п`ятниця, 19 квітня

Як відрізнити ГРВІ та грип від коронавірусу: пояснення медика

У жовтні розпочнеться епідсезон грипу та ГРВІ. Це – новий виклик у час пандемії COVID-19, яка не збавляє обертів в Україні. Ці інфекції мають подібні симптоми, але різну тактику діагностики та лікування.

Як розрізнити симптоми грипу, ГРЗ та COVID-19, чи можливо одночасно захворіти на грип та COVID-19, що робити, аби до епідсезону грипу підійти максимально захищеними, які штами вірусу грипу циркулюватимуть під час епідсезону 2020/21 років, хто належить до груп ризику і чому їм необхідна вакцинація від грипу?

На всі ці питання відповіла лікарка-імунолог дитячий, фахівчиня Волинський обласний центр громадського здоров’я Ірина Грабовська-Микитюк, повідомляє ВолиньPost.

Вважається, що період захворюваності на грип та ГРЗ розпочинається в останній день вересня та триває до середини травня. За епідсезон 2019/2020 на грип та ГРВІ в Україні перехворіло 4,9 млн людей (12,9% населення), 63% з яких – діти до 17 років (що на 7,1% менше в порівнянні із епідсезоном 2018/2019). 71 особа померла (з них 2 дітей), йдеться на сайті медустанови.

Маємо надію, що в зв’язку із карантинними заходами, запровадженими через пандемію коронавірусу, респіраторні інфекції та грип поширюватимуться менше. Однак діти відвідують школи і заклади дошкільної освіти, у звичному режимі функціонують магазини, заклади харчування, інші установи, тож ризики інфікування зберігаються на досить високому рівні й прогнозувати, що на грип та ГРЗ у 2020/2021 роках люди хворітимуть значно рідше, не варто.

Для грипу характерні:

різкий початок захворювання із підйому температури до високих показників, виражена “ломота” в тілі, біль голови та м’язів, можливі світлобоязнь та сухий кашель із болем в грудях. Небезпечний грип своїми ускладненнями – пневмонією (запаленням легень), яка уражає обидві легені, що проявляється задишкою, сильним нездужанням, болючим кашлем. Для людей із груп ризику така пневмонія може закінчитись смертю, особливо якщо за допомогою звернутися із запізненням.

До груп ризику належать:

– вагітні жінки;

– діти до 5 років;

– особи старші 65 років;

– особи із хронічними захворюваннями (вроджені вади розвитку, цукровий діабет, артеріальна гіпертензія та ішемічна хвороба серця, онкологічні та автоімунні захворювання, імунодефіцит, гепатит тощо);

– особи із великою кількістю соціальних контактів (медики, вчителі й викладачі, військові, поліція, продавці, водії маршрутних таксі і т.д.);

– особи, що перебувають у закритих колективах (інтернати, геріартричні центри, хоспіси, місця позбавлення волі).

Від грипу існує специфічне противірусне лікування (препарат “Озельтамивір”), якщо людина уже захворіла, та три- і чотирьохвалентна вакцина, що допоможе запобігти хворобі. Якщо йдеться про COVID-19, то поки що не розроблено специфічного препарату для лікування, а вакцина тільки випробовується.

ГРЗ/ГРВІ зазвичай проявляються поступовим початком, підвищенням температури тіла до субфебрильних цифр (37.2-37.9 С), нежитем і болем в горлі, помірною загальною слабкістю. Вимагає ліжкового режиму, пиття та прийому ліків, які полегшують симптоми.

Коронавірус SARS-CoV-2 має досить різноманітні прояви, які схожі на прояви грипу та ГРЗ: підвищення температури тіла, загальне нездужання та слабкість, сухий кашель, що часто супроводжується болем за грудиною, часто тимчасова втрата нюху і смаку. Тобто розрізнити ці інфекції буває досить важко, особливо якщо вони протікають у “стертих” формах або “спотворюються” ліками, які люди приймають на власний розсуд чи з приводу інших захворювань, на які хворіють.

