п`ятниця, 29 березня

Найбільш значимі книги, написані в Україні за останні 27 років

Ми згадали найбільш значущих лауреатів національної премії імені Тараса Шевченка в галузі літератури за роки незалежності нашої країни

1993 рік: “Орлина балка” Микола Руденко

Колишній член КПРС, секретар СПУ, дисидент і глава Української Гельсінкської групи написав роман у дусі соцреалізму, в якому устами героїв – донецьких робітників – засуджував правлячу партію країни.

1994 рік: “Падіння давньої столиці” Олександр Лупій

У книзі показані спроби князів Данила Галицького, Василька Волинського і Михайла Чернігівського створити коаліцію з європейськими правителями проти татаро-монгольської навали в 1239-1240 роках.

1995 рік: “Блудні сини України” Євген Сверстюк

Збірник есе, літературно-критичних статей і виступів автора, присвячених відродженню духовності та морально-етичним проблемам, які були заборонені за часів СРСР.

1996 рік: “Вічний Іван” Віктор Міняйло

Цей роман – свого роду протест автора проти “охохлення” українців. Герой книги, український селянин, підноситься над “прибульцями”-гнобителями і своїми земляками, що денаціоналізувалися.

1998 рік: “Сторонець” Роман Андріяшик

Головний герой книги – український письменник романтичного напряму Юрій Федькович, який жив і творив у середині XIX століття і став провісником українського національного відродження на Буковині.

2000 рік: “Стежки-дороги” Іван Гнатюк

У книзі розказана важка доля автора – учасника національно-визвольних змагань 40-х років, в’язня сталінських таборів. Показана епоха, в якій йому судилося жити і боротися.

2004 рік: “Якщо забуду тебе, Єрусалиме. Гоголь і Шевченко” Юрій Барабаш

Це монографія, в якій автор намагається проаналізувати і порівняти життєвий і творчий шлях таких знакових для української культури письменників, як Тарас Григорович Шевченко і Микола Васильович Гоголь.

2005 рік: “Солодка Даруся” Марія Матіос

У драмі, що складається з трьох частин, описане важке життя німої і божевільної дівчини Дарусі в гірському селі за часів радянської влади, її любовні стосунки з дивним хлопцем Іваном і життя її батьків.

2006 рік: “Променисті силуети” Ігор Качуровський

Збірник літературознавчих досліджень, в яких автор знайомить читача з маловідомими майстрами українського слова. Серед них – письменники української діаспори покоління Другої світової війни.

2007 рік: “Василь Стус: життя як творчість” Дмитро Стус

Син поета Василя Стуса, Дмитро, намагається знайти причину слави свого батька. Справа в творчості або героїці життя? На ці та інші питання шукає відповіді Дмитро, ділячись спогадами про свого батька.

2008 рік: “Епізодична пам’ять” Любов Голота

У героїні роману помирає мати. Жінка повертається додому в село і проводить там сорок днів. Вона повинна вирішити, що робити далі: їхати назад, кинувши порожній будинок, або залишитися і почати все з початку…

2009 рік: “Шевченко. Моє перебування в Москві” Володимир Мельниченко

У книзі розповідається про перебування Тараса Григоровича в Москві. Дослідник встановив адреси, які відвідував поет, передав атмосферу тих часів і повідав про дружбу Шевченка з Михайлом Щепкіним.

2010 рік: “Слуга з Добромиля” Галина Пагутяк

У вдови, яку вважають відьмою, народжується син. “Байстрюк і безбатченки”, – виносить суворий вирок чутка. Насправді він – дхампір, син відьми і упиря, – істота фантастичної раси.

2011 рік: “Іван Франко” Роман Горак, Микола Гнатів

Автори переконані, що життя Франка – приклад того, як багато людина в жорстких умовах може зробити для інших, і що без неї ми сьогодні не можемо говорити про українське письменство. Про це та книга.

2012 рік: “Джури” Володимир Рутківський

Письменник звернувся до славних часів запорізьких козаків і їх протистояння з татарською Ордою в боротьбі за Крим. Причому головними героями трилогії є юні зброєносці козацького гетьмана (джури).

2013 рік: “Знак розбитого ярма” Леонід Горлач

У збірнику поезій від “найневідомішого з відомих українських поетів” відображені філософські роздуми майстра про призначення людини в світі, настрої і зміни, що відбуваються в нашій країні.

2014 рік: “Криничар” Мирослав Дочинець

Ця книга про людську гордість. Про віру і любов. Про те, що треба, не дивлячись ні на що, тримати спину (і душу) прямо. Це історія простого закарпатського хлопця, якому судилося стати першим багатієм країни.

2015 рік: “Не мертве море” Юрій Буряк

Збірник, до якого увійшли кращі поезії з опублікованого (і неопублікованого) в періодиці, озвученого на радіо. Вірші про цвинтар в провінції, Тараса Шевченка, роботу літераторів, сни, міфи і любов.

2016 рік: “Шлях до відродження” Левко Лук’яненко

Багатотомна праця (13 книг) дисидент Левко Лук’яненко писав 27 років. У ньому – історії про його перебування в радянському концтаборі, міркування про національну ідею, долю України і трагедії Голодомору.

2017 рік: “Подорожник з новими віршами” Іван Малкович

За словами видавця Малковича, це збірник йому особливо дорогий. “Мені було важливо показати, що я ще живий, можу виринути з-під тонни рукописів, показатися, ковтнути повітря і сказати: “Я ще з вами, я ще з вами”.

2018 рік: “Врата Європи” Сергій Плохій

Чому російсько-український конфлікт надає такий сильний вплив на світову спільноту? Що відрізняє українців від росіян? Як виникла і на чому будувалася ідея української незалежності? Про це розповідає книга.

Джерело: Сьогодні

Новини від "То є Львів" в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/inlvivinua.