Понеділок, 20 травня

Безвіз за 10 євро: як Євросоюз може змінити правила в’їзду для українців

Плануючи поїздку до Європи, потрібно буде пройти спеціальну онлайн-перевірку, відповідь з відмовою або дозволом у в’їзді прийде протягом 72 годин

Євросоюз Безвіз за 10 євро: як Євросоюз може змінити правила в'їзду для українців

З 2020 року для громадян тих країн, у яких з Європейським Союзом діє безвізовий режим, зміняться правила в’їзду до Шенгенської зони, повідомляє segodnya.ua.

Зараз, як відомо, досить біометричного паспорта, квитків назад і документів, що підтверджують мету поїздки, терміни перебування і місце проживання. Через два роки для в’їзду до ЄС знадобиться ще і попередня авторизація в системі ETIAS. Тобто, плануючи поїздку до Європу, потрібно буде зайти на спеціальний сайт і заповнити реєстраційну форму із зазначенням: ПІБ, дати і місця народження, національності, паспортних даних та мети поїздки. Попередню реєстрацію в системі ETIAS раз на три роки повинні будуть проходити особи віком від 18 до 60 років. Заповнення однієї онлайн-форми обійдеться в 10 євро. Європейському ж бюджету впровадження системи ETIAS влетить в копієчку: розробка і впровадження – 212,1 млн євро, плюс 85 млн євро щорічного обслуговування.

На своєму засіданні 19 жовтня Комітет Європарламенту з питань громадянських свобод, юстиції та внутрішніх справ (LIBE) схвалив зміни правил в’їзду для безвізових країн. За словами депутатів Комітету, нові вимоги для в’їзду до Шенгенської зону торкнуться як жителів України, Грузії, Молдови, так Америки і Канади. Тобто всіх тих, у кого з Євросоюзом договори про безвізовий в’їзд. А таких країн, за даними Єврокомісії, більше 60. Згідно зі схваленими Комітетом LIBE законодавчими поправками, до 2020 року має запрацювати система попередньої електронної реєстрації ETIAS (The European Travel Information and Authorization System).

Взагалі ця пропозиція не нова. Єврокомісія працює над цим з 2008 року. Основна мета ETIAS – збір інформації про відповідність іноземних громадян подорожувати в ЄС і визначення, чи створюють такі мандрівники загрозу безпеці. Такі кроки робляться ЄС у відповідь на підвищений ризик терористичних атак в європейських країнах“, – сказав сайту “Сегодня” член Комітету LIBE Майкл Боні.

Раніше сайт “Сегодня” вже писав, що дев’ять років тому з ініціативою введення попередньої реєстрації для безвізових мандрівників виступили Німеччина та Франція. Але тоді ідею Парижа і Берліна в ЄС не підтримали. Зараз, у зв’язку з міграційною кризою і підвищеним ризиком терористичних загроз, ініціативу реанімували і всерйоз взялися за її втілення. За інформацією Єврокомісії, до 2020 року безвізові мандрівників до Євросоюзу заїде на 9 млн більше (39 млн осіб), ніж 2014 року (30 млн осіб). Європарламентарій від Угорщини Кінга Гал, також член комітету LIBE, пояснила, що зараз європейські прикордонні і правоохоронні органи практично не мають інформації про безвізових мандрівників. ETIAS, за її словами, заповнить цю інформаційну прогалину і підвищить безпеку ЄС.

Тепер, за словами європарламентарія від Латвії, члена Комітету LIBE Артіса Пабрікса, справа за європейською бюрократією: рішення їх комітету від 19 жовтня дозволяє Європарламенту почати тріалог з Радою і Єврокомісією, але фінальне рішення за Європарламентом – він повинен остаточно затвердити систему ETIAS.

