Найкрасивіші маленькі міста України

1911
Берегово
Берегово

Тут немає нескінченних заторів, в повітрі витає запах свіжої випічки і вина, а по вулицях гуляють люди, обнявшись і тримаючись за руки.

Портал “Ukraine is“ розповість не про країну ОЗ, а про маленькі міста нашої величезної України, де можна недорого відпочити на вихідних.

Дрогобич

Дрогобич
Дрогобич

Одне з найкрасивіших маленьких міст Західної України –  Дрогобич варто заїхати вдень.

Колись тут був центр нафтовидобувної сфери, адже в регіоні було майже 13 тис. точок видобутку нафти.

Собор Святого Юра, перша гімназія в Галичині, найстаріша синагога та інші пам’ятки архітектури зберігає для своїх туристів місто Дрогобич.

Церква Святого Юра, Дрогобич
Церква Святого Юра, Дрогобич

Що подивитися в Дрогобичі:

площа Ринок з Ратушею,

костел св. Варфоломія,

віллу бургомістра в стилі віденської сецесії (вул. Шевченка 23),

Педагогічний ліцей (вул. І.Франка 36),

музей «Дрогобиччина» (що знаходиться в будівлі прекрасного палацу; понеділок – вихідний),

галерею сакрального мистецтва (на вул. Січових Стрільців 18).

Чортків

Чортків: костел св. Станіслава
Чортків: костел св. Станіслава

Дуже затишне, спокійне місто з приголомшливою перлиною, яку видно з будь-якої точки міста – Домініканським собором.

Перша письмова згадка – 1427 рокуі як с. Чартковіце, власність Я. Прадонтіча, сина Прадонти Копіценського (Копичинського).

Чортків
Чортків

Що подивитися:

Католицький костел святого Станіслава 1731 року

Чортківський замок,

Дерев’яні церкви XVII і XVIII століть,

Історичний музей,

Чортківська ратуша з годинниковою вежею,

Синагога 1905 року.

Жовква

Храм св. апп Петра і Павла жовква
Храм св. апп Петра і Павла жовква

Невелике місто в Львівській області, з особливою архітектурою, яке почало свою історію в далекому 1368 році.

Місто будувалося за типом “ідеального міста”, коли все найнеобхідніше для жителів знаходиться недалеко від головної площі.

Жовква буквально закохує з перших хвилин, тут дуже затишно і комфортно, а ціни на проживання та харчування зробить відпочинок максимально бюджетним!

Що подивитися:

Церква Святої Трійці, Жовква
Церква Святої Трійці, Жовква

Замок (1594; перебудований в резиденцію короля Яна Собеського), костел Святого Лаврентія (1606), домініканський монастир, оборонна синагога.

Василіанський монастир з храмом Пресвятого Серця Христового, дерев’яний храм Пресвятої Трійці з унікальним іконостасом XVII століття.

Старовинний парк, вздовж якого знаходиться кілька цікавих особняків різного часу побудови.

Церква Святого Лазаря.

Церква Петра і Павла.

Бучач

Бучач, Ратуша
Бучач, Ратуша

Назва міста походить від старослов’янського слова «буча» – в значенні «весняні води, обрив і глибина», що досить точно відображає навколишній ландшафт.

Що подивитися:

• Ратуша (1750 г.), пл. Волі

Побудована за проектом Бернарда Меретина у стилі українського бароко з елементамі Відродження. Нижня частина являє собою двоповерхову будівлю квадратної форми з масивним фігурним фронтоном і балюстрадою на горі. На будівлі посередині зведена двоярусна вежа з куполом у стилі бароко.

Загальна висота споруди – 35 м. Будівля ратуші прикрашена скульптурами роботи Пінзеля. Більшість скульптур до нашого часу не збереглися.

