«Дзвінок другу». Про що говорили Байден із Зеленським

У четвер, 9-го грудня, ввечері за київським часом відбулися переговори президента України Володимира Зеленського та очільника Сполучених Штатів Джо Байдена. Центральною темою телефонної розмови стало обговорення саміту президента США та очільника Кремля Володимира Путіна, який відбувся ще 7-го грудня.

Джерело: НТА.

Байден і Зеленський завершили розмову близько 22.00. Буквально через декілька хвилин про це у твітері відрапортував президент України.

Детальний перебіг майже півторагодинної розмови залишається таємницею. Але офіційні ресурси України та США оперативно оприлюднили свої версії головних тем президентського спілкування.

Версія Офісу президента України: США нам допоможуть

У прес-службі керівника української держави зауважили, що президенти предметно обговорили шляхи безпекової, фінансової та політичної підтримки України в протидії гібридній агресії, що триває, та зупинились на питанні енергетичної безпеки нашої держави.

«Володимир Зеленський наголосив, що українська сторона розглядає проект «Північний потік-2» винятково через призму енергетичних і безпекових гарантій, а його просування позбавляє Україну важливого чинника стримування російської агресії», – повідомили в Офісі президента.

Керівник Офісу президента Андрій Єрмак учора ввечері взяв участь в улюбленій телепрограмі «зелених слуг» «Право на владу». Там він запевнив, що півгодинна розмова «минула в дуже відвертій і прямій атмосфері».

«Ми можемо чітко говорити про те, що США прийняли для себе рішення стати активним учасником мирного процесу. Як це відбуватимуться – залежатиме від багатьох обставин», – зазначив Єрмак.

За його словами, участь США може відбуватися паралельно разом із «нормандським форматом».

«Безумовно, нам треба це поважати, що наші партнери – Німеччина та Франція – за ці 8 років багато зробили. Ми продовжимо працювати над тим, щоби нарешті відбувся саміт лідерів держав-учасниць «нормандського формату». Але США ухвалили для себе чітке рішення стати активним гравцем у цьому процесі. Вони дуже зацікавлені в тому, щоб в Україні настав мир», – додав Єрмак.

Він також поінформував, що наступного тижня в Брюсселі має відбутися зустріч Зеленського з президентом Франції Макроном і новим канцлером Німеччини Олафом Шольцем.

Крім того, за словами керівника Офісу президента України, американський лідер підтвердив, що США нададуть Україні всю необхідну допомогу для того, щоби наша держава мала змогу будь-коли дати відсіч. Україна, своєю чергою, також робить усе, щоби підготуватися до можливої ескалації з боку Росії, зокрема зміцнює ЗСУ.

Версія Білого дому: за «Мінськ» і «нормандський формат»

У Білому домі сьогодні зранку за київським часом оприлюднили офіційне повідомлення щодо розмови між американським та українським президентами.

У ньому, зокрема, йдеться про тверду позицію президента Байдена, що будь-які агресивні військові дії Росії стосовно України призведуть до жорсткої реакції США та союзників з ЄС у вигляді потужних економічних та інших заходів.

Він також запевнив у непохитній підтримці США суверенітету та територіальної цілісності України.

«Президент Байден чітко зазначив, що США та їхні союзники та партнери віддані принципу «жодних рішень або дискусій щодо України без України», – зазначили у Білому домі.

Зазначається також, що президенти країн Заходу закликали Росію до деескалації напруги та погодилися, що дипломатія є найкращим способом досягнути значного прогресу в урегулюванні конфлікту.

«Президент Байден акцентував увагу на готовності США брати участь у підтримці заходів зі зміцнення довіри для подальшої імплементації Мінських домовленостей на підтримку «нормандського формату», – сказано в повідомленні.

«Диявол у деталях»

Зазвичай, у таких випадках коментарі сторін більше розмиті, фрази загальні, тож усі намагаються читати між рядками, щоби глибше виникнути в суть обговорюваних питань.

Найперше, на що звернули увагу коментатори в соцмережах, – те, що Зеленський (дивіться наведений вище твіт президента) знову не назвав російсько-українську війну саме війною, а використав фразу «конфлікт на Донбасі». Багатьох це обурило та розчарувало.

