У 2019 му запустять накопичувальний рівень пенсійної системи, а з 40 роками стажу можна буде виходити на заслужений відпочинок раніше
Профільний комітет Ради схвалив проект пенсійної реформи, який Кабмін зареєстрував під назвою “Про внесення змін до законодавчих актів з приводу підвищення пенсій”. Правда, в самому документі мова йде не тільки про підвищення виплат, а й про посилення умов для виходу на пенсію. Одне з ключових нововведень,яке внесли парламентарії – вже через кілька років в Україні планують запустити накопичувальний рівень системи. Для українців це означає, що на заслуженому відпочинку можна буде отримати відразу дві пенсії, пише segodnya.ua.
Що змінили
“Комітет Верховної Ради України з питань соціальної політики, зайнятості та пенсійного забезпечення схвалив законопроект №6614 про пенсійну реформу до другого читання в парламенті. За відповідне рішення проголосували п’ять з семи членів комітету. В її структуру входять пропозиції уряду”, – заявили в прес-службі Міністерства соціальної політики.
На своїй сторінці в соцмережі віце-прем’єр Павло Розенко уточнив: комітет крім пропозиції Кабміну схвалив правку, згідно з якою в 2019-му році повинна запрацювати накопичувальна пенсійна система. Тобто частина зарплати українців буде йти до Пенсійного фонду (ПФ) на виплату пенсій (солідарний рівень), а друга частина – на персональні рахунки (накопичувальний рівень). В результаті українці зможуть в майбутньому отримувати відразу дві пенсії з двох рівнів системи. Це нововведення не торкнеться пенсіонерів, але може значно збільшити майбутні пенсії ще працюючих українців.
Раніше 2019 го запустити накопичувальний рівень не вдасться. По-перше, для цього потрібно розробити ще цілий ряд законодавчих актів, а по-друге, все ще не ясно, куди будуть інвестувати накопичення. Думки про те, коли потрібно вводити накопичувальний рівень, в парламенті розійшлися. Так, 59 нардепів зареєстрували альтернативний документ, згідно з яким накопичувальний рівень має запрацювати вже в наступному році.
Якщо альтернативний законопроект приймуть, всіх українців у віці до 35 років зобов’яжуть збирати на пенсію. Ті, хто старше, зможуть брати участь в накопичувальному рівні за бажанням. Гроші будуть акумулювати в приватних пенсійних фондах. Кожен українець зможе вибрати фонд сам. “Застраховані особи для участі в накопичувальній системі пенсійного страхування, вибирають недержавні пенсійні фонди, в яких вони бажають формувати свої обов’язкові пенсійні накопичення. За бажанням особи, вона може в будь-який момент перейти до іншого недержавного пенсійного фонду”, – йдеться в документі.
При цьому участь у солідарній системі ніхто не скасовує. Тобто зарплати 22% буде йти в солідарний рівень, і 2% – в приватний пенсійний фонд. Щороку сума, яку потрібно платити в приватний фонд, буде рости на один процентний пункт, поки не досягне 7% від зарплати.
Міністр соцполітики впевнений, що парламентарії приймуть саме урядовий проектреформи, його ж схвалили на засіданні Нацради реформ під керівництвомпрезидента. І зараз, відзначає експерт в сфері пенсійного забезпечення Тарас Козак,важливо, куди будуть інвестувати накопичення українців. У приватні фонди, якпропонують в альтернативному законопроекті, в цінні папери, в банки на спеціальнірахунки і т.д. експерт упевнений, що українці мають право самі вибирати, де зберігатигроші.
“На жаль, частина чиновників не хоче надавати громадянам право вибору, а мріє “засунути” всі засоби до державного Накопичувального Фонду. Де ті ж чиновникизможуть добре покерувати грошима майбутніх пенсіонерів. В інтересах своїх кишень.
Загалом, ми тільки на початку баталій навколо дизайну майбутньої пенсійної системи”,- зазначає Тарас Козак.
Старший науковий співробітник Інституту демографії та соціальних досліджень Лідія Ткаченко також впевнена, що державний пенсійний фонд – не найкращий варіант. “Якщо другий рівень робити державним, як виписано в існуючому законодавстві, це не має ніякого сенсу. Не дарма МВФ категорично проти такого другого рівня. Якщо він державний, то всі проблеми солідарної системи перейдуть і на другий рівень. Держава та ж, якість управління те ж саме, гроші ті ж. Якщо вкладати гроші на депозити в державних банках або в державні цінні папери, як пропонують, … це все може призвести до зростання внутрішнього державного боргу”, – розповідає Лідія Ткаченко.
Що ще схвалив профільний комітет Ради
Майбутні пенсії виявляться як мінімум на 25% нижче. Змінюється формула розрахунку пенсії. Зараз кожен рік стажу “коштує” 1,35% від розрахункового доходу, а після реформи – буде коштувати 1%. Тобто коефіцієнт оцінки стажу скорочується на 25%, пропорційно скоротяться і пенсії. При цьому збільшуються і вимоги щодо стажу. Виросте норма стажу, і скоротяться доплати за наднормативний стаж. В уряді пояснюють: раніше платили соціальний внесок в розмірі 37% від зарплати, тоді можна було за відпрацьований рік оцінювати в 1,35% від розрахункового заробітку, а зараз, коли внесок скоротили до 22%, потрібно скорочувати і коефіцієнт оцінки стажу.
“Старі” пенсії підвищать в середньому на 300 гривень. 5,6 мільйона пенсіонерівпотраплять під “осучаснення”. Їх виплати порахують з урахуванням актуальногорозміру середньої по країні зарплати за три роки. Важливо, що враховується зарплатаза даними Пенсійного фонду, тобто та, з якої сплачують внески. На даний моментсередня зарплата за даними Держстату – більше 7000 гривень, а середня за три рокизарплата за даними ПФ – всього 3764 гривні. Після перерахунку пенсії зростуть від 50до понад 1000 гривень.
До слова, також в законопроекті закладено механізм щорічного підвищенняпенсій на 50% від рівня зростання середньої річної зарплати за три минулі роки іяк мінімум 50% від рівня інфляції.
Гнучкий коридор пенсійного віку. Щоб отримати пенсію в 60 років, в 2018 році знадобиться мати як мінімум 25 років страхового стажу. Щороку розмір необхідно стажу будуть збільшувати на 12 місяців, поки ця цифра не дійде до 35 років. Як говориться в презентації Кабміну, це призведе до того, що в 2028 році “вчасно” зможуть вийти на пенсію тільки 55% від загального числа 60-річних українців. Якщо в 2018-му настав пенсійний вік, проте є більше 15, але менше 25 років стажу, на пенсію можна претендувати лише в 63 рік. Якщо в наступному році виповниться 60 років і збереться рівно 14 років страхового стажу, на пенсію можна вийти в 65 років. Українці, що не напрацювали і цього стажу, права на пенсію не мають. Замість цього їм призначена соціальна допомога.
Правда, як недавно заявив міністр соцполітики Андрій Рева, ті, хто вженакопичив 40 років стажу, зможуть вийти на пенсію в будь-який момент.
Підтримайте проект на Patreon