• Замок (XIV ст.), Вул. Замкова

Про час початку будівництва замку (XIV ст.) свідчать знахідки фрагментів залишків готичного порталу (колон, капітелей), виявлені під кріпосними стінами. Збережені стіни і вежі відносяться до XVI ст. Замок в плані має овальну форму.

Стіни товщиною 3,5-4 м, триярусні з бійницями. На території фортеці був палац в стилі Відродження з фонтаном посеред двору. Для проїзду до палацу існували в’їзні ворота і підйомний міст, перекинутий через рів. Найбільш потужна напівкругла стіна з двома вежами виходить в бік міста на вул. Замкову. Замок був побудований феодалами Бучацького.

Пам’ятник Пінзелю у Бучачі
Пам’ятник Пінзелю у Бучачі

На початку XVII ст. містом і замком заволоділи Потоцькі, які розширили південну частину фортеці, побудувавши два напівкруглих бастіони. У цей період замок переживає серію штурмів, руйнувань і подальших відновлень. В кінці XVIII ст., після входження міста до складу Австро-Угорщини, починається період занепаду замку. У XIX ст. розібрана частина оборонних стін, камені з яких розпродані в якості будівельного матеріалу.

• Золота липа

Під цим деревом 18 жовтня 1672 був підписаний мирний договір між Османською імперією та Річчю Посполитою, відомий також як Бучацький мир. Знаходиться на південному масиві міста при дорозі в селі Соколів.

• Монастир отців-василіан (1753-1770 рр.), Вул. Міцкевича, 19

У 1712 р Стефан Потоцький отримав дозвіл від львівського архієпископа запросити з Литви в Бучач отців василіан для заснування теологічної школи греко-католицького духовенства. 12 травня 1751 року син Стефана Потоцького, Микола, урочисто заклав перший камінь майбутнього комплексу на схилі Федір-гори.

• Церква св. Миколая (1610 г.), вул. Св. Миколая, 8

Побудована на гроші подружжя Потоцьких: Стефана і Марії (двоюрідною сестрою митрополита Петра Могили). Архітектурною особливістю є триконхова будівля храму. Подібні споруди мали також і оборонне значення, про що свідчить наявність високих вікон-бійниць на другому поверсі. У церкві зберігся різьблений іконостас барокової форми, виготовлений в 60-х рр. XVII століття на кошти бучацьких міщан. Церква зведена на скелі над Стрипою, живописно вписавшись в образ міста.

• Церква св. Покрови (1755-1764 рр.), Вул. Галицька, 23

Побудована в стилі пізнього бароко архітектором Бернардом Меретином за участю скульптора Пінзеля замість старої дерев’яної, яка перебувала нижче неї.

• Костел Успіння Богородиці (1763 г.), вул. Просвіта, 2

28 серпня (свято Успіння Богородиці) 1397 (за іншими припущеннями 1379, 1387) року Міхал Абданк з Бучача заснував в місті римсько-католицьку парафію з костелом. Протягом майже 400 років костел занепав. У 1761-1763 рр. на кошти, пожертвувані Миколою Василем Потоцьким, біля підніжжя Замкової гори був побудований новий костел, який існує і в наші дні.

Острог

Острог

Місто Острог – одне з найдавніших міст України. З XIV століття було резиденцією князів Острозьких, а тому зберігає в собі багато історій і таємниць.

Що подивитися:

Княжий замок,

вежа Луцьких воріт (музей друкарства),

Татарська надбрамна вежа

Острозька академія

Успенський костел (XVI ст.),

Костел монастиря капуцинів (1778 г.),

руїни синагоги (XVII ст.),

нумізматичний музей.

Самбір

Школа 1880 року з Старосамбірського району Львівщини
Школа 1880 року з Старосамбірського району Львівщини

Древнє прикарпатське місто Самбір вперше згадується в 1241 році, проте початкове поселення (нинішній Старий Самбір) існувало і раніше – під час розкопок виявлені римські монети IV століття, знаряддя праці та прикраси ще більш ранніх епох.

