28 січня – преподобного Павла, Павлів день: традиції, прикмети та головні заборони

28 січня Православна церква вшановує пам’ять Павла Фівейського – першого християнського ченця і відлюдника

За переказами Павло прожив 113 років, з яких 91 рік провів на самоті.

У народі говорили: «Павло день додав».

Дні ставали довшими, ночі – коротшими, а весна була вже близько. У народному календарі 28 січня – перелом зими. Наші предки його називали Днем відунів і нещасливою датою.

Вважалося, що в день Павла чаклуни можуть передати свої здібності учням. Прості люди остерігалися зурочень, яке могли наслати відуни.

Відуни – це пророки, знахарі та віщуни, які відають минуле, майбутнє і сьогодення. Ще їх називали волхви або чаклуни

Ким був Преподобний Павло Фівейський (Павло Єгипетський, Павло відлюдник)

Святий Павло Фівейський народився 229 року в давній столиці єгипетських фараонів м. Фіви в Єгипті. Залишившись сиротою, він багато перетерпів від свого користолюбного родича через батьківський спадок. Під час гонінь Декія (249 – 251) на християн святий Павло, дізнавшись про підступний задум видати його в руки гонителів, залишив місто і пішов у пустелю.

Оселившись в печері біля підніжжя гори, преподобний Павло, нікому не відомий, прожив у ній 91 рік, невпинно молячись Богові вдень і вночі. Полюбивши самотність та богомільне життя пустельника, він вирішив уже ніколи не повертатись до грішного світу. Живився він фініками і хлібом, які приносив йому ворон, в одязі з пальмового листя він ховався від холоду і спеки.

За промислом Божим, вже незадовго до кончини преподобного Павла, Бог сповістив про нього преподобному Антонію Великому. Преподобний Антоній Великий також подвизався в Фіваїдскій пустелі. Одного разу святому Антонію спало на думку, що немає на світі такого пустельника,  як він, і тоді почув голос: “Антоній, є раб Божий, який досконаліший за тебе і задовго до тебе оселився тут у пустелі. Йди в вглиб неї і знайдеш його”. Антоній пішов і знайшов печеру святого Павла. Даючи Антонію урок смирення, преподобний Павло вийшов йому назустріч. Старці назвали одне одного на ім’я, обнялися і довго розмовляли. Під час бесіди прилетів ворон і приніс їм обом хліба.

Преподобний Павло повідав преподобному Антонію  про наближення своєї смерті і заповів поховати його. Преставився святий Павло під час молитви, стоячи на колінах. Преподобний Антоній бачив, як його свята душа в оточенні ангелів, пророків і апостолів, сходила до Бога. Два леви прибігли з пустелі й  лапами викопали йому могилу. Преподобний Антоній поховав святого старця і, взявши його одяг з пальмового листя, повернувся до свого монастиря.  Цей одяг преподобного Антоній тримав у себе як найбільшу святиню, і одягав її тільки два рази на рік – на Пасху і П’ятидесятницю.

Помер преподобний Павло Фівейський у 341 році, коли йому було 113 років. Він не заснував жодної обителі, ᄚле незабаром після його смерті з’явилося багато наслідувачів його життя, які згодом покрили всю  пустелю обителями (монастирями). Преподобний Павло вважається батьком православного чернецтва.

До 1920 р. правий приділ Зазимського храму був присвячений преп. Павлу Фівейському, небесному покровителю архієпископа Павла (Суботовського).

Народні прикмети на 28 січня

  • Якщо в день Павла вітер подув, то влітку будуть часто йти дощі.
  • Якщо ворони багато каркають, то тепло не за горами.
  • Синиці намагаються сховатися ближче до дому — готуйтеся до лютих морозів.
  • Нічне небо усипали яскраві зірки — до хорошого врожаю льону.
  • Якщо хмари на півночі видно, то мороз посилиться.
  • Зірки тьмяно мерехтять — чекай тепла, а якщо яскраво загорілися — холоду.
  • Якщо на Павла повалив сніг, то чекай морозів.
  • Якщо ворони почали ховатися, то незабаром вдарять морози.
  • Якщо горобці на деревах затихли, то чекай снігопаду.
  • Снігурі защебетали — до зміни погоди.
  • Новини від "То є Львів" в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/inlvivinua.