16 грудня – яке сьогодні свято. Іменини, традиції, заборони, прикмети та визначні події та чого не можна робити

16 грудня — 350-й день року (351-й у високосні роки) у григоріанському календарі. До кінця року залишається 15 днів.

Іменини

16 грудня День ангела імені відзначають: 

16 грудня – Івана Мовчальника (Іоанна Мовчуна)

16 грудня вшановується пам’ять Івана Мовчальника. Переказ свідчить, що ще в дитячому віці він став вивчати Святе писання і навчився молитися Богу. Коли батьки Івана померли, то весь свій спадок він роздав нужденним і зробив пожертвування на будівництво храмів.

Сам же він пішов у монастир, де прожив близько 10 років до тих пір, поки не був призначений єпископом Колонійскої церкви. Зовсім скоро Іоанн починає перейматися тим, що уряд втручається в духовні справи. Він приймає рішення залишити свій пост і їде в Єрусалим, де стає звичайним послушником в лаврі Преподобного Сави. Там Іван приймає обітницю мовчання і після цього через деякий час навіть селиться в пустелі, де живе в самоті дев’ять років, харчуючись одними травами. Відомо, що все-таки ігумен Сава умовив Івана повернутися в обитель, і там преподобний провів 66 років. Отримавши від Бога цілительський дар, Іван день і ніч допомагав хворим людям, зцілюючи їх силою молитви.

16 грудня – традиції, звичаї та обряди дня

У народному календарі дату 16 грудня ще називають:

  • Іван Безмовник;
  • Іоанн Мовчальник;
  • День світової тиші і німоти.

Наші предки цей день намагалися проводити в мовчанні. Ніхто не кричав і не співав. Люди боялися, що нечиста сила голос відніме. Вірили, що помовчавши 16 грудня можна позбутися від нещасть і залучити удачу. Сімейні обіди і вечері проходили в повному мовчанні.

Віруючі люди відправлялися в храм, де мовчки стояли перед іконою преподобного Іоанна Мовчальника, молячись «про себе». Молитва до нього допомагала зцілити навіть важкохворих людей.

Під час мовчання людина може побути наодинці з собою і своїми думками, зблизитися з Богом. Народ вірив, що промовчавши на Івана Безмовника весь наступний рік красномовним будеш.

У цей день намагалися уникати сварок і конфліктних ситуацій. Вважалося, що чоловік з дружиною, які посварилися на Івана Мовчальника, весь рік будуть жити в скандалах.

В іншому це був звичайний і нічим непримітний зимовий день. Селяни, переробивши домашні справи, намагалися раніше лягти спати, щоб не сидіти в темній хаті. Робили вони це не тільки з метою економії скіпи, а й зі страху зустрітися з нечистою силою, яку багато хто уявляв в образі чорної корови.

За повір’ям, найнебезпечніший нічний час, коли активізується вся нечисть, – з 12 до 3 годин ночі. Але варто було проспівати півню і вся нечисть тут же зникала, боячись бути обпаленою першими сонячними променями.

Народні прикмети на 16 грудня

  1. Мало снігу – наступний рік буде неврожайним
  2. Якщо людина народилася 16 грудня, то в якості талісмана їй варто носити берил
  3. Сніг на талу землю лягає – чекай неврожаю
  4. Снігур 16 грудня цвірінькає під вікном – можна чекати відлиги
  5. Дрова тріщать в грубці – незабаром настануть морози
  6. Зірки «стрибають» – прикмети до того, що варто чекати віхол і холоднечі
  7. Зміна Місяця 16 грудня прогнозує теплу погоду вдень

Що не можна робити:

  • У цей день не можна багато говорити та писати. Наші предки вірили, що мовчання може привернути удачу.
  • Не слід у цей день лінуватися та всіляко уникати роботи.
  • Не бажано у цей день думати лише про матеріальні блага.

Що можна робити 16 грудня

Якщо промовчати весь день на Івана Мовчуна, то весь наступний рік будеш красномовним. 

Події

  • 1497 — Васко да Гама обігнув Мис Доброї Надії, першим із європейців пройшовши в Індійський океан.
  • 1637 — Бій повстанців під проводом Павла Бута (Павлюка) під Кумейками з польською армією.
  • 1773 — т. зв. «Бостонське чаювання» (мешканці Бостона викинули в море вантаж чаю з англійського судна на знак протесту проти митної політики Великої Британії); ця подія призвела до американської війни за незалежність
  • 1809 — Наполеон розлучився з імператрицею Жозефіною, оскільки вона не народила йому дітей
  • 1899 — в Італії засновано футбольний клуб «Мілан», один з найтитулованіших клубів за всю історію світового футболу.
  • 1913 — на студії «Кістоун Філм» молодий британський актор Чарлі Чаплін почав зніматися у своєму першому фільмі «Боротьба за життя», в якому зіграв маленького вусатого шахрая з моноклем.
  • 1970 — ухвалена Конвенція про боротьбу з незаконним захопленням повітряних суден (Гаазька конвенція 1970 р.)
  • 1979 — уперше людина подолала звуковий бар’єр, пересуваючись по поверхні Землі (американський автогонщик Стен Барретт).
  • 1989 — у Соціалістичній Республіці Румунії розпочались антикомуністичні протести, які призвели до повалення диктатури Ніколае Чаушеску
  • 1991 — Верховна Рада Казахстану ухвалила закон про незалежність Республіки Казахстан
  • 1991 — Туреччина визнала незалежність України.
  • 2014 — Росія розірвала двусторонюю угоду з США від 1991 по співпраці у сфері контролю за ядерними відходами. Згідно цій угоді, яка весь час лишалася секретною, США допомагали Росії у забезпеченні безпеки зберігання збройових урану і плутонію, щоб запобігти їх розкрадання і потрапляння на чорний ринок ядерних матеріалів. США інвестували у відповідну російську інфраструктуру більше 2 млрд доларів.
Новини від "То є Львів" в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/inlvivinua.