п`ятниця, 29 березня

Синдром автоброварні: медики вилікували рідкісну хворобу пересадкою фекалій

Синдром автоброварні може викликати у пацієнтів відчуття повного сп’яніння, навіть якщо вони не брали ані краплі до рота.

У Бельгії рідкісний синдром, за якого людський кишечник самостійно виробляє алкоголь, успішно вилікували за допомогою трансплантації фекалій, коли решта методів не допомогли. Це перший подібний випадок у медичній літературі, пише ТСН.

Про це пише Science Alert із посиланням на статтю медиків в науковому журналі Annals of Internal Medicine.

Незвичайний стан, відомий як синдром автоброварні, може викликати у пацієнтів відчуття повного сп’яніння, навіть якщо вони не брали ані краплі до рота. Справа у мікроорганізмах, зазвичай грибках, у кишечнику. Вони переробляють з’їдені людиною вуглеводи в алкоголь.

У більшості людей такі мікроби є в невеликій кількості, але під час синдрому автоброварні їхня популяція безконтрольно зростає. Іноді це може статися на тлі приймання курсу антибіотиків і порушення балансу кишечника.

Так було з 47-річним чоловіком, який звернувся до лікарні в Бельгії. Відтоді, як він закінчив курс антибіотиків, він відчував незрозумілі моменти сп’яніння. Це тривало два місяці.

Пацієнт сказав лікарям, що не вживав алкоголь протягом чотирьох днів, але подальше тестування показало, що рівень етанолу в його крові у 17 разів перевищував норму. Медики діагностували в нього синдром автоброварні і прописали оральні протигрибкові препарати і дієту з низьким вмістом вуглеводів.

Але це ледве допомогло. Навіть підвищена доза потужного протигрибкового препарату амфотерицин, яку він приймав протягом чотирьох тижнів, не дала результату. Пацієнт все ще відчував себе п’яним, а його дружина відчувала запах алкоголю в його диханні.

Одного разу чоловіка випадково зупинили на дорозі поліцейські – усе закінчилося штрафом за водіння в нетверезому стані. Тоді пацієнт і його лікарі вирішили спробувати щось більш радикальне: трансплантацію фекальної мікробіоти або пересадку калу.

Останніми роками трансплантація фекалій розглядається як перспективний шлях відновити баланс кишкової мікробіоти серед певних груп людей. Хоча, схоже, це працює лише в окремих випадках і має потенційно небезпечні для життя ризики, які необхідно враховувати.

Однак чоловік був готовий спробувати, і зразок добровільно пожертвувала його 22-річна дочка. На щастя, пересадка фекалій спрацювала прекрасно. Майже через три роки у пацієнта все ще відсутні симптоми синдрому, а рівень етанолу в крові повернувся до норми. Також чоловікові повернули водійські права.

Нині пацієнт може випити алкоголю – але тепер п’янішає лише тоді, коли сам цього захоче.

“На основі нашого досвіду з цим пацієнтом ми радимо іншим лікарям, у яких є пацієнти з синдромом кишкової ферментації, розглянути можливість лікування трансплантацією фекальної мікробіоти, особливо якщо більш традиційна терапія не принесла результатів”, – пишуть лікарі і прогнозують, що це може стати колись традиційним лікуванням важких випадків синдрому. 

Новини від "То є Львів" в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/inlvivinua.