16 липня – яке сьогодні свято та чого не можна робити. Іменини, традиції, заборони, прикмети та визначні події

16 липня — 197-й день року (198-й у високосні роки) в григоріанському календарі. До кінця року залишається 168 днів.

Іменини

16 липня День ангела відзначають:  Олександр, Анатолій, Василь, Георгій, Герасим, Демид, Євлампій, Іван, Іродіон, Костянтин, Марко, Михайло, Никодим, Пилип, Хома.

16 липня – Маків день, Мокій і Демид. В цілому, цей день вважали нещасливим, а тому, 16 липня намагалися не братися за нові справи. 

Жили вони в часи правління імператора Максиміліана і були відомі як ревні християни. У період організованих гонінь Мокій і Марк були арештовані і язичники намагалися змусити їх поклонятися ідолам. Згідно з переказами, коли святих підводили до жертовника, то перед ними вийшла маленька дитина, яка стала заважати їм і не давала пройти. Тоді язичники жорстоко побили дитину, після чого брати ще більше зміцнилися в своєму переконанні не кланятись ніяким ідолам і продовжувати славити Ісуса Христа. У результаті, вони були обезголовлені і загинули за віру.

Крім того, 16 липня вшановується пам’ять благовірних князів на ім’я Костянтин і Василь Ярославські, які проживали в період навали хана Батия. Володимир помер в результаті тривалої хвороби, а Костянтин загинув, беручи участь у битві з полчищами татар.

Цей день вважався в народі нещасливим, тому на Мокія краще не починати нових справ і взагалі слід бути обережним. Саме на Мокія селяни відправлялися збирати Мак.

Ще одна назва свята 16 липня – Стожари. Саме так слов’яни називали скупчення Плеяди, що була в сузір’ї Тельця. Поява його обіцяло удачу мисливцям, інакше в ліс, навпаки, не варто було вирушати, бо видобутку не буде. З особливою шаною слов’яни ставилися до зірок, оскільки вважали, що це ангели запалюють світло у вікнах своїх будинків (не тільки 16 липня) і дивляться на людей з небес.

Тривав 16 липня сінокіс, і вважалося, що варто поквапитися з роботами, адже попереду були дощі, а потрібно було встигнути запастися кормом для худоби.

16 липня: традиції і звичаї

У народі день прозвали маковим, тому що в цей період сіяли мак. Ця рослина з давніх пір застосовували в кулінарії, народній медицині та магії. Вважається, що особливо добре мак росте на полях битв. Існував переказ, що кров загиблих воїнів піднімається з землі і перетворюється в криваві макові квіти, які просять живих молитися за упокій грішних душ загиблих. У деяких місцях мак називали квіткою-приведенням, і дітям не дозволяли гуляти в місцях, де він росте. Пов’язано це з боязню того, що рослина може висмоктувати людську кров.

У минулі часи вірили, що мак здатний протидіяти нечистій силі. Це вірування пояснюється тим, що рослина має снодійні властивості, тобто може приспати ворожих людині духів.

Мак активно використовується в народній медицині. Препаратами, виготовленими на його основі, лікують кашель, діарею, дизентерію, патології сечостатевої системи. Використовують рослину і в кулінарії. Її насінням посипають хлібобулочні вироби. Ще з насіння готують макове масло і начинку для рулетів і пирогів.

Крім того, насіння дикого маку є потужним оберегом. Його бажано освятити в церкві в Медовий спас (14 серпня), а потім завжди носити з собою. Це вбереже вас від неприємностей і нещасних випадків. Якщо цими зернами обсипати дім, то це захистить його від будь-яких бісівських хитрощів.

Раніше мак сипали в взуття нареченим, щоб захистити їх від відьом і чаклунів. За легендою, поки відьма не перерахує всі макові зерна, вона не зможе нашкодити молодим. У південній Русі за допомогою насіння маку викликали дощ. Його незліченну кількість в народі пов’язували з дощовими краплями. Під час посухи макові зерна сипали в один, три або дев’ять колодязів.

