п`ятниця, 20 вересня

За що судять Коломойського. Пояснюємо простими словами

Один із найвідоміших бізнес-магнатів України понад місяць перебуває в камері тимчасового тримання, відмовляючись вносити сотні мільйонів гривень застави. Соцмережі рясніють мемами, а правоохоронці «зливають» журналістам інформацію про скромне життя Ігоря Коломойського за ґратами. Чи справді його чекає ув’язнення та які дивні деталі в судовому процесі побачили активісти — розповідає hromadske.

Що закидають Коломойському?

Йому оголосили три підозри: дві — від Служби безпеки України, а між ними одну — від Національного антикорупційного бюро України.

СБУ та Бюро економічної безпеки першими висунули Коломойському підозру в шахрайстві та відмиванні понад 570 млн гривень. Того ж дня, 2 вересня, суд у закритому форматі відправив Коломойського на два місяці під варту з альтернативою застави в понад 509 млн гривень.

Наступна підозра від СБУ стала, фактично, продовженням першої: слідчі викрили нові факти та закидали Коломойському незаконне заволодіння 5,8 млрд гривень. Тож і заставу суд збільшив до 3,9 млрд гривень.

Між цими підозрами висунуло свою і НАБУ. Там Коломойського та ще п’ятьох експрацівників «ПриватБанку» підозрюють у заволодінні понад 9,2 млрд гривень коштів банку.

Коломойському оголосили підозру в заволодінні 9,2 млрд грн «ПриватБанку»

Національне антикорупційне бюро України

«Імітація внесення грошей у касу»

Справа СБУ/БЕБ стосується схеми з ПАТ «Нафтохімік Прикарпаття». Якщо коротко: у 2013 році «Нафтохімік», який пов’язують із групою «Приват» Коломойського, уклав кредитні угоди з «ПриватБанком». Мажоритарним акціонером банку тоді був Коломойський і він же став поручителем «Нафтохіміка», зазначається в матеріалах справи. 

Слідство каже, що Коломойський із допомогою спільників імітував внесення в касу «ПриватБанку» готівки, отримав собі на рахунок зарахування і цими уявними грошима у віртуальному форматі погасив борг «Нафтохіміка» перед банком. 

Таким чином «Нафтохімік» уже мав борг не перед «ПриватБанком», а перед самим Коломойським. Тож підприємство перерахувало йому гроші на рахунки в «Айбокс банку», а Коломойський купив за ці гроші євро та ними розраховувався з іноземними юридичними фірмами, які представляли його інтереси в інших справах.

У третій підозрі слідчі уточнюють, що загалом у 2013-2014 роках Коломойський так «обміняв» 5,8 млрд гривень вигаданої готівки на реальні зарахування коштів у банку в безготівковій формі. Для їх легалізації цими коштами Коломойський давав позики, розраховувався за кредити підконтрольних підприємств, виводив їх за кордон, переводив у готівку та знімав у відділеннях банку.

Сам Коломойський у залі суду казав, що якщо по першій підозрі «можна казати про питання трактування», то в третій описані «нереальні, фантастичні речі».

Адвокати Коломойського і сам бізнесмен називають дані слідства про розрив у касі банку майже на 6 мільярдів гривень «абсурдом». За їхніми словами, каси банку перевіряють ретельно щодня, а не помітити відсутності такої величезної суми, наприклад під час аудиту «ПриватБанку», було неможливо.

Бізнесмен Ігор Коломойський спілкується з адвокатами у залі Київського апеляційного суду, 6 жовтня 2023 року

Ірина Сітнікова / hromadske

Заволодіння 9,2 млрд грн «ПриватБанку»

За даними НАБУ, у 2015 році «ПриватБанк» штучно зобов’язали виплатити підконтрольній Коломойському офшорній компанії понад 9,2 млрд гривень. Зробили це під приводом нібито зворотного викупу власних облігацій за завищеною вартістю. У той час Коломойський був головою Дніпропетровської ОДА та кінцевим бенефіціаром банку.

