п`ятниця, 29 березня

29 січня – яке сьогодні свято. Іменини, традиції, заборони, прикмети та визначні події та чого не можна робити

29 січня — 29-й день року в григоріанському календарі. До кінця року залишається 336 днів (337 днів — у високосні роки).

День пам’яті Героїв Крут

Бій під Крутами — бій, що відбувся 16 (29) або 17 (30) січня 1918 року біля залізничної станції Крути поблизу селища Крути та села Пам’ятне, за 130 кілометрів на північний схід від Києва, 18 км на схід від Ніжина. Одночасно з ним у Києві розпочалося третє більшовицьке повстання, яке змусило у вирішальний момент розвернути підкріплення, направлене на цей напрямок, на його придушення.

Іменини

29 січня День ангела імені відзначають: Максим, Леоніла, Петро, Іван, Георгій, Нестор, Зосим

29 січня – день Петра Вериги, Петро Полукорм

У народному календарі 29 січня – Петра Вериги, День поклоніння чесним веригам апостола Петра. Зима впевнено йшла на спад, про що свідчило ослаблення льодового покриву на річках. До Петра Вериги половина зими вже була позаду. Люди з’їдали половину всіх запасів на зиму, а худоба – половину кормів. 

Вериговий день здавна відомий також під назвою “Петра-покорму”, оскільки треба було утримувати свійську худобу на зимових кормах ще другу половину зими.

Апостол Петро – історія

Близько 42 року апостол Петро за повелінням царя Ірода Агриппи був ув’язнений за проповідь про Ісуса Христа. У в’язниці він був зв’язаний двома залізними ланцюгами. Вночі, напередодні суду над ним, Ангел Господній, зняв ці ланцюги (вериги) і вивів його із в’язниці. Християни, почувши про чудо, взяли вериги (ланцюга) та зберігали їх як коштовність. Одержимі різними хворобами, приходячи до них з вірою, отримували зцілення.

29 січня – традиції та звичаї дня

У цей день відзначали ослаблення льодового покрову на річках: “На Петра Вериги розбиваються криги”. Селяни вважали, що “на Петра Вериги половина зими”. Вважалося, що це останній день зими, а тому казали: “На Петра Вериги половина снігу, половина криги”, “На Петра Вериги зима або поставить, або поломить криги”.

Саме тому на Вериговий день селяни вирушали заготовляти дерево та розчищати лісові ділянки, де висівали зернові культури. Селяни ділили зиму на дві частини. Так, вважалося, що зараз перша половина зими залишилася позаду. Зазвичай до 29 січня з’їдався половина всіх заготовок і запасів. Виникала невизначеність – невідомо, наскільки могла затягнутися зима. І саме тому, в день 29 січня намагалися аналізувати природні явища, прикмети, щоб передбачити погоду.

Народні прикмети на 29 січня

  1. Якщо на дворі в цей день мете заметіль, то літо буде дощовим
  2. Північний вітер на День Петра – чекай похолодання та морозів
  3. Якщо людина народилася 29 січня, то він буде господарським. Щоб захистити себе від злих сил, пристріту і псування, він повинен носити талісман з агатом
  4. Якщо 29 січня видається морозний день – літо буде спекотним і посушливим.
  5. Якщо на даний момент залишилося багато запасів, значить, рік буде врожайним. До речі. Це стосувалося не тільки людської їжі, але і корми для худоби. Якщо ж припасеного залишалося не дуже багато, саме в день 29 січня варто щось купити чи взяти в борг, адже ближче до весни зерно подорожчає
  6. Кажуть, що на Петра лід ламається. Однак сам день29 січня, як правило, відрізняється сильними морозами. Відома приказка: «У цей день мороз і залізо рве, і птахів на льоту б’є».
  7. Якщо на Петра йде сніг, значить, на луках буде багато трави. Крім того, можна очікувати вдалої риболовлі в теплу пору року
  8. Почалася хуртовина – прикмета до того, що буде холодне і дощове літо, а риба ловитися не стане
  9. Вітер 29 січня дме з Півночі – чекай холоднечі на довгі дні
  10. Якщо самовар гуде – прикмета до того, що буде холодно
  11. Якщо на заході 29 січня сонце пофарбовано в червоний колір – на наступний день варто чекати морозної, але сонячної погоди
  12. Яскравий місяць з крутими рогами 29 січня віщує легкий і приємний морозець

Що заробонено робити сьогодні

  • В цей день не можна ображати домашніх тварин і худобу, покровителем яких, як вважалося, є апостол.
  • Рибалкам варто бути уважними за озері та водоймах, адже у цей день починала ламатися крига.
  • Сьогодні краще не виносити сміття з хати, бо можна разом з ним і винести власне щастя.
  • Суворо заборонялося прати одяг на день Петра – це вважали за великий гріх.
  • Будь-які роботи з гострими та колючими предметами також потрапляли під “табу” – все, що нагадувало вовчі зуби (включаючи ножиці, гребінці, веретено, голки), могло прикликати сірих хижаків з лісу до вашої оселі або хліва.

Події

  • 1616 — голландські мореплавці Якоб Лемер і Віллем Схаутен відкрили крайню південну точку Південної Америки мис Горн
  • 1635 — кардинал Рішельє заснував Французьку академію наук
  • 1710 — указ про офіційне введення російського цивільного алфавіту. Церква продовжує користуватися старослов’янським алфавітом
  • 1805 — підписано указ про відкриття у Харкові Імператорського університету, другого за віком (після Львівського університету) університету сучасної України.
  • 1856 — королева Великої Британії Вікторія заснувала найвищу військову нагороду країни — «Хрест Вікторії».
  • 1896 — американський фізик Еміль Груббе вперше використав радіоактивне випромінювання для лікування раку.
  • 1896 — відбулися перші випробування англійського танка.
  • 1918 — відбувся бій під Крутами
  • 1918 — у Києві о третій годині ночі почалося більшовицьке повстання, яке мало на меті завдати удару по владі й війську Центральної Ради незалежної УНР напередодні вступу до столиці червоної російської армії під командуванням Муравйова.
  • 1921 — на конференції в Парижі країни — переможці в 1-й Світовій війні визначили суму воєнних репарацій для Німеччини — 226 мільярдів золотом мали бути виплачені протягом 42-х років.
  • 1922 — під масою снігу завалився кінотеатр у Нью-Йорку, внаслідок чого загинуло 120 осіб.
  • 1927 — у Лондоні відкрили «Park Lane Hotel» — перший готель, у кожному номері якого була ванна кімната.
  • 1929 — у Нашвіллі (Теннессі, США) організована перша у світі школа тренування собак-поводирів.
  • 1947 — у Великій Британії зареєстрували рекордно низьку температуру повітря — 26,7 градуса морозу.
  • 1978 — Швеція першою у світі офіційно заборонила використання аерозольних балончиків через їх руйнівний вплив на озоновий шар Землі.
  • 1996 — президент Франції Жак Ширак оголосив про цілковите припинення його країною ядерних випробувань.
Новини від "То є Львів" в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/inlvivinua.