Завдання для дорослих. Що найперше варто знати дитині, яка загубилася в лісі чи в горах

«Стій, озирнись, сміливо закричи» – такими є основні правила для дітей, які заблукали в горах, місті, чи будь-де інакше. Однак це лише невеличка частина того, чого повинні навчити дорослі своїх чад, перш ніж вирушати в далекі прогулянки чи мандрівки.

NTA розпитало рятувальників, чого саме потрібно навчити дітей, щоб такі подорожі, особливо в Карпатах, минули без пригод.

Нагадаємо, минулого та цього тижня сталося одразу два резонансних випадки. Зокрема, поблизу Говерли понад добу шукали 6-річного Олексійка Стефанціва з Коломиї. А сьогодні, 19-го серпня, всю ніч і ранок на Закарпатті – чотирьох дітей, які пішли в ліс по гриби.

«Після таких випадків я, як мама, поставила сама собі запитання щодо них, порадилася з практиками в Славську, і ми склали перелік простих правил для дітей, як поводитися, коли ти заблудився в лузі чи в горах. Бо раніше такі вказівки існували переважно для дорослих», – зазначила NTA речниця Львівського обласного управління ДСНС Юлія Чорна-Хилько.

Безпека дітей – справа дорослих

По-перше, каже вона, варто пам’ятати, що саме від дорослих залежить безпека та добробут дитини. Тому, вирушаючи в похід з дітьми, дорослі зобов’язані обговорити з дитиною можливі небезпечні випадки. Існує так зване правило «СОС»: стій, озирнись, сміливо закричи.

СТІЙ – як тільки зрозумів, що загубився (не бачиш дорослих, з якими був, або не впізнаєш місцевість) – негайно зупиняйся;

ОЗИРНИСЬ – озирнись навкруги, можливо, ти побачиш їх;

СМІЛИВО ЗАКРИЧИ – не бійся кричати та не бійся свого голосу. В цьому випадку це твоя зброя – використай її.

«Є ще такі поради для дітей, які варто завчити перед тим, як іти до лісу чи в гори, – додала Юлія Чорна-Хилько:

  • Не ходи в ліс без дорослих.
  • Одягни яскравий одяг.
  • Візьми із собою свисток, пляшку води, трохи їжі та повністю заряджений телефон».

Окрім того, як зазначила речниця рятувальників, варто окреслити дитині коло людей, до яких вона може в разі потреби звернутися за допомогою, а також щоразу наголошувати номери телефонів екстрених служб – 101, 102 і 103.

Загалом, за її словами, Славська пошуково-рятувальна група пошуково-рятувальної частини аварійно-рятувального загону спеціального призначення від початку року надала допомогу 223-ом особам, з них 41-на дитина.

«Олекса Довбуш» з Коломиї та маленькі грибники

Минулої суботи, 14-го серпня, під вечір під час підйому зеленим маршрутом на Говерлу поблизу Ворохти, від групи туристів у складі 6-ти осіб з Коломиї відстав 6-річний хлопчик.

Незважаючи на те, що його пошуки організували доволі оперативно, створили 7 пошукових груп, які обстежують місцевість за визначеними зонами та секторами, процес затягнувся, і ситуація залишалася тривожною.

У підсумку, драматична історія закінчилася хепі-ендом – 6-річний Олексійко Стефанців повівся у складній ситуації дуже гідно.

Хлопчик мав чіткий план дій – знайти людей, які привели б його додому. Коли було темно – він спав, удень він ішов. При цьому жодного разу не заплакав: ні коли зрозумів, що заблукав, ні тоді, коли довелося ночувати самому на холодній землі.

«Олексій змалку – дуже хоробрий, впертий і мало чого боїться. Я розумів, що він буде поводити себе правильно в цій ситуації», – розповів батько Любомир Стефанців.

Чоловік пригадав: коли народився хлопчик, назвали його Олексієм на честь гуцульського опришка Олекси Довбуша.

За словами представників ювенальної поліції, дитина заблукала випадково, від чого ніхто не застрахований. «Підстав притягувати до відповідальності батьків немає. Але з ними проведено бесіду-застереження на майбутнє», – зазначила тимчасова виконувачка обов’язків начальника відділу ювенальної превенції управління превентивної діяльності Нацполіції в Івано-Франківській області Зорина Кречко.

Ще один схожий випадок із загубленими дітьми відбувся буквально сьогодні, 19-го серпня. Практично всю минулу ніч і ранок на Закарпатті шукали чотирьох дітей, які пішли в ліс по гриби та не повернулися.

За інформацією ДСНС, о 1-ій ночі рятувальники отримали повідомлення, що в лісі поблизу села Порошково Ужгородського району втратили орієнтир і заблукали четверо дітей ромської національності – віком від 7-ми до 14-ти років.

У пошуках узяли участь 73 особи – поліція, рятувальники, місцеві мешканці та лісники; залучили 8 одиниць техніки, 2 собаки. Близько 9-ої години всіх чотирьох дітлахів у полі побачив фахівець гірського пошуково-рятувального відділення Мукачевого Юрій Шпеник. Чоловік одразу підібрав їх та привіз додому.

Віталій Павлишин

Новини від "То є Львів" в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/inlvivinua.