Понеділок, 22 квітня

17 січня – яке сьогодні свято. Іменини, традиції, заборони, прикмети та визначні події та чого не можна робити

17 січня — 17-й день року в григоріанському календарі. До кінця року залишається 348 днів (349 днів — у високосні роки).

Іменини

17 січня День ангела імені відзначають: Православні: Артем, Денис, Архип, Панас, Остап, Зосим, Танасій, Юхимія, Олександр, Ростислав, Афанасій

17 січня – Феоктистів день, Зосима-пасіка,  день шанування ігумена Кукумського преподобного Феоктиста

За релігійним календарем сьогодні 17 січня віряни відзначають Собор святих сімдесяти апостолів, який був встановлений Православною Церквою для того, щоб показати рівночестя кожного з сімдесяти і тим самим запобігти розбіжності в шануванні їх. Вони були обрані Господом Ісусом Христом, щоб благовістити Євангеліє у всьому всесвіті. Крім святкування Собору святих апостолів, Церква здійснює пам’ять кожного з них протягом року. Особливо Церква шанує і вихваляє 70 апостолів за те, що вони навчили шанувати Трійцю Єдиносущну і Нероздільну.

17 січня: традиції і звичаї на Зосими

Хоча 17 січня Православна церква і шанує пам’ять преподобномученика Зосими, пустельника Кілікії, в народній свідомості цей день асоціюється з Зосимою Соловецьким, одним із засновників Соловецького монастиря, який вважається покровителем бджолярів. У цей день Зосиму моляться про хороший збір меду. І хоча пам’ять святого відзначається в інший день, цю дату в народі прозвали Зосима-пасіка.

Щоб задобрити Зосиму на стіл обов’язково ставили мед як в чистому вигляді, так і в стільниках, а також приготовані з нього ласощі, наприклад, медові іриски або пряники.

Дівчата в цей день ворожать на судженого, бажання і долю, але Святки вже добігають кінця, а нечиста сила в свої володіння повертається, намагаючись наостанок накоїти більше бід. Тому знахарі вночі варили чортополох з воском і ладаном для лікування хвороб, вигнання бісів, втамування дівочих зазноб. Цю ладанку носили на шиї біля хреста.

У Феоктистів день за звичаєм з села гнали риса. У риса наряджався селянин, надягаючи шубу, вивернуту хутром назовні. Місцеві жителі інсценували бійку і проганяли його. На місці розборок розпалювали багаття, через яке кожен намагався перестрибнути. Вважалося, що це принесе людині щастя і здоров’я, допоможе заручитися підтримкою вищих сил.

Чорти – злі духи. Їх образ дохристиянського походження, але і християнські уявлення про диявола вплинули на його вигляд. Чортів описували як антропоморфних істот, покритих чорною шерстю, з хвостом, рогами і копитами. Зовнішність рис відрізняється від людини гострою головою (або волоссям, що стоять дибки), іноді – крилами за спиною.

У народних віруваннях чорти постійно втручаються в людське життя, завдають неприємності, штовхають на вчинення невиправданих вчинків ( «вводять у гріх»), змушують п’яних блукати, насилають морок, провокують на різні злочини, штовхають на самогубство, намагаються роздобути людську душу. Чаклуни і відьми продають свої душі бісу. За одними переказами, чорти можуть жити сім’ями, за іншими, – спокушають жінок, після чого з’являються на світ потворні діти, упирі.

Чорт може вселитися в людину, після чого вона починає хворіти і впадати впадати в істеричні припадки. Біси можуть насилати негоду і заметіль, перетворюватися в вихор, що зриває дахи і відносить проклятих дітей. Вважалося, що вихори – це біснуваті чорти («чорт з відьмою вінчається»). Вірили, що якщо кинути ніж в центр вихору, то з’явиться кров.

