п`ятниця, 29 березня

9 грудня – Юріїв день: історія, традиції та прикмети свята

У церкві 9 грудня вшановується пам’ять мученика Георгія. Народився він приблизно в III столітті на території Каппадокії.

Батьки Георгія були християнами, тому виховували свого сина у вірі. Він чудово проявив себе, перебуваючи на військовій службі при імператорі Діоклетіані. Хоча після того, як останній ініціював гоніння християн, Георгій роздав все своє майно бідним людям, а сам вирушив до імператора і відкрито заявив, що є християнином. Незважаючи на те, що до цього Георгій служив вірою і правдою імператору, Діоклетіан наказав піддати його численним тортурам. Перед смертю Георгій осінив хресним знаменням статую Аполлона, після чого ідоли в храмі зруйнувалися. Дружина імператора кинулася до ніг Георгія і просила його пробачити Діоклетіана і гріхи, вчинені ним. У результаті, разом з Георгієм вона загинула від рук язичників. Згідно з переказами, одним з посмертно скоєних чудес Георгія є вбивство змія, який спустошував землі в Бейруті. Саме тому, Георгія часто зображують саме зі списом.

9 грудня – традиції та звичаї дня

На Русі Юріїв день шанувався, як свято сили і мужності. Згадують сьогодні не тільки Георгія Побідоносця, але і всіх воїнів, які билися і склали голови за вітчизну.

За народною традицією, 9 грудня слабеньких хлопчиків і чоловіків парили в лазні, гарненько б’ючи дубовими віниками, після чого змащували вовчим жиром все тіло. Вважалося, що після такого обряду до них перейде сміливість вовка і сила дуба.

У Юріїв день наші пращури не ходили на полювання, побоюючись постраждати від диких звірів. Ведмеді до 9 грудня у своїх барлогах вже міцно засинали, а от вовки навпаки ставали злими від лютого холоду і ближче до людських поселень підбиралися, могли напасти або домашню тварину потягти.

В народі існувало повір’я, що сам святий Георгій відпускає вовків в цей день на свободу, а вони починають справляти свої вовчі весілля. Так що люди воліли обходитися якийсь час без полювання, зате залишатися живими і здоровими.

У Юріїв день ті, кому належало вирушати в далеку дорогу, рано-вранці йшли в храм і замовляли молебень, щоб шлях був безпечним і вдалим.

Народні прикмети на 9 грудня

9 грудня відзначається Юр’їв день. У народі цей день називався Єгорій Зимовий, Юрій Холодний. На Юр’їв день слухали воду в криницях: якщо тихо, не хвилюється вода, то зима буде теплою, а якщо чути звуки — варто чекати на сильні заметілі та морози. За днем Єгорія визначали і майбутній урожай: “Якщо до осіннього Єгорія випаде багато снігу, то на весняного — буде трава”.

  1. Багато снігу випало до цього моменту – на Григорія Вешнего (6 травня) все розтане, і нова трава виросте
  2. Холодний день передвіщає, що 9 грудня буде сильний мороз, а сама зима буде суворою
  3. Стійка заметіль протягом усього дня – раннє напування бджіл буде
  4. Випав іній 9 грудня – буде гарний урожай
  5. Північний вітер віщує морози

Що можна робити 9 грудня

Викиньте посуд з тріщинами, щоб не накликати біду та фінансову скруту. Прислухайтеся до порад, які даватимуть вам саме в цей день. Вони допоможуть вам у майбутньому. Підіть до церкви.  

Що не можна робити 9 грудня

Не можна залишатися цього дня в боржниках. Віддайте усі позичені раніше вами кошти, аби не залишитися бідним у наступному році. У цей день не вирушайте в далеку дорогу. Якщо ж поїздку відкласти вам не вдається, то замовте молебень в церкві за своє здоров’я. Не сваріться з рідними.

Новини від "То є Львів" в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/inlvivinua.