5 січня – Федул Зимовий і Нифонт, Федулів день: традиції, прикмети та головні заборони

5 січня православні вшановують пам’ять святого Теодула (Феодула) Критського і з ним ще дев’яти мучеників Саторнина, Євпора, Геласія, Євникіана, Зотика, Помпія, Агафопуса, Василіда та Євареста, які постраждали за християнську віру в III столітті під час гонінь при імператорі Декії.

В народі свято відоме під назвою Федул Зимовий і дата має свої особливі традиції та повір’я. Вірили, що 5 січня можна гадати про погоду на майбутнє, а також захистити душу і тіло від підступів нечистого.

Також церква вшановує в цей день преподобного Ніфонта, єпископа Кіпрського, якому Бог дарував можливість виганяти бісів, перемагати демонів та бачити результат душ після смерті. Перед тим, як прийняти чернечий постриг, юнак вів грішне і розгульне життя, але посоромився глибоко в своєму серці та щиро розкаявся, присвятивши себе Богові.

Прославившись численними благочестивими справами і суворим постом, вже в старості в Олександрії Ніфонта обрали єпископом.

Преподобний вважався захисником від потойбічних злих сутностей, і в часи Київської Руси-України у святого просили про заступництво в передріздвяні дні, коли, як вірили, нечисть розгулювала землею та полювала за душами грішників, або просто чинила всілякі підступи людям і їх господарству.

5 січня: традиції і звичаї дня

5 січня святкується Федулів день, або Федул Зимовий. По погоді цього дня судять, яким буде листопад. Якщо ясно і морозно, то в листопаді буде сонячно і відносно тепло. Якщо ж сиро і сльота, то буде передостанній місяць року дощовим і вогким.

Народженим в цей день потрібно носити оберіг, виконаний з червоного або чорного агату. Ці камені захищають своїх власників від темних сил. У давнину вважалося, що люди, що з’явилися на світ 5 січня, будуть відмінними пастухами.

Нифонта Кіпрського вважали захисником від нечистої сили. Вірили, що в цей день можна вигнати злих духів з людей, домашніх птахів і тварин.

Худобі 5 січня приділяли особливу увагу. Було прийнято пекти пісні коржі, які несли в хлів, по дорозі загорнувши в полотняний рушник. Робили це для того, щоб нечисть не змогла частування облизнути. У хліві коржі розламували на частини і згодовували тваринам, а птахам давали зерно.

На думку наших предків, на Федула можуть навести порчу на домашніх тварин і людей. Тому було прийнято пекти печиво у формі корівок, овечок, кізок і птиці. Печенюшки теж завертали відразу в рушник, щоб злі духи і сліду на них не залишили.

Народні прикмети 5 січня:

  • Якщо в цей день вітряно, то чекайте доброго врожаю.
  • Неспокійна поведінка курей віщує заметіль.
  • Кінь хропе – до сніжної бурі.
  • На Федула прийнято молитися Богородиці і читати Святе Письмо.
  • Небажано працювати з гострими предметами (ножами, вилами, сокирами). Вважалося, що якщо у цей день поранитися, то весь рік у хворобах проведеш.
  • Не можна на Федула поділ підшивати, інакше проживеш менше, ніж тобі відведено.
  • У цей день не можна нікого бити, інакше той, хто б’є може серйозно захворіти.
Новини від "То є Львів" в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/inlvivinua.