Вівторок, 17 вересня

9 січня – яке сьогодні свято. Іменини, традиції, заборони, прикмети та визначні події та чого не можна робити

9 січня — 9-й день року в григоріанському календарі. До кінця року залишається 356 днів (357 дні — у високосні роки).

Іменини

9 січня день ангела імені відзначають: СтепанФедірЛукаЙосипДавидЯківФерапонтТихін

9 січня – Степанів день

9 січня православні вшановують святого першомученика Стефана, архідиякона та апостола від сімдесяти, який був побитий камінням за християнську проповідь в Єрусалимі у 34 році.

У народі свято отримало назву Стефанів (Степанів) день і вважалося днем пастухів. 9 січня тривали святки та веселі гуляння після Різдва Христового. За повір’ями, дата також була сприятливою для ворожіння незаміжніх дівчат на судженого та шлюб

9 січня: традиції та повіря на Степана

У цей день, 9 січня, дівчата ворожать на швидке заміжжя. Роблять це так: розсипають зерно і перераховують. Якщо випадає парне число, значить, цього року дівчині вдасться знайти пару. Якщо залишилася одна зернина, то заміж дівчина вийде нескоро.

Також в цей день змивали тугу з серця. Для цього ставили 12 колів в полі. Їх розміщували у формі круга, а потім лили воду в середину. А щоб захистити будинок від всякої нечисті, господар в цей день забивав навколо будинку осикові кілки. Вірили, що вони не впустять у будинок зло.

Вірять, якщо в день Степана напоїти тварин водою з відра, в якому була срібна монетка, то вони весь рік будуть здоровими.

Також 9 січня слідкують за погодою. Кажуть, якщо у цей день на деревах видно іній – чекай багатого врожаю зерна. Мороз 9 січня також обіцяє урожайний рік. А от снігопад на Степанів день віщує багатий урожай ягід та грибів

Якщо 9 січня туман стелиться над дорогами, то чекайте потепління. Якщо вночі місяць червоний, то скоро випаде сніг.

Народні прикмети та традиції на 9 січня

  • У день Степана, 9 січня, дівчата ворожать на швидке заміжжя. Розсипають на столі насіння і попарно їх перераховують. Якщо випадає парна кількість, значить, в цьому році, можливо, вдасться знайти собі пару.
  • Якщо дівчина залишилася з одним насінням, означає, що заміж вийде нескоро.
  • Саме 9 січня вшановували пастухів. З ними укладали договір про найм, відправлялися до них у гості з частуваннями.
  • Якщо знали, що пастух володіє чаклунським даром, то намагалися з ним затоваришувати, щоб в сезон випасу він зберігав худобу.
  • Якщо на деревах видно іній – чекайте багатого врожаю хлібних культур.
  • Мороз і сонце за вікном віщують урожайний рік. 

Що можна робити 9 січня

1. Цього дня незаміжні дівчата можуть ворожити на заміжжя. Для цього треба розсипати на столі насіння. Якщо випаде парне число, то протягом року вдасться знайти собі пару, якщо ж непарне – заміж дівчина вийде ще не скоро.

2. Якщо в день Степана напоїти коня водою з відра, в якому буде срібна монетка, то тварина весь рік буде послушною. Також такий обряд, за повір’ями, захистить коня від можливих хвороб.

3. Господарю оселі в цей день потрібно обгородити свій будинок осиковими кілками, щоб протягом усього року в нього не ввійшла ніяка нечисть.

Що сьогодні не можна робити

Для дівчат і жінок є заборони на 9 січня: не можна відразу після пробудження ступати босою ногою на підлогу. Також не можна шити й ткати, так ви можете втратити пам’ять. У цілому ж людям не можна погано ставитися до коней і худобі, оскільки їм протегує святий Стефан.

Події

  • 1349 — під час погромів у Базелі (Швейцарія) близько 700 євреїв спалені заживо у своїх оселях — місцеве населення вирішило, що саме євреї винні в епідемії бубонної чуми.
  • 1599 — у Масселбурзі (Шотландія) створена найдавніша з офіційно зареєстрованих масонських лож.
  • 1648 — Богдана Хмельницького обрано гетьманом Запорізької Січі.
  • 1792 — Підписано Ясський мирний договір, що завершив російсько-турецьку війну 1787—1792.
  • 1799 — у Великій Британії вперше у світі введено податок на прибуток.
  • 1905 — 9 січня за старим стилем у Санкт-Петербурзі влада жорстоко розігнала мирну демонстрацію, учасники якої мали на меті вручити цареві «Петицію робітників і жителів Петербурга для подання Миколі II». Розстріл велелюдного мітингу, який отримав назву «кривава неділя», став одним із поштовхів до революції 1905 року. Згідно з теперішнім загальноприйнятим календарем, ця подія відбулася 22 січня.
  • 1923 — іспанський винахідник Хуан де ля Сієрва здійснив перший політ на винайденому ним автожирі. З розвитком гелікоптерів роботи зі створення автожирів були згорнуті.
  • 1927 — у кінотеатрі Монреаля через паніку, викликану невеликим вибухом кінокамери, загинуло 78 людей, з них 77 — діти молодше за 18 років.
  • 1951 — у Нью-Йорку відбулось офіційне відкриття штаб-квартири Організації Об’єднаних Націй.
  • 1959 — на Кіровоградщині розпочались арешти членів підпільної організації «Об’єднання», створеної в м. Інта в Комі АРСР у 1956 р. молодими українськими політв’язнями, які вже могли виходити за межі концтаборів або перебували на вільному поселенні. З 29 червня арешти розпочались в Інті, а з 26 жовтня — у Львові. Під час арештів вилучено підпільну друкарню і велику кількість антирадянських листівок.
  • 1972 — у гавані Гонконгу загорівся і затонув океанський лайнер «Королева Єлизавета», на той час найбільший у світі пасажирський корабель.
  • 1992 — Ґвінея, Венесуела і Чилі визнали незалежність України.
  • 1992 — Україна встановила дипломатичні відносини з КНДР.
  • 2005 — на президентських виборах у Палестинській автономії переміг колишній прем’єр-міністр Палестини Махмуд Аббас, який замінив покійного Ясіра Арафата.

Підтримайте проект на Patreon

Новини від "То є Львів" в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/inlvivinua.