Як в Україні садять за пости в Facebook. Від трьох до п’яти років – реальні вироки за публікацію “крамоли” в соцмережах

Західна преса, влада США і Євросоюз зараз звинувачує соціальну мережу Facebook у впливі на результати президентських виборів в США і в несанкціонованому наданні доступу до персональних даних мільйонів користувачів.

Однак українська влада пішла набагато далі – тепер користувачі Facebook отримують реальні вироки за свої публікації.

“Країна” зібрала відомості про кримінальні переслідування українськими правоохоронцями за публікації в найбільшій соціальній мережі світу.

Три роки умовно – за два пости у Facebook

У лютому 2016 року житель Світловодська Кіровоградської області Роман Коломієць отримав вирок строком три роки умовно за заклики до повалення чинної влади.

Вся вина хлопця полягала в тому, що у своєму Facebook він розмістив два “неправильних” дописи. У тексті під назвою “Україна, встань” 24 січня 2015 року він написав: “Долучайтесь до нового революційного співтовариства ” Україна, встань! “Коли нас буде 100 000 – йдемо в урядовий квартал і виносимо всю нечисть з кабінетів!”.

За висновками залученого до слідства фахівця, у цьому тексті міститься прямий заклик до кожного (хто читає цей текст) до насильницької зміни влади і повалення суспільного ладу в Україні.

Крім того 8 серпня 2015 року обвинувачений розмістив на своєму акаунті запис під назвою “Україно, вставай!” з прикріпленим до нього відео і надписом: “Україна, встань! Жити по-новому зі старими щурами неможливо”.

У цьому відео, відповідно до висновку залученого до слідства фахівця, міститься прямий заклик повстати до боротьби, підняти повстання проти чинної влади, тобто вчинити дії, спрямовані на захоплення державної влади в Україні.

Слідство у цій справі з 4 листопада 2015 року вело кіровоградське управління СБУ. Спочатку Ленінський районний суд Кіровограду тричі відмовляв спецслужбі в проведенні обшуків у підозрюваного. В останній раз суддя вказав, що заклики до зміни влади пов’язані з “фактами масштабної корупції в уряді та погіршенням життя людей внаслідок діяльності влади, при цьому вказується на необхідності врахування помилок Майдану-2”.

Відповідно до клопотання слідчого, всі подібні заклики, в тому числі заклики, які виголошувались під час Революції Гідності 2013-2014 років, слід вважати злочинними. На думку судді ж, подібне твердження слідства не ґрунтується на вимогах закону:

Джерело: reyestr.court.gov.ua

Джерело: reyestr.court.gov.ua

Проте прокуратурі і СБУ таки вдалося “дотиснути” обвинуваченого. З ним уклали угоду, за якою він повністю був змушений визнати свою провину. Натомість було затверджено мінімальне покарання – три роки позбавлення волі без конфіскації майна. А оскільки обвинувачений не був раніше судимий, вирок був винесений умовно, з відстрочкою на один рік.

Три роки умовно за 15 постів в Facebook і “ВКонтакте”

Аналогічний вирок отримав житель Луцьку Василь Соломонюк у червні 2017 року. Свої заклики він публікував одразу в двох соцмережах – “ВКонткате” і Facebook.

Його теж звинуватили за статтею 109 Кримінального кодексу “Публічні заклики до насильницької зміни конституційного ладу і до захоплення державної влади”.

Слідство у цій справі теж вела СБУ. У справі фігурують 15 злочинних епізодів. Заклики до захоплення влади обвинувачений розміщував в соцмережах з травня 2015 по березень 2017 року.

Ось приклади текстів, у яких звинувачили Соломонюка:

– “Якщо ми не знищимо владу, влада знищить нас”;

– “Смерть режиму внутрішньої окупації – хай живе націоналістична революція”;

– “Влада, яка оголосила неприкриту війну своєму народу, повинна бути прибрана силами національної революції”;

– “Вони ні в якому разі не віддадуть владу добровільно через мирні вибори, скинути їх можна тільки силою зброї, шляхом повстанської збройної боротьби. Вся організаційна робота патріотів повинна бути зосереджена на 3 основних напрямках: набір, бойова перевірка і навчання повстанців, формування груп; видобуток будь-яким способом зброї, фінансів і спорядження; революційно-повстанська пропаганда з чіткими акцентами на збройній боротьбі проти режиму … “;

– “Єдиний спосіб боротися з владою, яка ігнорує закон і заробляє гроші” і т.д.