Після того, як місто було знищено ординцями, вцілілі жителі перебралися в сусідній Погонич, який з 1390 згадується вже як Новий Самбір, а потім просто Самбір.

У XV столітті з’явився дерев’яний замок на місці нинішньої площі Ринок, а в XVI ст. – новий королівський замок на південь від центру міста, залишки фортечних валів і мисливський будиночок короля Стефана Баторія збереглися на території районної лікарні.

Що подивитися:

Міська ратуша з 40-метровою годинниковою вежею 1638 року побудови,

Костел Іоанна Хрестителя (XVI-XVII століть),

Костел Св. Станіслава (XVIII століття),

Церква Різдва Пресвятої Богородиці, де зберігаються мощі Св. Валентина,

Єзуїтська колегія (1756 роки),

Меморіальний музей Л. Курбаса,

Історико-етнографічний музей “Бойківщина”.

Стрий

Стрий
Стрий

Дуже компактний і затишний Стрий, як і більшість в цьому списку міст, порадує своїх туристів цінами в готелях і ресторанах.

Тут був великий оборонний замок, який був розібраний в австрійський період. У центральній частині збереглася забудова XIX століття. Тут провів дитинство видатний український політичний діяч, лідер ОУН Степан Бандера. З містом пов’язані долі багатьох інших борців за українську незалежність. З цієї причини Стрий іноді називають “столицею українського націоналізму”.

Пам’ять про жертви радянських репресій оберігає меморіал “Борцям за волю України”, відкритий в 2005 році на території в’язниці, де утримували політв’язнів.

Що подивитися:

Костел-санктуарій Різдва Матері Божої (XIV-XIX століть),

Меморіал Борцям за волю України,

Музей родини Бандери,

Будинок скульптора Левченко,

Синагога 1817 року

Стрийська гімназія – пам’ятник архітектури ХІХ століття.

Тростянець

Парк Тростянець
Парк Тростянець

Тростянець невелике місто в Сумській області, яке явно залишиться у вас в пам’яті.

Заснований в ХVІІІ столітті селянами і козаками поблизу мальовничого урочища Нескучне, де серед змішаного сосново-листяного лісу знаходяться три озера.

Місто має дуже цікаву історію, пов’язану з Чайковським, шоколадом і історіями кохання.

Зараз Тростянець відомий продукцією шоколадної фабрики “Україна” (торгова марка “Корона”).

Що подивитися:

Тростянець
Тростянець

Палац Голіцина,

Круглий двір,

Пам’ятник Чайковському,

Урочище “Нескучне”,

Вознесенська церква,

Гетьманський національний парк,

Пам’ятник Кенігу.

Переяслав-Хмельницький

6. Переяслав-Хмельницький

Переяслав-Хмельницький – місто-музей, де знаходиться 25 музеїв. Це, мабуть, найкраща можливість дізнатися про історію та культуру різних регіонів України за 1 день.

Що подивитися:

Переяслав-Хмельницький © ТамТур
Переяслав-Хмельницький © ТамТур

Музей народної архітектури та побуту Середньої Наддніпрянщини,

Музей трипільської культури,

Колегіум (Музей Сковороди),

Музей кобзарського мистецтва,

Археологічний музей,

Фото: Переяслав-Хмельницький - куди варто поїхати на вихідні, щоб дізнатися більше про історію України (facebook.com/akkordtur)
Фото: Переяслав-Хмельницький – куди варто поїхати на вихідні, щоб дізнатися більше про історію України (facebook.com/akkordtur)

Музей Заповіту Шевченка (Історичний),

Михайлівська церква (Єпископський двір),

Синагога (Фабрика художніх виробів).

Берегове

Берегове
Берегове

Берегове – най “угорське” місто в Україні.

У цього міста велика історія, яка стосується і Римської імперії, і трансільванського князя і навіть Габсбургів.

