25 січня – яке сьогодні свято. Іменини, традиції, заборони, прикмети та визначні події та чого не можна робити

25 січня — 25-й день року в григоріанському календарі. До кінця року залишається 340 днів (341 день — у високосні роки).

Іменини

25 січня День ангела імені відзначають: Галактіон, Євпраксія, Ілля, Макарій, Мартініан, Мерт, Петро, Сава, Силуан, Тетяна

25 січня – Тетянин день

25 січня в Україні відзначають Тетянин день

Це свято було названо на честь святої мучениці Тетяни, яка жила в Римі в третьому столітті і загинула за християнську віру.

В Україні її іменини вважаються неофіційним Днем студентів. 25 грудня прийнято ставити свічки і молитися святий Тетяні про успіх у навчанні.

Щоб студентам весь рік щастило в навчанні, їм необхідно відвідати церкву і відстояти молебень на честь святої Тетяни, і тільки після цього приступати до веселощів.

25 січня – традиції та звичаї: що потрібно зробити в день Тетяни

Студентам потрібно піти в цей день до церкви і поставити свічку покровительці і заступниці студентства – святій Тетяні, попросити допомоги в навчанні, ясного розуму і доброї пам’яті.

За традицією, господині в цей день печуть хліб і пряники у формі сонечка – це робить весну трохи ближче, а сонечко за вікном – яскравіше і тепліше. Кожен член сім’ї повинен обов’язково спробувати шматочок такого “сонечка”.

З приводу випічки хліба також існує прикмета, якщо хліб добре підніметься, то у господарів буде успішний і щасливий рік.

На Тетянин день потрібно приготувати смачний обід і нагодувати всіх членів сім’ї, навіть тих, кого немає поруч, потрібно залишити для них тарілку з їжею на столі.

У цей день не можна нікому відмовляти в проханнях, особливо, якщо просять їжу.

На Тетянин день потрібно знайти найвище місце в окрузі і загадати бажання, дивлячись на сонечко, якщо воно буде щире і від щирого серця, то обов’язково здійсниться.

У наших предків в цей день існувала дуже цікава традиція, незважаючи на те, що прибирання в цей день під забороною, прийнято було вибивати і чистити доріжки. Їх потім виставляли біля двору і по килимку хлопець міг побачити, яка з дівчини буде господиня і дружина.

В цей день для іменинниці Тетяни випікають коровай, за яким пророкують долю. Якщо коровай піднімався горбком по центру – то дівчину чекала удача і щасливе життя; якщо випічка гладка і без вад – то рік буде спокійним і щасливим; а якщо потріскався коровай – грядуть випробування і складнощі; а ось якщо корочка занадто зарум’янилася і навіть пригоріла – то це означало, що дівчина готова прийняти все, що приготувало їй життя, це було щасливим знаком.

Народні прикмети на 25 січня, Тетянин день

  1. Якщо йде сніг – влітку буде багато дощів
  2. Теплий вітер 25 січня – прикмета до того, що літо буде посушливим, а урожай – небагатим
  3. Ясна і морозна погода в Тетянин день – літо буде в міру теплим і без особливих перепадів температури
  4. Жінки, які народилися в Тетянин день, будуть господарськими. В якості талісмана їм варто носити чорний агат
  5. Якщо яскраво світить сонце 25 січня – скоро прилетять птахи, і настане весна
  6. Якщо студент хоче отримати везіння у навчанні на наступний рік, йому потрібно обов’язково відстояти молебень у церкві, який проводиться на честь пам’яті Святої Тетяни. Тільки потім можна приступати до святкування та веселощів.
  7. Великі замети у Тетянин день – буде багато хліба
  8. Заметіль і сильний вітер 25 січня – буде посуха, неврожай і невдала рибалка
  9. Якщо в цей день старша жінка в сім’ї спече коровай, то це дозволить отримати хороший урожай. І кожен з домочадців 25 січня зобов’язаний з’їсти хоча б шматочок короваю. Надлишок згодовували домашньої скотини
  10. Зоряне небо в День Тетяни – прикмета, яка віщує ранню весну
  11. Якщо дівчинка народилася 25 січня, вона буде здатною до наук і доброю господинею. Якщо народився хлопчик – він буде нещасним.
  12. Кажуть: «У день Тетяни всі студенти п’яні». Якщо не нап’єшся 25 січня, навчання буде гірше даватися »

Що не можна робити 25 січня

  • У Тетянин день не можна нікому відмовляти в проханнях, особливо, якщо просять їжу.
  • На Тетянин день не можна ні з ким сваритися і лаятися, потрібно постаратися провести день в спокої і хорошому настрої.
  • Не можна в Тетянин день прати і займатися іншою роботою по дому і рукоділлям – прибирають напередодні.

Події

  • 1491 — відбулася битва під Заславом з татарами.
  • 1573 — битва при Мікатаґахара: Такеда Шінґен розгромив сили Токуґави Ієясу.
  • 1831 — сейм Королівства Польського проголосив усунення від влади у Польщі російського імператора Миколи I. Польща на короткий час повернула собі фактичну незалежність.
  •  
  • 1858 — марш Мендельсона пролунав на весіллі англійської принцеси Вікторії з кронпринцем Пруссії Фрідріхом, після чого став популярним як весільний марш
  • 1878 — російська торпеда на Батумському рейді потопила османський сторожовий пароплав «Інтібах» (перший у світі випадок потоплення судна торпедою).
  • 1895 — відбувся перший міжнародний матч з хокею на траві. Збірна Уельсу поступилася гостям з Ірландії з рахунком 0:3.
  • 1916 — імператорською владою заборонено діяльність Катеринославської «Просвіти», її керівників арештували та вислали в Іркутську губернію.
  • 1917 — на міні в Ірландському морі підірвався британський крейсер «Лаурентік», на борту якого було 3211 злитків золота. Загинуло 350 осіб.
  • 1919 — у Нью-Йорку відкритий найбільший готель у світі — «Пенсильванія» (на 2200 номерів).
  • 1923 — припиняє існування держава Флашенхальс (Пляшкове горло), що була утворена 10 січня 1919-го на окупованих французькою армією німецьких землях.
  • 1924 — у французькому альпійському містечку Шамоні стартували перші зимові Олімпійські ігри, в яких брали участь спортсмени з 18 країн.
  • 1945 — Гранд Рапідс у Мічиґані стало першим містом, яке почало фторування питної води для профілактики карієсу.
  • 1949 — у Лос-Анджелесі, штат Каліфорнія, відбулася перша церемонія вручення телевізійних нагород «Еммі».
  • 1955 — вчені Колумбійського університету створили ядерний годинник, який показує час із похибкою 1 секунда на 300 років.
  • 1964 — у США запущений супутник «Ехо-2», який встановив супутниковий зв’язок між США та СРСР.
  • 1965 — Йосипа Сліпого, що відсидів 18 років у радянських таборах, висвячено у Ватикані кардиналом і призначено головою УГКЦ
  • 1992 — Україна встановила дипломатичні відносини з Єгиптом.
  • 1993 — на орбітальній станції «Мир» пройшла перша у світі художня виставка робіт Ігоря Подольчака[1].
  • 2008 — світова прем’єра фільму українського режисера Ігоря Подольчака «Las Meninas» у конкурсі Ротердамського Міжнародного Кінофестивалю.
Новини від "То є Львів" в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/inlvivinua.