Джерело: reyestr.court.gov.ua

Джерело: reyestr.court.gov.ua

Як бачимо, житель Луцьку закликав до повалення влади з націоналістичних позицій. Згідно з висновками НДІ спецтехніки та судових експертиз СБУ, ці публікації мали пропагандистсько-агітаційний характер і були спрямовані на організацію збройного повстання проти чинної влади.

Експерти СБУ виявили “інвективну (містить гостру критику) оцінку” режиму Порошенко “, тобто способу його правління, а також державної влади в цілому, яку автор закликав знищити насильницьким, збройним шляхом за допомогою ” національної революції “.

В результаті житель Волині був засуджений до трьох років умовно.

Три роки умовно за заклик “брати в руки зброю”

Аналогічний вирок отримав і мешканець Ужгороду Юрій Барановський. 31 січня 2017 року у місцевій Facebook-групі “Пересічка” Ужгород “під повідомленням про скликання мітингу біля будівлі обладміністрації він розмістив наступні висловлювання (орфографія збережена):

– “А зброю видаватимуть чи треба зі своєю?”;

– “Ви ж розумієте, що без зброї туди йти не варто так просто постояти і помітингувати це не допоможе ця сволота вже адаптувалася до мітингів і вони продовжують розмножуватися як колорадські жуки”;

– “народ Засс … зі зброєю серйозно йти і валити цих покидьків бо у кожного своя хата скраю. Може помиляюся?”;

– “А поліція – міліція та інші СБУ і нац .. Гвардія вже готова для розгону і побиття людей це я тобі кажу як людина, яка розбирається в тактиці Аваковщіни”;

– “Якщо хочете порядку то треба брати в руки зброю і валити то всю братію якщо немає то навіщо ці заклики”.

Правоохоронці визнали ці висловлювання публічними закликами до захоплення державної влади насильницьким способом. Закарпатське СБУ 4 лютого провело обшук за місцем проживання, а 7 лютого арештувало автора повідомлень.

В результаті, вже 17 лютого він повністю визнав провину і уклав з прокуратурою про це угоду. Схоже, запобіжний захід у вигляді арешту подіяв на обвинуваченого в необхідному для слідству напрямку.

Угода про визнання провини було затверджена вироком 7 березня 2017 року. Як і в попередніх випадках, за публічні заклики до насильницької зміни конституційного ладу і до захоплення державної влади закарпатець отримав три роки умовно за статтею 109 Кримінального кодексу України.

П’ять років умовно – за заклики до відокремлення Закарпаття

А ось інший закарпатець, Золтан Ваш, отримав умовний строк за значно серйознішим звинуваченням . Йому висунули чотири звинувачення за статтями 109 і 110 Кримінального кодексу.

Золтан Ваш був адміністратором угорськомовної Facebook-групи “Karpatalja nem Ukrajna”, що перекладається як “Закарпаття не Україна”. Починаючи з 2014 року, він розміщував у ній заклики до автономії, відокремлення Закарпаття та приєднання його до Угорщини. Причому досить часто він робив це, перебуваючи на території Угорщини:

Джерело: reyestr.court.gov.ua

Джерело: reyestr.court.gov.ua

Крім того, в інтерв’ю для телеканалу “Росія 1”, перебуваючи в Будапешті 13 липня 2015 року, обвинувачений закликав: “Або виїхати, або боротися за визволення Закарпаття від української влади!”.

Незважаючи на тяжкість обвинувачень, прокуратура теж уклала з закарпатцем угоду. Він визнав свою провину в обмін на пом’якшення покарання, і отримав п’ятирічний умовний термін. На нього лише покладено зобов’язання повідомляти про зміну місця проживання, роботи або навчання.

