п`ятниця, 29 березня

Взяти Бла Бла Кар. Правила безпечної поїздки із незнайомцем

Сервіс ВlaBlaCar – одна із найпопулярніших платформ для поїздок. Нещодавно ця  міжнародна ініціатива відсвяткувала залучення одразу 100 мільйонів користувачів по цілому світу.  Декілька кліків у додатку – і перед вами список поїздок у будь-яку точку і в будь-який зручний час. Часто це дешевше аніж у автобусі та поїзді, а якщо пощастить, то і з клімат контролем.

Проте слід пам’ятати найголовніше: подорожуючи Бла Бла Каром, ви опиняєтеся в авто із незнайомцями. Як вберегти себе і зробити поїздку безпечною, йшлося на NTA у програмі «Підсумки. Наживо» (щоп’ятниці о 19:00).

Історії Бла Бла Кар, які змушують подбати про безпеку

Однією із гучних історій, пов’язаних із Бла Бла Каром, стало зґвалтування 26-річної пасажирки, яка їхала Одеси до Черкас. 51-річний водій автівки звернув з дороги та завіз дівчину в ліс. А перед тим, як виявилося, у каву підлив пасажирці снодійного. Потерпіла одразу ж написала заяву в поліцію на ґвалтівника, пройшла медичне обстеження і принесла речові докази.

І справжньою трагедією, про яку й досі згадують, стала історія шестирічної давнини. 4 квітня 2016 року 25-річний львів’янин Тарас Позняков виїхав зі Львова до Києва на власному автомобілі. Через сервіс BlaBlaCar він узяв із собою двох попутників – Дмитра Голуба та Луана Кінгісеппа. До столиці Тарас так і не доїхав. Дорогою до Києва молодого чоловіка вбили. Один із убивць пізніше загинув, інший – отримав довічне.

Лише у серпні 2021 року СБУ знайшла тіло Тараса Познякова, а в грудні експертизи офіційно підтвердили, що знайдені залишки належить саме вбитому.

«Комфортніше, ніж електричка чи автобус»

«Це комфортніше, ніж автобус, ніж електричка. Чи будь-який інший вид транспорту», – каже користувачка платформи, як пасажирка, Наталія Кисилишин.

Наталія – користується Бла Бла Каром  3-4 рази в місяць вже впродовж 4-ох років. За цей час мала і позитивний досвід, і негативні  «сюрпризи».

«Не можу пригадати за 4 роки надзвичайно негативних випадків, єдине, що раз водій спізнився на годину без попередження. Або коли треба їхати вже, не встигаєш на поїзд, а водій в останній момент скасовує поїздку. Це дуже не приємно. Я запам’ятовую такого водія на майбутнє», – додає Наталія Кисилишин.

Для водіїв взяти з собою попутників у дорогу – можливість зекономити, «відбити» кошти на пальне. Хоча й самі водії, а не лише пасажири, втрапляють у халепу. Маркіян уже кілька років є користувачем Бла Бла Кару як водій. Стверджує, за це час довелося мати справу з кількома недобросовісними попутниками.

«Пасажири не завжди приходять. А раз прийшов п’яний мужчина, сказав, що хоче їхати, почав кричати. Я, звичайно, відмовився його везти. А ще буває, що люди запізнюються», – ділиться досвідом водій Маркіян Куропась.

 Правила безпечної поїздки з Бла Бла Каром

Для безпечної поїздки користувачам таки варто запам’ятати кілька правил. Деякі водії реєструються під чужими іменами або навмисне знижують ціну, щоб потрапити на перші місця в списку доступних автомобілів. Тож коли телефонуєте до водія, аби узгодити деталі зустрічі на точці А, уточніть ще раз ціну.  Якщо цифра відрізняється і кермувальник озвучує вже більшу суму – краще відмовтеся від спільної поїздки.

Тривожні дзвіночки

А ще є кілька тригерів, які натякають на шахрая:

  • акаунт зареєстрований нещодавно, фотографія відсутня або замість неї – картинка;
  • водій просить обговорювати деталі поїздки в іншому месенджері;
  • водій вимагає передоплату.

«Використання BlaBlaCar чи будь-якого іншого сервісу – це питання ризику. Він є присутній. Шукаючи додаткову інформацію, ставлячи додаткові запитання майбутньому попутнику, ви цей ризик мінімізуєте. І для себе підтверджуєте або не підтверджуєте питання безпеки майбутньої поїздки. Важливо впевнитись, що це саме той транспортний засіб, який зазначений на сайті», – наголошує правозахисник Юрій Танасійчук.

 Звертайте увагу на відгуки

А ще звертайте увагу на відгуки. Незадоволені користувачі часто залишають свою думку про водія на платформі. Також важливо знати правильне прізвище та ім’я свого попутника. У разі виникнення неприємних історій, недобросовісного пасажира чи водія буде легше знайти.

«У нашій країні вже є певні кроки щодо оформлення мобільних операторів, мобільного номеру під паспорт, які певним чином спростять систему пошуку людини», – каже керівник спільноти «Варта-1» Ігор Зінкевич.

Якщо ж маєте сумніви стосовно водія – то повідомте рідних, якою автівкою їдете. Скиньте їм дані машини чи контактний номер кермувальника. Також для власної безпеки слід перевіряти номер телефону водія через спеціальні сервіси і дивитися, як він підписаний у інших людей. Якщо імена не збігаються – це великий привід задуматися чи варто вам сідати у це авто.

Юлія Бундз

Новини від "То є Львів" в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/inlvivinua.