Через велику кількість насіння в народі мак вважався символом достатку і багатства. Зернятка змішували з курячим кормом в надії, що птахи будуть краще нестися. Сьогодні рослину використовують при виготовленні оберегів, для ворожіння і як засіб для заклинань.

Ще дата 16 липня в календарі отримала назву Стожари. У народному розумінні, Стожари – це і назва свята, і полярна зірка, навколо якої на прив’язі ходить кінь, і високі кілки, навколо яких насипані стоги.

У Маків день ставили сінешні стоги. У деяких місцях було прийнято останній стіг сіна розкидати по лугах. Якщо ж в Маків день починався дощ, а дощі в цей період бувають часто, селяни на луки приводили своїх дітей, які бігали з непокритою головою навколо стогів і просили, щоб Стожари дощі прогнали.

Народні прикмети 16 липня:

 • Постійно чути гуркіт грому під час грози – чекай тривалої негоди
 • Мошки і комарі в’ються колами – прикмета того, що в найближчі сім днів встановиться гарна погода
 • Павук виходить з гнізда і тче нову довгу павутину — на гарну погоду
 • Комарі літають роєм – на гарну погоду

Події

 • 1054 — невдачею завершилися в Константинополі переговори між Римом і Візантією про сфери впливу в Південній Італії і з низки теологічних питань. Християнська церква розділилася на дві гілки: католицьку і православну.
 • 1212 — християни розбили Альмохадів у битві при Навас-де-Толосі в Іспанії.
 • 1643 — експедиція голландського мореплавця Маартіна де Фриза відкрила острів Сахалін.
 • 1661 — Стокгольмський банк випустив перші європейські банкноти.
 • 1736 — Гезлев зайняли з допомогою запорізьких козаків Російська імператорська армія.
 • 1790 — округ Колумбія, що не входить в юрисдикцію жодного штату, визначений як місце розташування уряду США.
 • 1909 — заснували компанію «Audi».
 • 1912 — у Києві в присутності вищого керівництва міста та краю відбулося урочисте відкриття Бессарабського критого ринку
 • 1917 — ухвалено ІІ Універсал Української Центральної Ради. Цим актом проголошено взаємне визнання УЦР та Тимчасового уряду Росії.
 • 1918 — в Єкатеринбурзі більшовики розстріляли російського імператора Миколу ІІ.
 • 1919 — під тиском польських військ УГА, перейшовши річку Збруч, залишила Східну Галичину і відступила на територію Наддніпрянської України.
 • 1923 — Беніто Муссоліні заборонив азартні ігри в Королівстві Італія.
 • 1938 — архиєпископське послання Собору єпископів Автокефальної православної церкви у Польській республіці (майже повністю вилучене поліцією), пастирський лист Андрея (Шептицького) через знищення понад 100 православних церков Підляшшя та Холмщини; біля Ваймару в Третьому Рейху нацисти відкрили концтабір Бухенвальд
 • 1945 — США підірвали першу атомну бомбу.
 • 1951 — опубліковано повість Дж. Селінджера «Ловець у житі».
 • 1956 — на вимогу керівництва Фінляндії Карело-Фінська РСР перетворена на Карельську АРСР (нині Республіка Карелія у складі РФ).
 • 1965 — відкрили тунель під Монбланом, що зв’язав транспортним сполученням Францію й Італію.
 • 1990 — Верховна Рада УРСР ухвалила Декларацію про державний суверенітет України.
 • 1996 — Майкл Джексон дав безплатний королівський концерт султану Брунея.
 • 1997 — Валерій Пустовойтенко очолив Кабінет Міністрів України.
 • 2007 — залізнична аварія на Львівщині 16 липня 2007 (неподалік Ожидова у Буському районі).
 • 2010 — в Одесі відкрили новий кінофестиваль — Перший Одеський міжнародний кінофестиваль
 • 2010 — акція «Прапор — на вершину!» — присвячена 20-літтю прийняття Декларації про державний суверенітет України.
 • 2019 — набрав чинності Закон України «Про забезпечення функціонування української мови як державної».
Новини від "То є Львів" в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/inlvivinua.