3,5 роки в’язниці за пости в Facebook і калашников під ліжком

На відміну від названих вище “національно-орієнтованих” підсудних, харків’янину Олексію Головко пощастило найменше: він отримав не умовний, а цілком реальний тюремний термін.

Харківське СБУ в серпні 2015 порушило справу через декілька текстів в Facebook харків’янина, який працював комірником в комерційній фірмі. Його звинуватили за частиною 1 статті 110 Кримінального кодексу “Посягання на територіальну цілісність і недоторканність України”.

Вина харківського комірника полягала в тому, що на своїй сторінці в Facebook він кілька разів розміщував тексти, які СБУ визнала антиукраїнськими. Згідно з вироком Жовтневого районного суду Харкова, обвинувачений мав “проросійські погляди” і не підтримував проведення АТО.

СБУ встановила, що з травня по липень 2015 року харків’янин розміщував в своєму Facebook тексти “про подвиги народу Донбасу”, зображення з текстами “Українець, пам’ятай! Ти, не нація, а приналежність до уніатської релігії!”, “Бійці ВСУ нічим не відрізняються від нацистів “і т.п.

Київський НДІ судових експертиз за результатами вивчення текстів харків’янина видало наступний найжорстокіший висновок.

На думку київських експертів, тексти харківського комірника були спрямовані на “… знищення Української державності шляхом створення на території України державного утворення” Новоросія ” та від’єднання від неї західних регіонів України, позбавлення українців їх духовно-культурної суті та національної ідентичності і фізичне знищення тих, хто відстоює українську національну ідею, та , загалом, на дискредитацію держави Україна, української влади, народу України, українців, які відстоюють українську національну ідею, і військовослужбовців української армії в очах жителів східних регіонів та української спільноти загалом, протиставлення Сходу і Заходу України та інтересів цих регіонів, посилення громадянського і збройного протистояння між жителями Донбасу і центральною владою, та між жителями Донбасу і жителями інших регіонів України, масових заворушень та збільшення території самопроголошених “ДНР” і “ЛHP”.

У підсумку експерти дійшли до висновку, що через свою сторінку в Facebook обвинувачений здійснив “публічні заклики до вчинення умисних дій, направлених на зміну меж території або державного кордону України”:

Джерело: reyestr.court.gov.ua

Джерело: reyestr.court.gov.ua

Надалі до цих звинувачень додалися придбання і зберігання зброї та боєприпасів. У вироку повідомляється, що при “невстановлених у ході слідства обставин”, в “невстановлений час” і в “невстановленому місці” обвинувачений придбав автомат Калашникова.

Особистість продавця зброї слідству СБУ теж “встановити не вдалося”. Єдине, що про нього відомо правоохоронцям – це ім’я “Сергій”.

Ще, відповідно до вироку, точно таким ж невстановленим способом обвинувачений придбав 30 автоматних патронів. Причому, кулі були чомусь з бронебійним сердечником.

Зброю і боєприпаси під час обшуку 21 вересня 2016 року було виявлено під ліжком у квартирі обвинуваченого. 23 вересня обвинувачений був затриманий і поміщений у СІЗО. А 24 жовтня прокуратура уклала з ним угоду про визнання провини, яку 16 листопада затвердив суд. В результаті, за сукупністю двох статей харків’янин отримав три роки і шість місяців тюремного терміну. І, на відміну від попередніх випадків, не умовних, а цілком реальних.

За заклики “знести хунту” в Херсоні заарештували медичний центр

Ще СБУ розслідує кримінальне провадження щодо екс-нардепа Олексія Журавка. Причиною цього стало відео, розміщене на його Facebook-сторінці, де колишній нардеп закликав “вставати з колін і захистити свою Херсонську область від цього свавілля” і “знести цю хунту”.

СБУ скрупульозно підрахувала, що за станом на 12 листопада 2015 року зазначене відео в соціальній мережі Facebook було переглянуто 271 раз, було зроблено 4 репости, 31 особи поставили лайки, а також під відео є 4 коментарі громадян, яким сподобалася цей відеозапис .