З іншого боку, грип та ГРВІ не вимагають самоізоляції контактних, на відміну від коронавірусної інфекції, та сама людина, яка перехворіла на грип чи ГРЗ, може виходити на роботу, як тільки почуватиметься задовільно.

Ситуація складається найгірше, якщо людина хворіє на грип та COVID-19 одночасно (і на початку пандемії коронавірусної інфекції такі випадки траплялися нерідко), оскільки стан хворого тоді зазвичай досить важкий – обидва віруси уражають легені. Пацієнт потребує госпіталізації та кисневої підтримки, для лікування застосовується значно більше ліків, прогноз для видужання погіршується, особливо якщо пацієнт із групи ризику.

Що робити, аби до початку епідсезону підійти максимально підготовленим і захищеним? Однозначно, слід дотримуватися соціального (фізичного) дистанціювання та користуватися засобами індивідуального захисту ретельно і відповідально (правильно носити маску, мити руки і застосовувати санітайзери при потребі), уникати скупчень людей і контактів із тими, хто має ознаки хвороби.

Найефективнішим способом профілактики грипу є вакцинація. Вакцина від грипу щороку виготовляється нова, залежно від того, які типи вірусу грипу будуть найпоширенішими у нашій півкулі за прогнозами. Цьогоріч ВООЗ передбачає циркуляцію таких вірусів:

– вірус, подібний A/Guangdong-Maonan/SWL1536/2019 (H1N1)pdm09;

– вірус, подібний A/Hong Kong/2671/2019 (H3N2);

– вірус, подібний В/Washington/02/2019 (лінія B Victoria);

– вірус, подібний B/Phuket/3073/2013 (лінія B/Yamagata).

Тому для України планується придбати 665 000 доз вакцини,

яка захищатиме від 4 (французька Ваксігрип тетра та корейська ДжіСі Флю Квадрівалент) або 3 (нідерландська Інфлувак та корейська ДжіСі Флю) типів вірусу грипу.

Вакцина від грипу містить вбиті типи вірусу, тому не може спричинити хворобу. Але вже через 2-3 тижні після щеплення нею, імунна система людини виробляє достатню кількість захисних білків-антитіл, що захищають від тих типів вірусу, які містяться у вакцині. Вакцинуватись варто всім, але обов’язково тим, хто входить до груп ризику. А зважаючи на пандемію SARS-CoV-2 – максимальній кількісті людей, аби запобігти інфікуванню обома вірусами одночасно. Європейські країни, з огляду на це, планують охопити вакцинацією від грипу 90% свого населення (у попередні роки успішним показником вважалося 55-60%). Тому:

– зробити щеплення від грипу варто будь-якою із вакцин від гриппу, що будуть доступні, якнайшвидше (щоб дати організму час для вироблення захисту);

– імунізація рекомендована усім без винятку (починаючи із дітей від 6-ти місячного віку). Протипоказом до введення вакцини є важка алергічна реакція на попередню дозу (тобто якщо людина щеплення від грипу отримувала в минулому і відреагувала на нього, наприклад, анафілактичним шоком чи набряком Квінке);

– побічною реакцією від вакцини можуть бути незначний або помірний біль, почервоніння та набряк у місці введення вакцин, незначне нездужання, які минають самі впродовж кількох днів і не потребують ніякого лікування;

– вакцина від грипу вводиться внутрішньом’язово, може бути введена одночасно з іншими вакцинами;

– зробити щеплення від грипу можна у свого сімейного лікаря або педіатра, який проведе огляд перед вакцинацією.

Доречною в період пандемії також буде вакцинація від пневмококів, яка запобігає виникненню пневмокової пневмонії, яка може ускладнювати перебіг грипу, COVID-19 чи ГРВІ.

Отже, аби підійти до сезону грипу та ГРВІ у повному озброєнні, необхідно зробити щеплення від грипу і пневмококів, запастися масками й антисептиком, уникати скупчень людей, добре харчуватися та не перевтомлюватися.

Новини від "То є Львів" в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/inlvivinua.