаном Бенішем. Він казав, що університет – це не лише будівля, це духовна ідентичність. Це – ідея. 25 років тому владика Борис Гудзяк мав ідею збудувати університет, який був би відкритим для спілкування, сучасним і залученим до змін. Я думаю, дух цієї ідеї втілився у цій прекрасній будівлі», – розповів Джеймс Темертей.

Подякував архітекторові і міський голова Львова Андрій Садовий. Мер вручив Стефану Бенішу «Золотий герб міста Львова», додавши жартома, що таких гербів має ще багато – і тому хотів би бачити більше таких красивих будівель у місті.

Вид на сходи Центру (фото Олени Тверди)

***

Новозбудована бібліотека є не лише науковим, навчальним чи культурним центром. Її творці обіцяють слідкувати за соціальною складовою цього проекту: зокрема, простір Центру є безбар’єрним, а заходи, що тут відбуватимуться, мають бути доступними для людей з вадами зору.

На першому поверсі Центру Шептицького працює кав’ярня. Її обслуговує львівське соціальне підприємство «Горіховий дім». Підприємство працює у Львові ще з 2012 року і фінансує Центр для жінок, що опинилися у кризових ситуаціях. Увесь прибуток буде скерований на фінансування потреб Центру, а також на іншу діяльність благодійної організації «Фонд Горіховий дім».

Кав’ярня розташована на першому поверсі бібліотеки (фото Катерини Гладкої)

До речі, у 2017 році УКУ святкує своє символічне 25-річчя. У вересні 1992 року відбулося перше засідання групи, яка займалась відновленням Львівської богословської академії та перенесенням УКУ з Риму до України.

З нагоди відкриття нової будівлі 11, 12 та 13 вересня в університеті відбудеться низка публічних лекцій та дискусій. Із розкладом можна ознайомитись на сайті університету.

***

Користуватись інноваційною бібліотекою зможуть не тільки студенти і працівники Українського католицького університету, але й будь-хто охочий. Щоби оформити читацький квиток, треба подати паспорт, студентський квиток або інше посвідчення особи. Вартість абонементів: місячний квиток – 100 грн, семестровий – 250 грн, квиток на добу – 15 грн. У Центрі обіцяють почати оформлювати абонементи з 15 вересня.

Центр Шептицького працюватиме з 9:00 по 22:00 у будні дні та у суботу з 10:00 по 17:00 і у неділю з 11:00 до 17:00.

Новини від "То є Львів" в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/inlvivinua.