Ворожіння на старий Новий рік: як дізнатися долю і судженого

Напередодні Старого Нового року з 13 на 14 січня українці відзначають Щедрий вечір або Меланки. Свято багате на традиції й обряди, а також наповнене магією, яка допоможе дізнатися майбутнє.

На Щедрий вечір готують багатий стіл, а після заходу сонця щедрують.

Детальніше про традиції святкування Старого Нового року дивіться в матеріалі Корреспондент.net.

У свято намагалися залагодити конфлікти і йшли один до одного миритися. Хлопці, які до цього отримали відмову, знову засилали сватів з надією на шлюб, а молоді дівчата ворожили на судженого.

За старовинним звичаєм, коли дівчата починали ворожити, парубки викрадали у них ворота або хвіртки. Щоб повернути вкрадене, батько дівчини мусив приготувати частування жартівникам.

Традиційні ворожіння на Меланки

  • Щоб дізнатися ім’я судженого, дівчина виходила на подвір’я і питала у перехожого чоловіка, як його звати.
  • Щоб дізнатися, молодий чи старий буде наречений, рахували стовпчики огорожі, примовляючи: “вдівець, молодець…”
  • Біля воріт насипали три купки зерна, а вранці перевіряли: якщо вони залишалися недоторканими, то сімейне життя буде щасливим.
  • Під подушку клали гребінець, і, лягаючи спати, говорили: “Суджений-ряджений, розчеши мені голову!”. Хто з хлопців снився в цю ніч, той повинен був стати судженим.
  • Перед сном клали в тарілку з водою кілька прутиків з віника, приказуючи: “Суджений-ряджений, перевези через місток”. Якщо вранці прутик опинявся на краю тарілки, то дівчина вийде заміж за того, хто їй наснився.
Фото: pixabay.com
На Меланки дівчата традиційно ворожили 
 

Ворожіння на зернах

Насипте в банку будь-яку крупу, загадавши тихо питання, що хвилює. Після цього лівою рукою дістаньте жменю крупи і перерахуйте зерна: якщо буде парне число – відповідь позитивна, якщо непарне – негативна.
 

Ворожіння на долю

Обряд краще проводити на самоті. Потрібно взяти миску з водою, запалити свічку і на її полум’ї розплавити трохи воску в металевій ложці. Після цього віск слід вилити у воду й уважно розглянути отриману фігуру. Що побачить дівчина, те і чекає на неї незабаром.
 

Ворожіння на гральних картах

Напередодні Старого Нового року перед сном потрібно покласти під подушку гральні карти із зображенням королів. Вранці, не дивлячись, витягують одну з карт, масть якої вкаже якості судженого. Якщо випаде піка – наречений буде старим і ревнивим, хреста – військовим, черва – молодим і багатим, бубна – красивим і бажаним.
Фото: korrespondent.net
На Меланки ворожили з допомогою карт
 

Ворожіння на майбутнє з чашками

Потрібно взяти кілька чашок (за кількістю тих, хто ворожить) і покласти в них каблучку, монету, хліб, цукор, цибулю, сіль, а в одну налити трохи води. Із заплющеними очима кожна дівчина по черзі вибирає чашку.
 
Якщо випала каблучка – до весілля, монета – до багатства, хліб – до достатку, цукор – до веселощів, цибуля – до сліз, сіль – до нещастя, а чашка з водою – до життя без особливих змін.
 

Ворожіння на варениках

Господиня, готуючи вареники, в деякі з них кладе разом з начинкою “сюрпризи”: монети, зерна, ниточки, сіль, цукор, перець, каблучку, кісточки від вишні або сливи.
 

Що випаде дівчині за вечерею, те на неї і чекає: монетка або зерно – багатство, нитка – дорога, сіль – сльози, цукор – забезпечене життя, каблучка – заміжжя, перець – новий залицяльник, фруктова кісточка – поповнення в родині.

Фото: pixabay.com
Вареники з секретами – традиційна страва на Щедрий вечір
Новини від "То є Львів" в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/inlvivinua.