24 листопада – Федора Студита, Федір Мороз: традиції, прикмети та головні заборони

24 листопада християни вшановують преподобного Теодора Студита – цей візантійський чернець та аскет жив у VIII-IX століттях і прославився просвітницькою діяльністю та літературними працями, зокрема був автором двох Катехизмів та статутів, що регулювали життя ченців. В народі свято отримало назви Федір Студит, Поминальник та Санниця і було приурочене до зустрічі зими і супроводжувався спеціальними обрядами, мало свої заборони.

Ким був святий Феодор Студит?

Проживав Феодор в I столітті, свої роки присвятив Христовій вірі та служінню у Студійському монастирі. Йому належить безліч чудес, створених при житті і після смерті.

Біля образу святого моляться про зцілення органів дихання, про позбавлення від сильного шлункового болю, просять захисту від пожеж і від нападу диких тварин. Також Феодора молять, щоб допоміг позбавитися від омани, сумнівів і диявольської пристрасті.

24 листопада: традиції та звичаї дня

У цей день Православна церква відзначає пам’ять преподобного Федора Студита. 

 

Кажуть, що в цей день Федір починає землю студити. Погода стоїть холодна. Не дарма в народі прозвали це свято Студитом.

Увечері 24 листопада дівчата ворожили на судженого. Для цього брали будь-яку головку часнику, очищали її та перераховували зубчики. Якщо кількість була парною, то весілля буде в найближчий рік, а якщо ні – ще рік в дівках сидіти.

До цього дня селяни намагалися завершити всі сільськогосподарські роботи. Вірили, що якщо цього не зробити, то наступний рік буде важким і неврожайним.

Наші предки вважали, що 24 листопада не варто грати весілля або свататися. В іншому випадку шлюбний союз буде невдалим і молоді швидко розійдуться.

Також існувала прикмета, що в цей день необхідно викинути із дому надщерблений посуд. Це обіцяло привернути багатство та удачу в дім.

Народні прикмети на 24 листопада

  • Йде мокрий сніг або стоїть ясна погода, отже до 4 грудня ще трапляться відлиги.
  • Тепла погода на Студита – зима також теплою буде, і навпаки.
  • Сонце 24 листопада світить на Федора – чекай похолодання.
  • Йде дощ 24 листопада – тепло протримається до Введення.
  • Багато зірок на небі – прикмета, що буде багато грибів і ягід.
  • Гуси вийшли на лід – прикмета, що буде відлига на Різдво.
  • Ще не все колосся зібрано до 24 листопада – наступного року паростки будуть дуже поганими. Саме тому, селяни намагалися завершити всі роботи заздалегідь.

Що не можна робити у це свято:

Наші пращури в день Федора Студита вірили, що дата дуже вдала для ворожіння на ім’я суджених. При цьому укладати шлюби або свататися 24 листопада вважалося поганою прикметою – нібито стосунки в сім’ї не будуть міцними і пара незабаром розлучиться.

Ще один звичай щодо сварок у сім’ї пов’язаний із посудом. Так, тарілок і чашок з тріщинами треба було позбавлятися, а якщо розбити посуд в день Студита, то це віщувало серйозної сварки між рідними. Викидати осколки теж заборонялося – слід було перехрестити їх тричі та віднести в дупло старого дерева.

Для зміцнення здоров’я селяни заварювали чай із сушеною малиною, чорницею і суницею. А ще вірили, що речі, які були зв’язані в цей, мали особливими цілющими властивостями і ставали оберегом для того, хто їх носить.

В цей день преподобному молилися при різних недугах, особливо при хворобі шлунка.

У день Федора Студита віруючі молилися при різних недугах і поминали покійних (Фото: pixabay.com)

28 листопада поминали покійних родичів і ставили за ними свічки в церквах. Так, ще одне ім’я у свята – Поминальник – з’явилося від повір’я, що в цей день небіжчики тужать за землею та своїми рідними, а їх стогони доносить морозний вітер, який студить все навколо.

Новини від "То є Львів" в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/inlvivinua.