Народні прикмети на 17 січня

 1. Якщо на 17 січня випадає повний місяць, і стоїть ясна погода, значить, навесні буде сильне повінь
 2. Якщо на деревах лежить багато снігу – у бджолярів буде вдалий рік, і вийде зібрати багато меду
 3. Чоловік, який народився в колах в цей день буде дуже прозорливим. В якості талісмана йому рекомендують носити лазурит і гранат
 4. Якщо небо в цей день безхмарне, то сильні морози будуть стояти ще досить довго
 5. Якщо в день Феоктиста, 17 січня, народжується дитина, то він буде володіти таємним знанням
 6. Якщо в цей день чоловік збирався в дорогу, йому потрібно зашити в комір квітка чортополоха – щоб нечисть не звела з дороги і не навела порчу
 7. Якщо хмари 17 січня висять низько – це віщує заметіль
 8. Якщо зоряне небо без хмар – буде сонце і мороз
 9. Червона зоря 17 січня віщує вітряну погоду
 10. Якщо чується крик лисиці в цей день – чекай негоду
 11. Якщо в цей день іде сніг – прикмета до того, що бджоли будуть гарно роїтися
 12. Якщо в день Феоктиста загадати бажання, вийти на вулицю і побачити ківш Великої Ведмедиці на небі праворуч, значить, бажання збудеться. До речі, якщо справа виявиться Чумацький шлях, то для дівчини це обіцяє заміжжя
 13. Якщо 17 січня з іконою обійти навколо будинку, промовляючи молитву, то з житла підуть усі злі сили, які вводять людину в гріх. До закінчення обряду нікого не впускають в дім і з домочадцями не розмовляють.

ЩО НЕ МОЖНА РОБИТИ СЬОГОДНІ

 • Нікому не можна міняти роботу в цей день
 • Не можна 17 січня підглядати і підслуховувати
 • Не можна розповідати про свої плани

Події

 • 730 — на сіленції, раді сенаторів і вищого духовенства в Константинополі, візантійський імператор Лев III Ісавр оголосив поклоніння іконам злочином.
 • 1209 — у Кембриджі відчинив двері університет
 • 1558 — почалася Лівонська війна.
 • 1595 — французький король Генріх Наваррський оголосив війну Іспанії.
 • 1605 — вперше опубліковано роман Сервантеса «Дон Кіхот».
 • 1805 — у Харкові відкрито перший у східній Україні університет.
 • 1861 — запатентований змивний туалетний бачок. Томас Креппер запатентував біде.
 • 1904 — відбулася прем’єра п’єси Чехова «Вишневий сад»
 • 1912 — члени експедиції Роберта Скотта досягли Південного полюса (другими після експедиції Руала Амундсена)
 • 1921 — у Відні створений Український вільний університет, незабаром переведений у Прагу.
 • 1949 — у США почався судовий процес над лідерами комуністичної партії США.
 •  — американський президент Д. Ейзенхауер першим сформулював поняття «військово-промисловий комплекс».
 • 1966 — в Іспанії внаслідок катастрофи бомбардувальника США було загублено 4 водневі бомби (дві впали на поля та заразили радіацією сотні гектарів, а дві — в море).
 • 1969 — «The Beatles» випустили платівку «Yellow Submarine» (англ. “Жовтий підводний човен”).
 • 1987 — створена Рада жінок України.
 • 1991 — почалася операція «Буря в пустелі» (американські авіанальоти на Ірак).
 •  — Ірак випустив у напрямку Ізраїлю та Саудівської Аравії 7 ракет «СКАД», аби спровокувати арабо-ізраїльський конфлікт.
 • 1992 — Республіка Екваторіальна Гвінея визнала незалежність України.
 •  — Україна встановила дипломатичні відносини з ФРН та Індією.
 • 2000 — режим талібів Афганістану заявив про визнання ним незалежності Чечні.
 • 2010 — відбувся перший тур виборів Президента України (другий — 7 лютого).
Новини від "То є Львів" в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/inlvivinua.