Мультсеріал «Козаки». Історія культового мультсеріалу, усі серії + 25 нових випусків

1496
Мультсеріал «Козаки»

Серія веселих мультфільмів про захоплюючі пригоди, кумедні випадки та смішні ситуації з життя трьох запорозьких козаків на ім’я Грай, Око і Тур.

Грай — розумний, спритний та хитрий. Око — войовничий дотепник і веселун, який завжди тягає з собою важкелезну гармату-мортиру. Тур — кремезний сентиментальний романтик. А всі разом вони — нерозлучні друзі, які нізащо не кинуть одне одного в біді.

І хоч за сценарієм довгань, коротулька і силач мають прізвиська, в екранній версії вони безіменні, адже мультик про козаків позбавлений діалогів та будь-якого тексту, за винятком коротких вступів «від автора».

Ці відважні воїни, здається, вміють усе — і куліш варити, і в футбол грати, і вкраїнських дівчат із неволі визволяти. В кожній новій серії козаки зустрічаються з людьми різних країн і епох, богами, піратами, чаклунами, і навіть з інопланетянами — і всюди їх чекають неймовірні перипетії та курйози.

Проте завдяки своїй винахідливості, кмітливості, силі та неперевершеному почуттю гумору троє друзів виходять переможцями з будь-якої ситуації.

Під рукою у козаків завжди є пара волів, а вдома їх з нетерпінням чекають вірні дружини і міцне господарство.

Беззаперечний талант авторів мультфільмів про козаків приводить головних героїв у Давню Грецію, де товариші змагаються з богом війни Марсом за можливість проведення Олімпійських ігор на Землі; влаштовує зустріч з інопланетянами, які шукають масло для своєї тарілки і після усіх перипетій виявляють його у звичайному дьогті; переносить аудиторію на весілля Тура і зводить силача з лісовими духами…

А найцікавіше те, що творці мультфільмів «Як козаки» відсилають глядачів до літературних творів найвідоміших авторів світу: Гоголя, Дюма та інших.

Мультфільм «Як козаки» з захопленням дивляться мільйони людей з усіх куточків світу. Фантастична історія від українських авторів однаково цікава як дитячій, так і дорослій аудиторії. А мультфільм «Як козаки в футбол грали», створений ще за часів СРСР, навіть назвали віщим.

Так ведучі телепередачі «Інший футбол» каналу ICTV відмітили, що, якщо лицарів вважати не німцями, а шведами, то мультик напрочуд точно передбачив склад групи, в яку Україна потрапила на чемпіонаті Європи з футболу 2012 року, і що іще неймовірніше, навіть порядок матчів української збірної: зі Швецією, Францією та Англією.

«Як козаки куліш варили» (1967) 

Епізод, що розповідає про викрадання Ока та інших козаків заморськими работорговцями (імовірно, турками). Грай і Тур із величезними пригодами проникають в цитадель ворога і звільняють друзів. Ця серія відрізняється грубішою промальовкою, ніж подальші.

«Як козак щастя шукав» (1969)

Анімаційний фільм 1968 року Творчого об’єднання художньої мультиплікації студії Київнаукфільм, режисер — Володимир Дахно. Про те, як молодий козак шукав швидкого коня, а знайшов дружину.

«Як козаки у футбол грали» (1970) 

Одна із найвідоміших серій показує, як козаки подорожують Європою на захід, обіграють в футбол супротивників з різним стилем гри: німецьких лицарів, французьких мушкетерів і англійських джентльменів.

«Як козаки наречених визволяли» (1973) 

Серія про морські пригоди козаків, що ганяються за піратами, які знову викрали козачок. Гонитва проходить через колоритні стародавні держави: Стародавню Грецію, Давній Єгипет, Індію, і закінчується на острові піратів.

«Як козаки сіль купували» (1975) 

У цій серії козаки допомагають чумакам довезти сіль до ярмарку і відбивають напад степових розбійників під керівництвом Злого Пана. Майже вся серія є енергійною гонитвою, у якій козаки втікають від розбійників.

«Як козаки олімпійцями стали» (1978) 

Події цієї серії пов’язані зі старогрецькою міфологією. Бог Зевс хоче припинити війни між греками і оголошує Олімпійські ігри. Марс, бог війни, має намір зірвати їх проведення. Але йому доведеться вступити в спортивне змагання з козаками, що зайняли сторону олімпійців.

«Як козаки мушкетерам допомагали» (1979)

Серія посилається на роман Александра Дюма-ст. «Три мушкетери». Козаки допомагають французьким мушкетерам доправити портрет дочки турецького султана французькому принцу, щоб той міг з нею одружуватися. Підступний кардинал Рішельє хоче зірвати їхні плани.

«Як козаки на весіллі гуляли» (1984)

Містична серія, яка розповідає про одруження Тура, створена на основі творів Гоголя. У пошуках черевичків для своєї коханої козак Тур потрапляє на шабаш до нечистої сили, яка хоче забрати у нього душу. Вірні друзі хитромудро рятують козака.

«Як козаки інопланетян зустрічали» (1987) 

У цій серії козаки зустрічають інопланетян, карикатурно схожих на них самих (Грай, Око та Тур). Прибульцям для повернення на рідну планету треба мастила. Козаки разом з інопланетянами мандрують Європою у пошуках мастила для свого НЛО, захищають Болгарію, винаходять лазні у Римі і ледь не потрапляють на багаття інквізиції в Іспанії.

«Як козаки в хокей грали» (1995)

Остання серія мультфільму була знята після розпаду СРСР, козаки тут показані вже немолодими батьками родин. У ній канадська команда хокеїстів прибуває в Україну, щоб провести матч з козаками. Проте їхню уніформу викрадають розбійники, які виходять на лід під виглядом хокеїстів.

Козаки. Футбол (2016)

«Козаки. Футбол» — український анімаційний телесеріал, знятий Мариною Медвідь на студії Baraban на основі персонажів серії короткометражних анімаційних фільмів. Прем’єра серіалу відбулась 30 травня 2016 року на телеканалі «1+1». Телесеріал розповідає про трьох запорозьких козаків, Ока, Грая і Тура, які вирушають у подорож країнами Європи.