16 грудня вшановується пам’ять Івана Мовчальника. Переказ свідчить, що ще в дитячому віці він став вивчати Святе писання і навчився молитися Богу. Коли батьки Івана померли, то весь свій спадок він роздав нужденним і зробив пожертвування на будівництво храмів.
Сам же він пішов у монастир, де прожив близько 10 років до тих пір, поки не був призначений єпископом Колонійскої церкви. Зовсім скоро Іоанн починає перейматися тим, що уряд втручається в духовні справи. Він приймає рішення залишити свій пост і їде в Єрусалим, де стає звичайним послушником в лаврі Преподобного Сави. Там Іван приймає обітницю мовчання і після цього через деякий час навіть селиться в пустелі, де живе в самоті дев’ять років, харчуючись одними травами. Відомо, що все-таки ігумен Сава умовив Івана повернутися в обитель, і там преподобний провів 66 років. Отримавши від Бога цілительський дар, Іван день і ніч допомагав хворим людям, зцілюючи їх силою молитви.
16 грудня – традиції, звичаї та обряди дня
У народному календарі дату 16 грудня ще називають:
- Іван Безмовник;
- Іоанн Мовчальник;
- День світової тиші і німоти.
Наші предки цей день намагалися проводити в мовчанні. Ніхто не кричав і не співав. Люди боялися, що нечиста сила голос відніме. Вірили, що помовчавши 16 грудня можна позбутися від нещасть і залучити удачу. Сімейні обіди і вечері проходили в повному мовчанні.
Віруючі люди відправлялися в храм, де мовчки стояли перед іконою преподобного Іоанна Мовчальника, молячись «про себе». Молитва до нього допомагала зцілити навіть важкохворих людей.
Під час мовчання людина може побути наодинці з собою і своїми думками, зблизитися з Богом. Народ вірив, що промовчавши на Івана Безмовника весь наступний рік красномовним будеш.
У цей день намагалися уникати сварок і конфліктних ситуацій. Вважалося, що чоловік з дружиною, які посварилися на Івана Мовчальника, весь рік будуть жити в скандалах.
В іншому це був звичайний і нічим непримітний зимовий день. Селяни, переробивши домашні справи, намагалися раніше лягти спати, щоб не сидіти в темній хаті. Робили вони це не тільки з метою економії скіпи, а й зі страху зустрітися з нечистою силою, яку багато хто уявляв в образі чорної корови.
За повір’ям, найнебезпечніший нічний час, коли активізується вся нечисть, – з 12 до 3 годин ночі. Але варто було проспівати півню і вся нечисть тут же зникала, боячись бути обпаленою першими сонячними променями.
Народні прикмети на 16 грудня
- Мало снігу – наступний рік буде неврожайним
- Якщо людина народилася 16 грудня, то в якості талісмана їй варто носити берил
- Сніг на талу землю лягає – чекай неврожаю
- Снігур 16 грудня цвірінькає під вікном – можна чекати відлиги
- Дрова тріщать в грубці – незабаром настануть морози
- Зірки «стрибають» – прикмети до того, що варто чекати віхол і холоднечі
- Зміна Місяця 16 грудня прогнозує теплу погоду вдень
Що можна а чого не можна робити 16 грудня
У день 16 грудня селяни не вели порожніх розмов. Говорити дозволялося тільки при необхідності. Люди вірили, що той чоловік, який промовчав весь день, буде красномовним протягом усього року.
Більш того, мовчання не тільки захищало від негараздів, але також приваблювало удачу. Селяни мовили: «Іван мовчить, добра чутка справа ростить» .
Також пращури спостерігали за погодою. Зимовий ліс найчастіше в цей день був безшумним. У зв’язку з цим, мисливці дивилися за поведінкою білок і бурундуків. Вони судили, скільки часу простоїть тихий час по тому. Зокрема, коли гризуни завершують збір горіхів.
Підтримайте проект на Patreon