п`ятниця, 20 вересня

9 грудня – яке сьогодні свято. Іменини, традиції, заборони, прикмети та визначні події та чого не можна робити

9 грудня — 343-й день року (344-й у високосні роки) у григоріанському календарі. До кінця року залишається 22 дня.

Іменини

9 грудня День ангела імені відзначають: 

Імена для хлопчиків за православним календарем: Василь, Афанасій, Юліан, Михайло, Назар, Микола, Іван, Ілля.

Імена для дівчаток за святцями не згадуються.

9 грудня – Юріїв день

У церкві 9 грудня вшановується пам’ять мученика Георгія. Народився він приблизно в III столітті на території Каппадокії.

Батьки Георгія були християнами, тому виховували свого сина у вірі. Він чудово проявив себе, перебуваючи на військовій службі при імператорі Діоклетіані. Хоча після того, як останній ініціював гоніння християн, Георгій роздав все своє майно бідним людям, а сам вирушив до імператора і відкрито заявив, що є християнином. Незважаючи на те, що до цього Георгій служив вірою і правдою імператору, Діоклетіан наказав піддати його численним тортурам. Перед смертю Георгій осінив хресним знаменням статую Аполлона, після чого ідоли в храмі зруйнувалися. Дружина імператора кинулася до ніг Георгія і просила його пробачити Діоклетіана і гріхи, вчинені ним. У результаті, разом з Георгієм вона загинула від рук язичників. Згідно з переказами, одним з посмертно скоєних чудес Георгія є вбивство змія, який спустошував землі в Бейруті. Саме тому, Георгія часто зображують саме зі списом.

9 грудня – традиції і звичаї дня

Це свято особливо шанували в народі за часів кріпосного права. Цілих два тижні (за тижні до свята і після нього) селянам дозволялося переходити від одного землевласника до іншого. При цьому селянам при догляді належало віддати всі борги і сплатити поміщику старшину — особливе мито за користування земельним наділом і двором. Відмовляти їм в цей день було не можна. Потім цю вільність скасував російський боярин Борис Годунов у кінці XVI століття. Це стало несподіванкою для всіх селян, звідси і пішла знаменита приказка: «От тобі, бабуся, і Юр’їв день!».

Крім того, якщо в цей день чоловік вирушав у далеку дорогу, необхідно було відслужити молебень про благополучне завершення поїздки. Також до Егорія потрібно було роздати всі борги, інакше можна було прожити все життя в боржниках.

Ще наші предки цього дня судили про погоду за прикметами. Так, щоб передбачити погоду, ходили слухати воду в колодязі. Якщо ні плескоту, ні шереху з колодязя не було чути — чекали спокійної зими. А якщо йшла по воді брижа — це віщувало хурделиці і заметілі.

Народні прикмети на 9 грудня

9 грудня відзначається Юр’їв день. У народі цей день називався Єгорій Зимовий, Юрій Холодний. На Юр’їв день слухали воду в криницях: якщо тихо, не хвилюється вода, то зима буде теплою, а якщо чути звуки — варто чекати на сильні заметілі та морози. За днем Єгорія визначали і майбутній урожай: “Якщо до осіннього Єгорія випаде багато снігу, то на весняного — буде трава”.

  1. Багато снігу випало до цього моменту – на Григорія Вешнего (6 травня) все розтане, і нова трава виросте
  2. Холодний день передвіщає, що 9 грудня буде сильний мороз, а сама зима буде суворою
  3. Стійка заметіль протягом усього дня – раннє напування бджіл буде
  4. Випав іній 9 грудня – буде гарний урожай
  5. Північний вітер віщує морози

Що можна робити 9 грудня

Викиньте посуд з тріщинами, щоб не накликати біду та фінансову скруту. Прислухайтеся до порад, які даватимуть вам саме в цей день. Вони допоможуть вам у майбутньому. Підіть до церкви.  

Що не можна робити 9 грудня

Не можна залишатися цього дня в боржниках. Віддайте усі позичені раніше вами кошти, аби не залишитися бідним у наступному році. У цей день не вирушайте в далеку дорогу. Якщо ж поїздку відкласти вам не вдається, то замовте молебень в церкві за своє здоров’я. Не сваріться з рідними.

Події

  • 1905 — у Франції прийнято закон про відокремлення церкви і держави.
  • 1909 — створений футбольний клуб «Боруссія» (Дортмунд).
  • 1917 — у Криму створений курултай, вищий орган кримських татар.
  • 1918 — Директорія УНР ухвалила постанову про скасування законів гетьманського уряду в галузі робітничого законодавства й відновила закон про восьмигодинний робочий день.
  • 1948 — Генеральна Асамблея ООН ухвалила Міжнародну конвенцію про попередження злочину геноциду й покарання за нього.
  • 1953 — американська компанія «Дженерал Електрик» оголосила про звільнення всіх комуністів.
  • 1968 — у Сан-Франциско на професійній конференції Дуглас Карл Енгельбарт вперше публічно продемонстрував винайдені ним або в його лабораторії комп’ютерну мишу і гіпертекст.
  • 1991 — Михайло Горбачов виступив проти створення СНД
  • 1994 — у Північній Атлантиці біля Канади зазнало аварії і затонуло суховантажне судно Чорноморського пароплавства «Сальвадор Альєнде». Двоє членів екіпажу врятовані, 7 загинуло, 22 пропали безвісти.
  • 1997 — зробили перший телефонний дзвінок у мережі мобільного зв’язку «Київстар»
  • 2004 — набрали чинності ухвалені Верховною Радою України закони про зміни до Конституції та особливості проведення голосування 26 грудня на виборах президента України.
  • 2007 — в Ялті відкрито пам’ятник Тарасові Шевченку.
  • 2011 — заявила про закриття українська студія GSC Game World, яка розробила відомі ігри S.T.A.L.K.E.R. i Козаки. S.T.A.L.K.E.R. 2, проєкти компанії були заморожені.

Підтримайте проект на Patreon

Новини від "То є Львів" в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/inlvivinua.