Міжнародний день чоловіків (англ. International Men’s Day, IMD) — щорічне міжнародне свято, яке святкується 19 листопада. Вперше його відсвяткували 1999 року в Тринідад і Тобаго. Внаслідок це свято знайшло підтримку в Австралії, країнах Карибського басейну, Північної Америки, Європи, Азії, а також ООН і ЮНЕСКО. Наразі визнаний офіційним святом у більш ніж 50-ти країнах світу.
Мета створення Міжнародного дня чоловіків є привернення уваги до гендерної дискримінації та проблемі нерівності статі. Організатори свята роблять акцент на збереження здоров’я хлопчиків та чоловіків, та підкреслюються позитивний вплив чоловіків на родину та виховання дітей. Говорячи від імені ЮНЕСКО, Інґеборґ Брейнес, директорка у зв’язках з громадськістю Бюро ЮНЕСКО в Женеві, а також колишня керівниця програми «Жінки та гендерна нерівність», відмітила: «Це добра ідея, котра дозволить покращити гендерний баланс». Також вона додала, що ЮНЕСКО сподівається на співпрацю з організаторами IMD.
На сьогодення свято святкується в понад 60 країнах світу, таких як Сполучені Штати Америки, Велика Британія, Канада, Данія, Норвегія, Франція, Італія, Ірландія, Індія, Китай, Тринідад і Тобаго, Ямайка, Румунія, ПАР, Танзанія, Зімбабве, Ботсвана, Сейшельські острови, Бурунді, Острів Мен, Австрія, Боснія і Герцеговина, Пакистан, Куба, Україна, Антигуа і Барбуда, Сент-Кіттс і Невіс, Сент-Люсія, Гренада та Кайманові Острови, Угорщина, Казахстан, Ґана, Сінгапур, Мальта та інші країни.
Історія
Перші згадки про Міжнародний день чоловіків відмічені в 1960 роках, коли з’явились повідомлення про те, що «більшість людей закликають святкувати Міжнародний день чоловіків 23 лютого за аналогією з Міжнародним жіночим днем, котрий святкують 8 березня». На початку 1990-х років організаціями в США були проведені невеличкі заходи в лютому за ініціативою професора Томаса Оастера (англ. Thomas Oaster), котрий керував Центром чоловічих досліджень при Університеті міста Міссурі-Канзас (англ. Missouri–Kansas). Оастер сприяв успішному проведенню свята в 1994 році, але вже 1995 року його спроби були безуспішними, і він відмовився від планів святкувати в наступні роки. Коли від святкування 23 лютого відмовилась і Австралія, єдиною країною, де святкувалось свято, стала Мальта, в котрій, за підтримкою Мальтійської асоціації за правами чоловіків, він щорічно святкувався в лютому до 2009 року, коли свято вирішено було перенести на 19 листопада, аби святкувати його разом з іншими країнами.
Мешканці Тринідад і Тобаго були першими, хто відсвяткував Міжнародний день чоловіків 19 листопада. Ця подія була задумана та координувалась доктором Джеромом Тілуксінґом (англ. Dr. Jerome Teelucksingh) з Університету Вест-Індії зі штаб-квартирою в Порт-оф-Спейн (англ. Port of Spain). Як пояснення створення цього свята Тілуксінґ заявив: «Я зрозумів, що жоден з днів не є чоловічим… Деякі скажуть, що є День батька, але як щодо хлопчиків, підлітків та чоловіків, котрі не є батьками?» Доктор Тілуксінґ, розуміючи важливість святкування позитивної ролі чоловіків в громадськості, відчував, що його власний батько був відмінним прикладом для наслідування, та, частково тому, обрав 19 листопада, день народження свого батька, датою свята. Також на вибір вплинуло те, що 19 листопада місцева футбольна команда країни створила рівень єдності, котрий пересікає гендерні, релігійні та етнічні відмінності. В наступні роки захід разом координували др. Тілуксінґ та Гаррак Балрамсінґ (англ. Harrack Balramsingh), голова Citizens for a Better Trinidad and Tobago.
Ідея святкування Міжнародного дня чоловіків отримала підтримку зі сторони ООН, ЮНЕСКО та інших країн.
Святкування
За думкою творців, Міжнародний день чоловіків повинен звернути увагу громадськості на проблеми дискримінації чоловіків в області охорони здоров’я, сімейного права, освіти, ЗМІ тощо, й показати позитивний вплив чоловіків та їх досягнення. За останні роки Міжнародний день чоловіків став включати в себе різноманітні громадські семінари, заходи в школах, програми по радіо та телебаченню, мирні демонстрації та ходи, круглі столи, а також покази арт-об’єктів. Порядок святкування цього дня не є обов’язковим.
Піонери IMD нагадують, що цей день не є конкурентом для Міжнародного жіночого дня, та створений в цілях висвітлення проблем чоловіків.
Кожен рік пропонує одну або кілька тем. Так, в 2002 році це була тема миру у всьому світі, в 2003-чоловічого здоров’я, в 2007 — вилікування та прощення, а в 2009 році — тема позитивної ролі чоловіків. Ці теми не є обов’язковими та учасники можуть виступати з власними темами для вирішення місцевих проблем.
В 2009 році були затверджені цілі святкування Міжнародного дня чоловіків.
Заохочення позитивної рольової моделі чоловіків. Не лише кінозірок та спортсменів, але і звичайних людей, котрі живуть достойним та чесним життям.
Аби відмітити чоловічий позитивний вклад в громадськість, державу, родину, шлюб, виховання дітей та навколишнє середовище.
Для зосередження уваги на чоловічому здоров’ї, соціальному, емоційному, фізичному та духовному благополуччі.
Для підкреслення дискримінації у відношенні чоловіків в області соціальних послуг, соціальних відносин та права.
Для покращення відносин статі та забезпечення гендерної рівності.
Для створення більш безпечного та кращого світу, де люди можуть розвиватись, аби повністю розкрити свій потенціал.
Підтримайте проект на Patreon