Залипання в смартфоні і безкінечний скролінг в соціалочках вбиває навичку концентруватись. Багато хто через це вже навіть книжки читати не здатний — буквально за декілька хвилин стає нудно, бо ж нема інтерактиву.
Джерело: Fedorychak.com.
І часто мова саме залежність. Не треба боятися собі в цьому признатися. Вчені для цього навіть спеціальний термін придумали — номофобія, або боязнь залишитися без мобільного.
Якщо таким чином ви тікаєте від реальності — то воно так не працює. Постійне відволікання на карусель психостимулів на телефонному екранчику не вирішує проблеми, а всього лише приглушає їх.
Я не буду розповідати чому залежність від смартфона це погано, які можуть бути наслідки і тому подібне. Ми усі дорослі люди і кожен і так все чудово розуміє. Тому давайте перейдемо до суті.
Далі я перерахую ті способи, які я перевірив на собі, і які з великою ймовірністю допоможуть позбутися залежності від телефона і вам.
Відключіть більшість сповіщень
От нахіба людині, яка не працює десь у Офісі Президента, всі оці 100500 оповіщень, які лізуть з усіх щілин? Треба це по роботі? Так і залишіть активними лише повідомлення від робочих чатів. Чи нехай особистих контактів. А все решта спокійно може піти під ніж.
Від того, що ви прочитаєте повідомлення від чергового новинного каналу чи переглянете чийсь комент в фейсбуці ввечері, а не прям в ту ж хвилину — світ не завалиться.
Ви не зобов’язані бути на зв’язку 24/7 з усіма. Якщо не всі, то як мінімум, частину сповіщень повідключати точно можна.
Не сприймайте велику кількість сповіщень як знак того, що ви комусь дуже потрібні. Соцплатформи і чати просто торгують вашою увагою і продають цю активність рекламодавцям. Як це впливає на вас самих — їх розробникам байдуже.
Знайдіть собі альтернативне заняття
Насправді, одна з основних причин, чому багато з нас не випускає з рук смартфон — це банальна нудьга. Як сказав хтось з класиків, якби люди могли жити вічно, найбільшою проблемою для них став би пошук відповіді на питання — а куди ж подіти весь цей вільний час?!
Знайдіть те, що вам подобається, що приносить вам задоволення, і спрямуйте той час, який ви раніше проводили залипаючи в телефоні — на ці заняття. Нічого особливого не йде до голови? Спробуйте накидати собі список, подумайте.
Це може бути читання книжок, заняття фотографією, вивчення нової мови, кулінарні експерименти, та просто прогуляйтеся і послухайте подкаст у навушниках — варіантів насправді дуже і дуже багато. І кожен може знайти щось дійсно цікаве для себе.

Контролюйте на що витрачаєте свій екранний час
Почніть з трекінгу екранного часу. І вже після першого тижня можна буде переглянути статистику, де виводиться в тому числі і розподіл часу між конкретними програмами. Більш ніж впевнений, що для більшості з вас у цій статистиці буде багато сюрпризів.
От прям видалити, можна тільки щось геть токсичне. Звідки, по факту, ви не отримуєте нічого корисного, а просто спалюєте час. ТікТок, наприклад. Гортати там стрічку – це весело і цікаво, але більш безглуздого способу проведення вільного часу, мені якось важко навіть і придумати.
Встановіть ліміти користування додатками
Що в iOS, що в Android, в налаштуваннях екранного часу зараз можна легко встановлювати ліміти користування для конкретних додатків. З допомогою цієї функції можна вибрати додатки, які забирають занадто багато часу — наприклад там Instagram, Telegram чи Facebook — і встановити обмеження на користування ними.
Спочатку це може бути незвично, але з часом дозволяє виробити певну дисципліну і ви вже плюс-мінус будете орієнтуватися, скільки відведеного часу використали. Єдине, що я б рекомендував — так це не встановлюватися спочатку занадто жорсткі обмеження. Бо буде як з сигаретами — зриватися почнете.
Рекомендую звернути увагу на додаток ScreenZen, він має класний алгоритм попередження і контролю за іншими програмами. Наприклад, встановлює затримку перед відкриванням додатку, перериває прокрутку стрічки, і має цілу купу інших цікавих налаштувань.
Не тримайте смартфон біля ліжка
Наприклад, я перед сном завжди залишаю телефон на столі у кухні, і знову взяти його до рук можу хіба тоді, якщо хтось раптом подзвонив. Повірте, мотивація добиратися до нього посеред ночі спросоння, буває вкрай рідко.
Ну хіба що коли погано спиться і в голову приходить чергова геніальна ідея, яку обов’язково треба записати, щоб не забути!
Найчастіше, в якості аргументу, чому телефон лежить на тумбочці біля ліжка є те, що люди використовують його як ранковий будильник. Але є просте і елегантне рішення — купіть собі Xiaomi Mi Band. Абсолютно топовий девайс для таких цілей!

І не чіпайте його зранку
Є статистика, яка каже, що четверо з п’яти людей, перше, що роблять, коли зранку прокидаються — це беруть до рук смартфон. Хтось просто перевіряє оповіщення, хтось одразу ж починає читати новини, а хтось не випускає його навіть коли снідає — залипаючи над відосиками з ТікТоку.
В результаті, вже з ліжка ти встаєш морально втомленим і з перевантаженою зайвою інформацією головою. І все це задля якихось 10-15 хвилин швидкого дофаміну.
Як я вже писав вище — візьміть собі за правило звечора прибирати смартфон зі своєї спальні. Це допомагає уникнути нездорового автоматизму — коли ти не випускаєш смартфон з рук перед сном, і знову берешся за нього як тільки проснувся

Повертайтеся у оффлайн
Світ насправді прекрасний, за межами Матриці. І зовсім не такий страшний, як може здаватися.
Люди, у яких є певні складнощі з живим спілкуванням, вони більш схильні до залежності від смартфона чи соцмереж. І чим більше вони в це втягуються, тим більше це стає проблемою. Аж до рівня, коли живе спілкування починає викликати справжній дискомфорт.
От тільки тут свого роду зачароване коло — щоб прокачувати свою соціалізацію, навики спілкування, щоб зробити своє життя цікавішим — все це потребує виходу з віртуального світу в офлайн.
У людини значно менше шансів стати залежною від чогось, якщо вона живе повноцінним життям і підтримує хороші стосунки з іншими.
Намагайтеся більше перебувати в реальності, мати більше фізичної активності чи якоїсь роботи руками, спілкуйтеся з реальними, живими людьми, а не їх цифровими аватарками. Можливо не зразу, але згодом, вам це точно почне подобатися.

Спробуйте докопатися до суті проблеми
Коли смартфон дає можливість уникати реального світу, дистанціюватися від тієї реальності в якій людина перебуває, коли гаджет починає виконувати функцію свого роду психологічної анестезії — тоді і формується залежність.
Ми занурюємося у віртуальний світ, щоб уникнути тривоги, незадоволеності життям, просто нудьги, чи якихось інших неприємних емоцій. Але це не окей. Використовувати смартфон потрібно лише як інструмент, яким він і задумувався з самого початку.
А не створювати за його допомогою ілюзію життя в цифровому світі, з епізодичними дискомфортними випадіннями в реальність
Тому спробуйте поставити собі просте запитання: “А для чого я зараз взяв у руки телефон?”. Цілком можливо, що чесна відповідь на нього, і стане ключем до того, щоб нарешті цієї залежності позбутися.
Підтримайте проект на Patreon