Понеділок, 26 лютого

22 серпня – яке сьогодні свято та чого не можна робити. Іменини, традиції, заборони, прикмети та визначні події

22 серпня  — 234-й день року (235-й у високосні роки) у григоріанському календарі. До кінця року залишається 131 день.

Свята і пам’ятні дні

Україна: День пам’яті працівників органів внутрішніх справ, які загинули при виконанні службових обов’язків.

Релігійні

 • Апостола Матвія
 • Собор Соловецьких святих (день пам’яті Адріана Соловецького та ін.)

Іменини

Олексій, Антон, Дмитро, Леонтій, Іван.

22 серпня – день святого апостола і євангеліста Матвія

У церкві 22 серпня вшановують пам’ять святого Матвія (Матфій, Маттій) – одного з учнів Ісуса, який став одним із 12 апостолів після Іуди Іскаріота.

Історія

За переказами, Матфій був народжений у Віфлеємі і під керівництвом Сімеона навчався Закону Божого. Він був одним з 70-ти найкращих учнів Ісуса і пізніше разом з 12-ма апостолами став свідком зішестя Святого Духа. Далі проповідував у Юдеї та Єрусалимі. Матфій володів чудодійними здібностями – допомагав хворим і виганяв бісів з людей. Багато разів його життю загрожувала небезпека, але він постійно її уникав.

Проте одного разу біда не оминула Матфія стороною. Відомо, що члени синедріону все-таки схопили Матфія і звинуватили його у поширенні християнства. Достеменно невідомо, яким чином помер Матфій. За одними відомостями, він був розп’ятий на хресті. Також є інформація про те, що його побили камінням. У книзі Дії Апостолів ім’я Матфія згадується лише один раз. Про нього йдеться, коли Петро пропонує апостолам вибрати учня, який займе місце Іуди, який зрадив Ісуса і покінчив життя самогубством. Тоді вибір стояв між Матвієм і Варсавою. В результаті жереба 12-им апостолом став Матфій. Інші відомості про життя Матфія можна отримати з пізніших джерел. Казали, що на Матвія вода в річках і озерах остигає – в повітрі вже починає відчуватися осінь.

Традиції та звичаї на Матвія

На Русі існувало повір’я про те, що в день Матвія (Матфія), 22 серпня, до коров’ячого вимені прикріплюється велику кількість змій, які висмоктують молоко. Саме тому 22 серпня намагалися не випускати худобу з хліва в це день і особливо ретельно дотримувалися всіх звичаїв і прикмет, пов’язаних з цими тваринами. Наприклад, господині 22 серпня не можна було доїти корову на самоті. Дійницю ніколи не ставили на стілець або діжку – інакше у корови молоко пропаде.

У народі вірили, що Матвій дає напуття в торгівлі і пригальмовує квапливість і суєту, які лише шкодять під час укладання угод. Вважалося, що з цього дня закінчується літнє тепло, тому цей день і отримав назву Матвій непогожий.

Народні прикмети та традиції:

 • Південний вітер з вихрами на Матвія – до сніжної зими.
 • Потрібно подивитися на воду в полудень 22 серпня. Якщо вона тиха, то осінь теж буде спокійною, а взимку хуртовин практично не буде.
 • Якщо на Матвія встановлюється спекотна погода, або йдуть дощі, то такими ж будуть і наступні кілька днів, а осінь значно затягнеться у часі.
 • Рясна роса вранці 22 серпня віщує сонячний і теплий день.
 • Матвій негоду підпускає – осінь стає ближче.

Що не можна робити в день Матвія?

На Русі існувало повір’я про те, що в день Матвія (Матфія), 22 серпня, до коров’ячого вимені прикріплюється велика кількість змій, які висмоктують молоко. Саме тому 22 серпня намагалися не випускати худобу з хліва в це день і особливо ретельно дотримувалися всіх звичаїв і прикмет, пов’язаних з цими тваринами. Наприклад, господині 22 серпня не можна було доїти корову на самоті. Дійницю ніколи не ставили на стілець або діжку – інакше у корови молоко пропаде.

Події

 • 1485 — відбулася битва при Босворті війни Червоної та Білої троянд.
 • 1531 — молдовський господар Петро Рареш розбитий військом Речі Посполитої під Гвіздцем біля Обертина.
 • 1770 — капітан Джеймс Кук під час своєї першої навколосвітньої експедиції висадився на східному узбережжі Австралії, яке назвав Новим Південним Уельсом й оголосив володінням британської корони.
 • 1795 — у Французькій республіці прийнята Конституція ІІІ року, що ліквідувала загальне виборче право.
 • 1864 — підписана перша Женевська конвенція, утворено товариство Червоного хреста.
 • 1868 — Христіан Генріх Фрідрих Петерс відкрив астероїд 102 Міріам.
 • 1910 — підписаний Договір про приєднання Кореї до Японії.
 • 1918 — відбувся обмін грамотами про мир між Османською імперією та Українською Державою
 • 1919 — під час наступу на Київ війська УНР зайняли Житомир та станцію Попільня
 • 1919 — Директорія та уряд УНР ухвалили рішення про переговори з армією Денікіна щодо встановлення демаркаційної лінії між двома арміями
 • 1992 — президент УНР в екзилі Микола Плав’юк передав президентові України Леоніду Кравчуку грамоту Державного центру УНР, згідно з якою незалежна Україна є правонаступницею Української Народної Республіки
 • 2006 — катастрофа російського літака Ту-154 в Донецькій області. На борту авіалайнера, що виконував рейс Анапа — Санкт-Петербург, перебувало 160 пасажирів та 10 членів екіпажу, всі загинули.
Новини від "То є Львів" в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/inlvivinua.