19 грудня — 353-й день року (354-й у високосні роки) у григоріанському календарі. До кінця року залишається 12 днів.
Іменини
19 грудня День ангела імені відзначають:
Католицькі: Дарія
Православні: Максим, Микола
19 грудня – день святого Миколая Чудотворця
У православній церкві 19 грудня вшановують святого Миколая. У народі його вважали головним помічником для засуджених за нескоєні діяння. Також Микола є покровителем купців, дітей та моряків.
Вранці 19 грудня люди обов’язково вирушали до церкви, служили молебні та тільки після цього накривали багаті столи. Не можна було сумувати на день Миколая – вважалося, що це призведе до сильних морозів. Микола був покровителем і шлюбів, а тому йому можна було молитися про щасливе сімейне життя.
День святого Миколая: історія свята
Святий Миколай – це історична особистість. Роками його життя вважають 270-345 рр. н.е. За переказами, Миколай був єдиним сином багатих і заможних батьків Феофана і Нони. Тривалий час вони були бездітні, проте їм вдалося вимолити сина у Бога, пообіцявши присвятити своє дитя релігії.
Святий Миколай рано осиротів і жив занурений у світ науки. Ім’я Миколая зафіксовано у списку єпископів, які брали участь у першому Вселенському християнському соборі 325 року, який зібрав імператор Костянтин Великий.
За життя Миколай Угодник зробив безліч чудес, врятував від смерті трьох обмовлених воєначальників, звільнив рідне місто Міри від тяжкого голоду, неодноразово визволяв бідних на суші і на морі
19 грудня – традиції святкування Миколая Чудотворця в Україні
В Україні дуже шанують день Миколая Чудотворця. Особливо нетерпляче на це свято очікують дітлахи, адже святитель Миколай обов’язково покладе під подушку якийсь подарунок. Так, напередодні свята хлопчики та дівчатка пишуть святому листи із проханням здійснити їхні мрії. І зранку 19 грудня одразу зазирають під подушку, очікуючи виконання Миколаєм Угодником їхніх бажань.
Вважається, що добрим і слухняним діткам Миколай Чудотворець уночі тихенько підкладає подарунки, а тим, хто погано поводився, – каміння або різочку. Тому дітлахи намагаються не вередувати й гарно поводитися, аби сподобатися святому Миколаю.
Цього дня прийнято відвідувати церкву й молитися святому Миколаю, просячи про добробут і заступництво. До Миколая Чудотворця звертаються в різних життєвих ситуаціях, зокрема, в часи скрути.
Свято Миколая відкриває низку різдвяних і новорічних урочистостей. Саме цього дня у містах України запалюють новорічну ялинку. Зазвичай День Миколая Угодника відзначається з ярмарками і гуляннями, різними концертами та благодійними заходами.
Традиційним частуванням цього дня є миколайчики – медові пряники, прикрашені яскравою глазур’ю. Найбільш поширене випікання у формі дідуся в кожусі, але роблять їх також у формі янгола, зірки, сонечка, півмісяця, півників, коників тощо.
Звичаї, обряди та вірування на Миколая Чудотворця
Микола допомагав стражденним і вбогим. За своє життя святитель здійснив безліч чудес. Дожив він до глибокої старості. У 1087 році його мощі були перенесені до італійського міста Барі, де вони знаходяться і сьогодні.
Микола-угодник є одним із найбільш шанованих святих в нашій країні.
Вірили, що він допомагає людям навіть без спеціального звернення. У легендах, піснях і казках розповідається про те, що святий Миколай ходить по домівках, заглядає в льохи, комори, намагаючись наповнити їх різним добром.
Святитель Микола – захисник обмовлених. До нього зверталися з молитвою невинно засуджені, сподіваючись на допомогу.
Також святого вважають покровителем моряків, купців і дітей. Хлібороби молилися йому про гарну погоду і багатий врожай.
Серед знахарів і народних цілителів було поширене повір’я, що день Миколи Угодника – найсприятливіший для лікування важких недуг.
День відкривав зимові сватання. 19 грудня ті, хто думав одружитися, служили молебень Миколі Чудотворцю.
Молодь в день святого Миколая збиралася в заздалегідь обговореній хаті на посиденьки, під час яких йшла бурхлива підготовка до Святок. Дівчата і хлопці готували маски, костюми, вчили і складали пісні-колядки.
Дівчата в цей день ворожили – клали на образ Чудотворця пояс, вірячи, що уві сні побачать свого судженого.
Що потрібно зробити 19 грудня
Потрібно обов’язково сходити до церкви на службу і помолитися за здоров’я своїх близьких, а особливо дітей.
Щоб Миколай Чудотворець оберігав малюка від усяких бід і знегод, потрібно покласти дитині під подушку подарунок від нього.
