Вчені змоделювали поширення радіації у випадку аварії на ЗАЕС

За погодніх умов, які спостерігаються останні кілька днів, у випадку аварії на Запорізькій АЕС, радіоактивне забруднення перш за все торкнулося б України, але зачепило б і сусідні держави. Відповідний прогноз змоделювали вчені Українського гідрометеорологічного інституту ДСНС України та НАН України.

Джерело: ZAHID.NET.

Науковці виконали моделювання перенесення радіоактивних домішок за гіпотетичної аварії на Запорізькій АЕС (ЗАЕС) за метеорологічних умов станом на 15-18 серпня 2022 року. Відповідно до результатів розрахунків, найбільш високі значення концентрацій радіоактивних аерозолів могли б спостерігатися в межах території України, особливо у ближній зоні від джерела викиду, радіусом 50-100 км практично у всіх напрямах від ЗАЕС.

Значні концентрації радіонуклідів можуть досягнути Києва. Частково радіоактивні домішки можуть бути також винесені на території сусідніх держав – східну частину Білорусі, Польщу, країни Балтії. У кінці змодельованого періоду основним напрямом перенесення радіонуклідів є східний, у результаті чого значні концентрації радіоактивних аерозолів можу спостерігатися над окупованими частинами Донецької та Луганської областей.

Результати моделювання перенесення радіоактивних аерозолів Cs-137 отримано з використанням прогностичної метеорологічної моделі WRF ARW v4.3 та моделюючого комплексу атмосферної дисперсії CALMET-CALPUFF v6.

Радіоактивні викиди задано у вигляді двох точкових джерел на висотах 200 та 500 м над земною поверхнею із сумарною стаціонарною потужністю 1 Бк/с (по 0,5 Бк/с для кожного із джерел).

Наголошується, що через неможливість визначення точних характеристик джерела викидів при гіпотетичній аварії на ЗАЕС, результати чисельного моделювання слід інтерпретувати лише якісно і відносно.

Нагадаємо, що росіяни обстріляли та захопили Запорізьку АЕС ще 4 березня. Персонал на станції залишився українським. У липні стало відомо, що росіяни загнали техніку з боєкомплектом до машинної зали енергоблоку ЗАЕС. 5 серпня росіяни влаштували провокацію та двічі обстріляли територію електростанції, яка знаходиться під контролем окупантів. На цю ситуацію відреагував Євросоюз, засудивши ведення Росією військової діяльності з території довкола АЕС. 8 серпня Україна звернулася до ООН та МАГАТЕ з проханням скерувати безпекову місію на Запорізьку АЕС. Проте на початку серпня в МАГАТЕ заявили, що ситуація на АЕС вийшла з-під міжнародного контролю.

18 серпня у Міноборони РФ заявили, що на ЗАЕС може відбутися «масштабна провокація» під час візиту генерального секретаря ООН Антоніу Гутерріша до України. Зазвичай такі заяви росіян завершувались тим, що вони самі ж обстрілювали територію ЗАЕС, звинувачуючи в цьому Україну.

Новини від "То є Львів" в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/inlvivinua.