За даними слідства, частину грошей (понад 446 млн гривень) виводили через кілька фірм і врешті кошти зайшли на особовий рахунок Коломойського. А той — вніс їх до статутного капіталу «ПриватБанку» на виконання вимог НБУ.

Це вже четвертий епізод у справі заволодіння коштами «ПриватБанку». Зазначимо, справи «ПриватБанку» розслідували різні правоохоронні органи. Однак у 2019 році генпрокурор визначив підслідність у всіх цих справах за детективами НАБУ. 

Схема легалізації коштів

Національне антикорупційне бюро України

Конкуренція за Коломойського

У судових матеріалах за справою СБУ/БЕБ указано, що відповідне кримінальне провадження відкрили лише за місяць до того, як Коломойський отримав підозру. Це викликало питання, як у такі рекордні терміни були зібрані необхідні докази. Кримінальне провадження за справою від НАБУ, на противагу, відкрили ще у 2017 році.

Оскільки саме СБУ першим затримало Коломойського, зараз бізнесмен перебуває в камері ізолятора тимчасового тримання (ІТТ) Служби безпеки. Для правоохоронців це означає, що тепер для кожного доступу до Коломойського НАБУ потрібно отримувати дозвіл від БЕБ. Утім, бюро запевняє, що палиці в колеса не ставить і «повністю задовольнило запит» щодо проведення слідчих процесуальних дій за участю Коломойського.

Цікаво, що в день, коли НАБУ приїхало до ізолятора вручати Коломойському свою підозру, аноніми повідомили про «мінування» приміщення. Це відтермінувало вручення підозри, хоча й лише на менш ніж годину. 

В активістів виникло питання: чому СБУ та НАБУ взялися за Коломойського в один час? За даними LIGA.net, НАБУ планувало вручити підозру Коломойському ще 24 серпня, на День Незалежності. Того ж дня його сфотографували на виході з бюро. Однак у цей час керівництво НАБУ було з робочим візитом у США, тож вручення підозри відтермінували, а Коломойський «відбувся» допитом.

Очільник громадської організації «Центр протидії корупції» Віталій Шабунін вважає, що про підготовку підозри НАБУ довідалися в СБУ та БЕБ, тому швидко почали готувати свою. А заступниця виконавчого директора ЦПК Олена Щербан зазначає, що СБУ здобула інформаційну перемогу, оскільки першою оголосила підозру Коломойському.

Як указує Шабунін, швидко готуючи підозру Коломойському, СБУ та БЕБ забули ініціювати арешт активів. Через це вже 8 вересня НАБУ та САП наклали тимчасовий 48-годинний арешт і клопотали в суду про накладення повноцінного арешту.

Ще одна дивина: у повідомленнях СБУ не вказується, що у справі про «Нафтохімік Прикарпаття» отримав підозру ще хтось, окрім Коломойського. У судових матеріалах зазначається, що спільники бізнесмена невстановлені, а інші фігуранти-працівники банку були введені в оману.

Увага активістів — на ВАКС

Наразі «Центр протидії корупції» звертає увагу на слідчого суддю ВАКС Олега Ткаченка, який відпустив без запобіжного заходу двох підозрюваних у справі Коломойського, якою займається НАБУ.

Як пише журналіст Олег Новіков, суддя Ткаченко вважає, що у справі спливли строки досудового розслідування, керуючись так званими правками Лозового, хоча справа була відкрита до їх ухвалення. Шабунін заявляє, що з допомогою рішень Ткаченка справу НАБУ «неодмінно спробують поховати».

А що чутно про громадянство Коломойського? 

Точно сказати, чи має Коломойський досі громадянство України, важко. Сам він на питання журналістів прямо не відповів, а в судових документах він то громадянин України, то громадянин Ізраїлю.

На засіданні 6 жовтня суддя Київського апеляційного суду спитала Коломойського прямо, чи має він громадянство України. Але той ухилився від питання та зазначив, що має громадянства Ізраїлю та Кіпру. Цим прокурори частково обґрунтовують ризики скасування запобіжного заходу Коломойському. Мовляв, якщо його відпустити, він може переховуватися у цих країнах.


Підтримайте проект на Patreon

Новини від "То є Львів" в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/inlvivinua.