Наслідуючи приклад святого Миколая, цього дня потрібно допомагати близьким, роздавати милостиню, але робити це скромно.
Також цього дня заведено було миритися, при цьому примовляли: “На Микольщину клич друга, клич і ворога, обидва будуть друзями”.
Крім того, потрібно обов’язково спекти медові коржики та пряники – миколайчики – і роздати дітям.
Народні прикмети на 19 грудня
- З’явився іній – в наступному році вдасться зібрати багатий урожай.
- Яка погода на Миколу Зимового, таким буде день Миколи весняного (22 травня).
- Морозний і сонячний день – прикмета того, що буде неврожай в наступному році.
- Якщо сніг з дороги до Ніколина дня замітає, то шляхам і не стояти.
- Ясна і холодна погода – буде багатий урожай влітку.
- Скільки снігу на Миколу, стільки навесні і трави буде
Події
- 1686 — Згідно із сюжетом відомого роману Даніеля Дефо, Робінзон Крузо залишив обжитий ним острів, пробувши на ньому 28 років, два місяці і 19 днів.
- 1863 — Англієць Фредерік Волтон запатентував лінолеум.
- 1890 — У Петербурзі відбулася прем’єра опери «Пікова дама» Петра Чайковського.
- 1909 — У Німеччині засновано футбольний клуб «Боруссія».
- 1915 — Казимир Малевич уперше оприлюднив у Петрограді 39 безпредметних робіт, серед яких був і знаменитий «чорний квадрат»
- 1917 — У Києві завершився Всеукраїнський з’їзд рад. Всупереч намірам більшовиків більшість із 2 тисяч його делегатів підтримала Центральну Раду. Відтак 124 делегатів-більшовиків на чолі з В.Затонським переїхали до Харкова, де об’єднались з депутатами III з’їзду Рад Донецького і Криворізького басейнів і провели 24—25 грудня спільний з’їзд рад (близько 200 осіб), на якому проголосили Україну радянською республікою рад та визнали її частиною РРФСР.
- 1917 — У Канаді іграми в Монреалі і Торонто стартував перший чемпіонат Національної Хокейної Ліги (НХЛ).
- 1918 — В Одесу прибули французькі війська.
- 1920 — Наказом Кримревкому оголошувалося, що на всьому Кримському півострові негайно, «з моменту оголошення цього наказу», припиняється видача пенсій всім тим, хто до того часу їх отримував.
- 1939 — підписано Постанову РНК УРСР про заснування у Львові 5 державних театрів: Львівського театру опери та балету, Львівського державного драматичного українського театру, Львівського державного драматичного єврейського театру, Львівського державного драматичного польського театру, Театру мініатюр, а також Львівської державної філармонії.
- 1941 — Після невдалої спроби захопити Москву і першої у Другій світовій війні поразки німецьких військ Адольф Гітлер прийняв на себе командування армією і провів кадрові перестановки серед вищих армійських офіцерів.
- 1946 — початок Першої індокитайської війни — боротьба в’єтнамських націонал-комуністів проти французької колоніальної адміністрації, що закінчилася розділенням В’єтнаму на дві держави (1954).
- 1972 — На Землю повертається екіпаж американського космічного корабля «Аполон-17». Цим польотом завершується американська місячна програма.
- 1974 — У магазинах США з’явився у продажу «Altair 8800», саморобний комп’ютерний набір вартістю 397 доларів.
- 1980 — Відкриті станції київського метрополітену «Тараса Шевченка», «Петрівка» і «Проспект Корнійчука» (нині «Оболонь»).
- 1981 — Відкриті станції київського метрополітену «Площа Льва Толстого» і «Республіканський стадіон» (нині «Олімпійська»).
- 1984 — У Пекіні прем’єр-міністри Великої Британії Маргарет Тетчер і КНР Чжао Цзіян підписали угоду про повернення в 1997 році британської колонії Гонконг під юрисдикцію Китаю при умові збереження в ньому протягом наступних 50 років капіталістичної системи.
- 1986 — Радянський лідер Михайло Горбачов віддав розпорядження звільнити відомого правозахисника Андрія Сахарова і його дружину Олену Боннер із заслання в Горький, міста, закритого для відвідування іноземцями.
- 1991 — Швеція визнала незалежність України.
- 1997 — Прем’єра американського фільму «Титанік». Уже через 25 днів після початку прокату цей фільм окупить свій великий бюджет у 200 мільйонів доларів.
- 1997 — MTV заборонило до показу кліп «Prodigy», вважаючи, що ролик «Smack My Bitch Up» принижує суспільну мораль.
- 2001 — Вийшов у світ кінофільм «Братство Персня» — екранізація першої частини трилогії Дж. Р. Р. Толкіна «Володар перснів».
- 2016 — Приватбанк став державним.
Підтримайте проект на Patreon