Зараз Берегове – це один з центрів виноробства України і СПА курорт.

Що подивитися:

Графський двір 1629 року

Готель Орослан пам’ятник архітектури XVII століття,

Міський суд 1910 року,

Старий підвал XVII століття,

Новий термальний басейн Жайворонок,

Дегустаційний зал Чизай,

Боржавська вузькоколійка,

Єврейська ритуальна лазня 1912 року.

Бережани

Бережани
Бережани

Таке спокійне і затишне місто як Бережани варто ще пошукати. Старовинні будинки, бруківка і багатовікова історія, а ще максимально приємні ціни на проживання та харчування – вам точно тут сподобається!

Що подивитися:

Ратуша (музей) 1803 року

Замок Сенявських 1534 року

Бернардинський монастир 1716 року,

Урочище Монастирок,

Петропавлівський костел 1600 року

Вірменська церква 1750 року

Кременець

Кременець
Кременець

Кременець – мальовниче містечко, розташоване на горбистій долині річки Ірви серед невисоких Кременецьких гір.

Тут знаходиться близько 50 пам’яток історії та архітектури. Останнім часом активно розвивається туристична інфраструктура, оскільки місто є зручною перевалочною базою при подорожах в розташовану неподалік Почаївську лавру і до джерела Св. Анни.

Що подивитися:

фото: Галина Вокальчук
Кременець. фото: Галина Вокальчук

Єзуїтський монастир (Колегіум),

Кременецький замок,

Кременецький замок
Кременецький замок

Палац Дзембовських,

Музей Словацького,

Богоявленський монастир,

Будинки-близнюки,

Дівочі скелі.

Коломия

Коломия
Коломия

Зелене містечко з 60-тисячним населенням радує око вузькими тінистими вуличками і невисокими старовинними будівлями польської та австрійської епох.

Жителі Коломиї особливо пишаються тим, що тут бував імператор Франц Йосиф, а його спадкоємець Кароль Франц Йосиф навіть жив в Коломиї в 1912 році.

Головна прикраса міста – Музей писанки, в колекції якого близько 10 тис. розписних яєць з усіх регіонів країни.

Що подивитися:

Музей народного мистецтва,

Музей Писанки,

Ратуша.

Мукачево

Мукачево
Мукачево

Мукачево – це затишне місто, яке приваблює туристів цілий рік. Мукачево крім усього іншого ще й одне з найдавніших міст, історія якого починається за часів палеоліту.

Щоб відчути енергетику міста варто відправитися в саме серце Мукачево, де кожен будинок і кожне віконце зроблені в кращих архітектурних традиціях. Так, саме тут можна побачити знаменитий замок Паланок.

У винному підвалі «Кельтський двір» пригощають гостей смачними напоями та глінтвейном. Тут можна відправитися на дегустацію, дізнатися про історію вина і замовити екскурсію по найбільшому винного погребу.

Що подивитися:

Монастир святого Миколая в Мукачево
Монастир святого Миколая в Мукачево

Костел Св. Мартіна,

Білий дім,

Площа Миру,

Медовий дім,

Свято-Миколаївський монастир,

Ратуша,

Замок Паланок,

Замок Паланок (Мукачеве, Закарпатська область)
Замок Паланок (Мукачево, Закарпатська область)

Пам’ятник сажотруса.

Бердичів

Бердичівський замок
Бердичівський замок

Це неймовірне містечко займає площу всього в 35,3 кв.км і є «номером 1» у більшості українців.

Історія Бердичева почалася в 1430 році ще до Люблінської унії з Януша Тишкевича – прямого власника прилеглого замку. З тих пір життя в місті кипить у власному ритмі. Перше, що варто побачити – це Кармелітську фортецю-монастир, будівництво якої тривало протягом 17 століття.