Ще Служба безпеки запаслася зазначає, що фахівці Херсонського державного університету прийшли до висновку, що у виступі Олексія Журавка насправді містяться публічні заклики до повалення державної влади. За думкою не названих співробітників університету, в контексті висловлювань у зазначеному відеозаписі “треба знести хунту”, “..це хунту ми повинні знести …” екс-нардеп під терміном “хунта” має на увазі державну владу, а під терміном “знести хунту” – повалення державної влади.

Також СБУ замовила проведення семантико-текстуальної (лінгвістичної) експертизи в уже згаданому нами Київському НДІ судових експертиз. За висновками експертів, звернення А. Журавка містить публічні заклики до здійснення певних дій, зокрема – перешкоджання роботі органів місцевої влади в Херсонській області, громадянського спротиву чинній владі, зміни або усунення посадових осіб органів державної влади, проведення активних дій, які можуть сприяти насильницькій зміні, поваленню конституційного ладу, захопленню державної влади в Україні, порушенню принципів єдності і цілісності території України.

На підставі цих висновків експертів херсонська СБУ зазначила, що колишній нардеп Журавко скоїв кримінальний злочин, передбачений частиною 2 статті 109 Кримінального кодексу “Публічні заклики до насильницької зміни чи повалення конституційного ладу або до захоплення державної влади”.

У цій справі поки що вироку немає. Сам Журавко знаходиться за кордоном. Але в рамках кримінального провадження СБУ заарештувала частку в розмірі 30% статутного фонду медичного центру “Мед-сіті”, що належала СБУ арестовала принадлежащую А. Журавку. Про це стало відомо з визначення херсонського міського суду від 22 грудня 2017 року.

Погрози у Facebook – теж злочин

Не так давно стало відомо, що хтось через Facebook погрожував голові Запорізької обладміністрації Костянтину Брилю. 27 листопада 2017 через Facebook Messenger він почав отримувати повідомлення, які містили погрози щодо вбивства йому і його родині. Повідомлення приходили від невідомої особи під ніком “Устим Кармелюк”.

Після того як невідомий звинуватив Бриля в заволодінні майном, запорізький губернатор здогадався, з ким має справу. Його батько свого часу у ході судового спору з “Златобанком” у якості погашення боргу банку відсудив майно, яке було відібране у одного з боржників банку. Коли “Златобанк” забирав це майно у боржника, останній відкрив стрілянину і поранив одного зі співробітників поліції.

Тепер ображений боржник почав погрожувати запорізькому губернаторові. За даним фактом було відкрито кримінальне провадження за статтею 129 Кримінального кодексу. Про це стало відомо з визначення Орджонікідзевського районного суду Запоріжжя.

Як Лисичанський суд вимагав документи у корпорації Facebook

А ось в справі про гучне вбивство депутата Сєвєродонецької міської ради Сергія Самарського 2 листопада 2017 року корпорація Facebook стала одним з фігурантів.

Слідчі поліції встановили, що інформація аккаунту facebook.com/sergej.samarskij, який належав убитому депутату, знаходиться в адміністрації соціальної мережі Facebook. Адміністратор доменного імені facebook.com зареєстрований за адресою: Facebook Inc., 1601 Willow Road, Menlo Park, CA 94025, United States.

В результаті слідство через місцевий суд, вирішило витребувати документи у американської корпорації.

Своє прохання слідчі обгрунтували тим, що наявні і видалені повідомлення зі спілкуванням Сергія Самарського з іншими користувачами через Facebook-месенджер можуть бути пов’язані з досконалим вбивством, зокрема, містити інформацію про погрози, підготовку і здійснення вбивства. В результаті, Лисичанський міський суд задовольнив клопотання слідчих і вимагав доступ до інформації та документів корпорації Facebook:

Джерело: reyestr.court.gov.ua

Джерело: reyestr.court.gov.ua

Новини від "То є Львів" в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/inlvivinua.
ТЕГИ: