Четвер, 12 червня

30 листопада – Григорія Чудотворця: традиції, прикмети та головні заборони

В церковному календарі 30 листопада день вшанування пам’яті святителя Григорія Чудотворця, єпископа Неокесарійського. Інші назви свята: «Григорій», «Нікон», «Зустріч Сівера», «Предзим’я». Зимвказником день називався тому, що визначав яка буде погода взимку. У народі його прозвали Сівером, так як в ці дні починав дути холодний північний вітер.

Ким був Григорій Чудотворець

Святий Григорій Неокесарійський народився в знатній язичницькій родині в Неокесарії Понтійській (нині Туреччина) в Малій Азії. До християнської віри Григорій звернувся в 238 році, а незабаром його висвятили на єпископа його рідного міста і займав він цю посаду 30 років.

Люди в його єпископській столиці були дуже грішними, в місті було всього 17 християн, тому Григорій з великою ревністю взявся обертати язичників у християнство. Бог наділив Григорія даром чудотворіння і він молитвою лікував хворих, одночасно обертаючи їх до істинної віри.

Коли відновилося переслідування християн, владика переховувався в горах.

У житії Григорія сказано, що перед смертю він поцікавився, скільки в місті залишилося язичників – виявилося, що тільки 17. Помер Григорій Неокесарійський в 270 році. Його святі мощі згодом перенесли в монастир в Калабрії в Південній Італії.

30 листопада: традиції та звичаї дня

У православній церкві 30 листопада вшановується пам’ять Григорія Чудотворця – святителя, богослова і єпископа

На Григорія святкували зустріч північного вітру.

У народі Григорія Неокесарійського прозвали Зимовказівником. За погодою цього дня визначали, якою буде зима. Яка погода з ранку і до полудня, такою буде і перша половина зими, а погода з обіду до вечора віщує другу половину зими.

У цей день підходили до криниць і водойм, прислухалися до води. Якщо тиха, то зима теплою буде, якщо шумить – чекай морозів і заметів.

Наші предки вважали, що у ніч на 30 листопада сняться віщі сни.

Народні прикмети на 30 листопада

В цей день спостерігають за змінами у погоді. Яка вона з ранку до полудня, такою, кажуть, буде і перша половина зими, а погода з обіду до вечора віщує другу половину зими.

  1. Гарна погода 30 листопада віщує несуровую зиму, і навпаки
  2. Похмура погода на Григорія – прикмета, що сонячних днів взимку теж буде мало
  3. Темний лід на річці віщує хороший врожай
  4. Яка погода на 30 листопада, такою вона буде і взимку
  5. Мороз 30 листопада віщує холодну зиму
  6. Хмарність до полудня, після чого небо прояснюється – зима буде сонячною і м’якою
  7. Місяць знаходиться в світлому колі – погода зміниться
  8. Якщо присниться сон, то він напевно буде віщим
  9. Якщо 30 листопада щось буде пов’язане з числом 3, то це принесе удачу

Що не можна робити 30 листопада

Наші пращури на Григорія Чудотворця завжди ходили в баню, щоб залишатися здоровими протягом всього майбутнього року. Також цей день вони намагалися провести з сім’єю. Вважається, якщо зібратися всім разом на Григорія — сім’я буде дружня і міцна.

Існувало на 30 листопада і кілька категоричних заборон. Зокрема, на Григорія не можна міряти чужу обручку і чужі речі — є ризик проміняти своє щастя та забрати собі погане з долі власника речей. Крім того, в день Григорія Чудотворця краще не вирушати в далеку дорогу, а подорож відкласти на наступний день. 

Новини від "То є Львів" в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/inlvivinua.