За інформацією, розміщеною на сайті комітету LIBE, безпосередньо перед поїздкою безвізові мандрівники повинні будуть заповнити електронну форму на сайті системи ETIAS. “Де потрібно буде вказати: ПІБ, дату і місце народження, стать і громадянство, паспортні дані (термін дії проїзного документа і країну випуску), домашню адресу і контактну інформацію, а також країну ЄС, до якої мають намір в’їжджати в першу чергу. Заявнику також потрібно вказати наявність будь-яких обвинувальних вироків за серйозні кримінальні злочини (наприклад, тероризм, сексуальна експлуатація дітей, торгівля людьми або наркотиками, вбивство і зґвалтування), перебування в зонах конфліктів і будь-яких адміністративних рішеннях за останні 10 років, які потребують покинути країну“, – йдеться в прес-релізі рішення Комітету LIBE.

Заповнювати таку онлайн-заявку перед в’їздом до Шенгенської зони потрібно буде раз на три роки, і обійдеться це в 10 євро, хоча раніше звучала цифра 14 євро. Відповідь заявнику від європейських прикордонних служб з дозволом або відмовою у в’їзді прийде через 72 години після заповнення заявки.

Це означає, що як тільки зміни набудуть чинності (а це очікується з 2020 року), вони застосовуватимуться як до громадян України, так і до громадян Америки. ETIAS – це не віза. Це прозоріший і зручніший для відвідування ЄС режим. Жителі безвізових країн зможуть, як і раніше, подорожувати без віз, але їм необхідно буде пройти просту електронну авторизацію перед в’їздом до Шенгенської зони. Система ETIAS допоможе виявляти нелегальних мігрантів і осіб, які становлять загрозу безпеці ЄС, перш ніж вони прибудуть на кордон. ETIAS також усуне існуючу відсутність інформації про безвізових мандрівників“, – сказав сайту “Сегодня” Артіс Пабрікс.

Раніше “Сегодня” уже писав, що подібна система попередньо реєстрації безвізових мандрівників давно працює в США і Канаді. Наприклад, для безвізового в’їзду до Штатів потрібно отримати дозвіл електронної системи авторизації подорожей ESTA. Онлайн-форму з питаннями про мету візиту, місце проживання під час перебування в США і ймовірну дату виїзду, потрібно заповнити не пізніше, ніж за 72 години до дати вильоту. Заповнення однієї онлайн-форми обійдеться в $ 14. Без дозволу електронної системи авторизації у в’їзді в Штати буде відмовлено. Аналогічна система діє і в Канаді, але коштує це набагато дешевше – трохи більше $ 5 за заповнення однієї онлайн-форми.

Українські парламентарії не бачать в європейській ініціативі нічого нового, незаконного або загрозливого українським інтересам. “Власне, така система попередньої реєстрації працює для всіх тих, хто має безвізовий режим з США. І кожен, хто туди їде, повинен заповнити анкету на спеціальному веб-сайті. Ця практика не нова і в даному випадку я вважаю, що ЄС просто намагається скопіювати існуючі механізми для безвізового режиму. Не бачу нічого страшного, якщо громадяни України, які збираються виїжджати, просто зайдуть на цей веб-сайт і заповнять необхідну форму“, – сказав сайту “Сегодня” член парламентського комітету у закордонних справах, нардеп від БПП Володимир Ар’єв.

За його словами, аналогічну форму попередньої онлайн-реєстрації планує ввести і Україна по відношенню до громадян Росії з 1 січня 2018 року. Плюс громадяни РФ зможуть в’їхати на територію України тільки за біометричними паспортами. Таке рішення прийняли на засіданні РНБО ще в липні. Тоді Порошенко доручив голові МВС Арсену Авакову обладнати основні пункти перетину кордону обладнанням для фіксації біометричних даних. Щоправда, за два місяці до запровадження нової системи в’їзду для росіян невідомо, чи закупила Держприкордонслужба відповідне обладнання і як йде справа з розробкою онлайн-сервісу попередньої реєстрації.

Новини від "То є Львів" в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/inlvivinua.