Крім того в місті розташовані два костели і розкішна хоральна синагога. А Ви знали, що в Бердичеві знаходиться єдиний в Україні музей єврейства? Якщо ні, то швидше замовляйте квитки!

Що подивитися:

Кармелітський монастир-фортеця,

Костел Св. Варвари,

хоральна синагога,

Бердичівський пивзавод,

Музей єврейства.

Берестечко

Берестечко
Берестечко

Про містечко Берестечко можна говорити цілодобово, але ж краще побачити на власні очі?

Це місто увійшло в історію, як місце, де в далекому 1651 Богдан Хмельницький програв найбільшу битву. Якщо в Європі залучають відвідувачів Тевтобургським лісом, битвою під Ватерлоо і Наполеоном, то в Україні Григорієм Сковородою та Богданом Хмельницьким. Загалом, тут є, що подивитися.

Тут розташований храм Георгія Побідоносця, де всі деталі облицювання і оформлення зливаються воєдино одним тематичним сюжетом – козацтвом. І в правду – це містечко можна назвати оплотом пам’яток славного минулого українців і охоронцем «української ідеї».

Сюди варто їхати за історією і героїзмом, за легендами і розповідями, за славною традицією і пам’ятками архітектури.

Що подивитися:

Троїцький костел,

Мурований стовп,

Садиба Рінчінських,

Садиба Пронських.

Устилуг

устилуг
устилуг

Найменше і найзатишніше місто України на Західному Бузі в Волинській області.

Відомо, що в Устилузі у знаменитих музикантів Стравінських був маєток, де збиралися імениті митці аж до початку війни. На даний момент в містечку працює музей знаменитого Стравінського, відкритий цілодобово для відвідувачів.

Однак більшості українців Устилуг запам’ятався, як пропускна станція на кордоні Польщі з Україною.

Ужгород

Ужгород
Ужгород

Ужгород по праву вважається найдивнішим, а тому і цікавим для туристів містом.

Місто на річці Уж за всю історію побував в різних країнах, включаючи Польщу, а тепер це надбання України. Перше, що потрібно обов’язково подивитися – Ужгородський замок.

Вік цієї фортеці перевищує тисячу років, а у внутрішньому дворику міститься величезний квітучий сад. Тут також знаходиться Скансен (музей під відкритим небом) – ціле село, де відновлена атмосфера минулих століть відповідно до побуту тих часів.

Ужгородський вокзал
Ужгородський вокзал

У ботанічному саду налічується кілька видів магнолій. Найбільше радує око туристів квітуча рожева магнолія в квітні.

А на Горничному озері протягом року можна помітити молодят і закоханих, які закидаючи монетку в озеро, загадують бажання і цілуються.

Що подивитися:

Ужгородський замок,

Ужгородський замок
Ужгородський замок
Ужгородський Замок з висоти пташиного польоту © zkmuseum.com
Ужгородський Замок з висоти пташиного польоту © zkmuseum.com

Горянська ротонда,

Музей народної архітектури,

Закарпатський музей народної архітектури ужгород (автор Людмила Шалаева)
Закарпатський музей народної архітектури ужгород (автор Людмила Шалаева)

Хрестовоздвиженський кафедральний собор,

Ортодоксальна синагога,

Маяк Свободка,

Провулок Гірчичне зерно,

Липова (Сакурова) алея,

Ужгород
Ужгород

Вулиця Корзо,

Костел Св. Юрія (Георгія),

Ботанічний сад,

Будинок жупанату (Художній музей),

Дегустаційний зал Шардоне.

На фото: міні-скульптура Міклош Берчені та Крістіна Чакі, Ужгород
На фото: міні-скульптура Міклош Берчені та Крістіна Чакі, Ужгород

Маленькі міста України – це не тільки бюджетний відпочинок – низькі ціни на проживання та харчування, це ще і затишок, неспішний спосіб життя і можливість побути наодинці. Часто, це саме те, чого не вистачає нам в швидкому ритмі великих міст.