У цю канву деякі політичні експерти вкладають і активізацію наративів про майбутню розмову Зеленського з Путіним. Про ймовірність такої зустрічі вчора ввечері говорив і заступник керівника Офісу президента Андрій Сибіга.

«Ми сподіваємося, що, зокрема, за підтримки наших партнерів, ця розмова відбудеться», – зазначив він.

Є версія, що американець Байден наполягає на такому собі примиренні України з Росією у вигляді особистого спілкування Зеленського та Путіна. Про це в офіційних коментарях не кажуть, але цілком імовірно, що під час телефонної розмови таке обговорювали. Сам факт розмови, можливо, і реальний, однак настільки банальне примирення на тлі нинішньої ескалації виглядає дуже сумнівним.

Ще один нюанс. В офіційній заяві Білого дому йдеться про те, що американська адміністрація підтримує «нормандський формат» і не збирається розглядати інші формати врегулювання ситуації на Донбасі.

Водночас у заяві Офісу президента про «нормандський формат» не сказано жодного слова. У ньому йдеться, що Україна отримала «пропозиції щодо розблокування мирного процесу і готова обговорювати їх у різних форматах».

Тобто сторони начебто дотримуються єдиної позиції, але трактування деяких питань та способів вирішення проблем залишилося різним.

Політолог Володимир Фесенко також звернув увагу на те, що переговори між Байденом і Зеленським тривали півтора години. Це не набагато менше (на пів години), ніж переговори Байдена з Путіним.

«Очевидно, що розмова вийшла дуже важливою, – наголосив він. – Обговорили не тільки підсумки переговорів між Байденом і Путіним, але і хід реформи в Україні, в тому числі реалізації антикорупційної політики, враховуючи санкції США проти двох українських громадян – Портнова та Тупицького».

До того ж, за версією політолога, явно не випадково саме під час розмови Байдена і Зеленського російські медіа розганяли провокаційну новину про те, що український військовий корабель начебто хоче незаконно прорватися через Керченську протоку.

«Російська сторона свідомо та провокаційно розпалювала пристрасті. Фейки з російського боку – це вже не просто звичний для нас вияв гібридної війни, це тепер і спосіб підриву переговорного процесу», – вважає Володимир Фесенко.

Зеленський і вища ліга світової політики

Багато оглядачів усе ж акцентують увагу на тому, що розмова американського лідера з українським президентом відбулася аж через два дні після спілкування з Путіним. Тому від офіційних заяв на кшталт – «жодних рішень або дискусій щодо України без України» – віддає фальшем.

«У майбутньому – коли в нашій країні зміниться влада, і ми забудемо про Зеленського як про страшний сон, – можна буде домогтися активнішої участі українського керівництва у процесі захисту нашої державності», – зазначив журналіст і політичний експерт Віталій Портников.

«Те, що президент Байден знайшов час двічі поспілкуватися з європейськими союзниками – до та після спілкування з Путіним, – а для Зеленського знайшов час лише через два дні після відеоконференції – сигнал, який може не почути лише глухий», – недвозначно резюмував Портников.

Однак, за його словами, це не означає, що цивілізований світ не має надати українцям шансу виправити «грубу політичну помилку, допущену агресивно-інфантильною більшістю виборців 2019-го року». Але для цього, як зазначив журналіст і політичний експерт, також треба зупинити Путіна.

На думку більшості політичних експертів, таке перенесення розмови з українським президентом аж на дві доби пов’язане з двома факторами. По-перше, Зеленського (а з ним, як це не прикро, й Україну) у так званій вищій лізі світової політики не сприймають серйозно. По-друге, США знадобився час, щоби сформувати певні вимоги, на які повинна піти Україна.

Достеменно про ці вимоги ми не знаємо, можна хіба що здогадуватися або читати між рядками з того куцого офіціозу, який пропонують офіційні джерела.

І в цьому випадку абсолютно правий лідер Всеукраїнського об’єднання «Свобода» Олег Тягнибок, який так прокоментував недавні відеопереговори Байдена з Путіним:

«За «глибоку стурбованість» – дякуємо. А нам, щоб відстояти Державу, треба згадати Макіавеллі: «Хто має хороше військо – знайде і хороших союзників».

Віталій Павлишин

Новини від "То є Львів" в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/inlvivinua.